martie 2024
D L Ma Mi J V S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
546
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 78 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Dragă Q___ ,
    Poate că ai dreptate, şi eu ştiu că anumiţi oameni nu se vindecă prin tratare inteligentă, şi sunt de acord că în principiu nu este bine să lungim discuţia cu oameni nereceptivi. Am dorit totuşi să-i oferă o şansă din partea mea, deşi am tot respectul pentru experienţa ta şi te înţeleg. Eu nu am avut nici un clash cu el, nu-l cunosc, prin urmare nu pot să-i întorc spatele doar pentru faptul că aşa am fost sfătuit. Sunt curios să văd cum va răspunde. Dacă dovedeşte o minimă receptivitate, îi mai putem da şanse, dacă nu, îi închidem robinetul. Dar nu cred că soluţia este închiderea topicului, ci blocarea nick/IP. Sunt alţii care ar putea fi interesaţi de acest subiect. Pe forum intră şi neadventişti şi le zicem bun venit, au toţi dreptul să dialogheze pe un asemenea subiect.

    rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    Mulţumesc pentru citatul din ST: ”Iehova este Numele dat lui Hristos”(ST, May 3, 1899). Nu-mi amintesc să fi citit aşa-ceva până acum.

    L-am găsit în cartea ”Trinitatea în lumina Revelației”(poate fi verificat online, însă!), nu mai știu în ce articol exact(probabil nu în al dvs.)

    Cristina
    Membru
    Post count: 25
    Cristina wrote:
    Acest paragraf este pentru cei care încă cred că Biblia este ceva confuz,numai taine, numai paradoxuri, pe când nu există nici un paradox! ci totul este foarte clar chiar acolo unde nu-i clar la prima vedere, pe când comparând verset cu verset şi lăsând la o parte ”eul” se va evedenţia aurul curat!!!
    Lucian
    Membru
    Post count: 183
    Quote:
    Cristina a scris:
    1. Acest paragraf este pentru cei care încă cred că Biblia este ceva confuz,numai taine, numai paradoxuri,
    2. pe când nu există nici un paradox!
    3. ci totul este foarte clar chiar acolo unde nu-i clar la prima vedere, pe când comparând verset cu verset şi lăsând la o parte ”eul” se va evedenţia aurul curat!!!

    1. În acest caz nu cred că vă adresați vreunei persoane de pe aici. Nu știu pe nimeni care „crede că Biblia este ceva confuz,numai taine, numai paradoxuri”.

    2. Vă recomand să citiți articolul pe care îl criticați.
    http://www.florinlaiu.com/trinitatea/triunitatea-lectii-istorice-si-teologice.php#comment-217
    Chiar introducerea. Vă dau un sfat de bun simț: să citiți ceea ce condamnați a priori ca fiind greșit.

    3. Îmi e teama că Dumnezeu a păstrat unele adevăruri ascunse până la o vreme chiar și celor mai înțelepți și credincioși oameni ai săi. „Și tu Daniele…”

    Q_______
    Participant
    Post count: 9

    Lucian, Anduraru, rdm ..

    N-ai cu cine..

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Dragă Cristina,
    Îmi cer scuze că din neatenţie ţi-am şters intervenţia la care răspund acum. În loc să dau click pe butonul Quote sau pe Reply, am dat din greşeală click pe Edit, crezând că este Quote. Odată ce am salvat nu mai pot schimba nimic. Dacă însă ai salvat undeva mesajul tău, toarnă-l te rog din nou acolo. Nu am intenţionat să distrug mesajul tău, ci doar să răspund la el:

    Eu nu am afirmat că Biblia este confuză. Ceea ce este esenţial mântuirii este clar şi se face şi mai clar pe măsură ce împlinim ceea ce am înţeles deja. Dar ideea că toate afirmaţiile biblice ar fi clare şi exacte, sau că descoperirea divină nu conţine taine şi paradoxuri, poate să spună numai un naiv, un inconştient, sau unul care nu citeşte Biblia, sau o citeşte fără uzul raţiunii. De cele mai multe ori, asemenea afirmaţii despre claritatea şi inteligibilitatea perfectă a Bibliei se fac ca expresie a credinţei sau a dorinţei proprii, nu ca o constatare în urma cercetării suficiente.

    Ai citat un pasaj din EGW care pune Biblia în contrast cu teoriile şi tradiţiile omeneşti. Dar EGW face şi alte afirmaţii, cu privire la tainele de nepătruns ale cuvântului lui Dumnezeu, de exemplu în cartea Educaţie – un capitol întreg se ocupă de studiul Bibliei.

    Deasemenea, în anumite ocazii, când unii au apelat la ea ca să arbitreze (să decidă cine are dreptate) în dispute privind interpretarea unor texte biblice, a răspuns că nu ştie, pentru că nu i s-a descoperit. Ea a sfătuit pe cei în cauză să studieze, să se roage şi să întreţină relaţii frăţeşti, nu controverse.

    Dacă în Biblie nu există paradoxuri, atunci cum pui în armonie afirmaţiile contradictorii, fără să dai un minimum de explicaţii, mai mult sau mai puţin cărturăreşti? Cine a provocat pe David să facă acea „numărătoare” păcătoasă? Dumnezeu, sau Satan? Un autor afirmă că Domnul (2S 24:1), altul afirmă că Satan (1Cr 21:1). Ambii se referă la aceeaşi ocazie, folosind adesea aceleaşi cuvinte, deci aceeaşi sursă istorică. Este simplu, sau este ceva mai complicat? Se poate răspunde repede şi sigur, fără să citeşti un comentariu, fără să apelezi la EGW sau la un Dejan?

    Cred că e o temă suficientă. Dar pot să-ţi dau şi una mai uşoară, care te-ar pasiona şi mai mult. Biblia afirmă în unele locuri că există UN SINGUR Dumnezeu (Dt 6:4; 7:9; Mc 12:29; 1Cor 8:6; Gal 3:20; Ef 4:6; 1Tim 1:17; 2:5; Iac 2:10; Iuda 25). Pe de altă parte, trinitarienii, întemeiaţi pe versete ca acelea pe care le-am citat în alte locuri (Mt 28:19; 2Cor 13:14), precum şi pe afirmaţii separate făcute în Biblie cu privire la dumnezeirea lui Christos şi a Duhului Sfânt, au tras concluzia că Singurul Dumnezeu adevărat este manifestat în Trei individualităţi („persoane”) distincte. Cei care resping dumnezeirea şi / sau personalitatea Duhului Sfânt (începând cu pneumatomahii din secolul al IV-lea), au decis că sunt numai Doi Dumnezei, Tată şi Fiu, într-o relaţie de subordonare.

    Din punct de vedere al paradoxului, ambele situaţii sunt similare, pentru că fie două persoane divine, fie trei, ambele variante par în conflict cu afirmaţia fundamentală că „există un singur Dumnezeu”.

    Christos de asemenea este afirmat ca Dumnezeu, alteori ca fiu de Dumnezeu, alteori ca înger sau apostol al lui Dumnezeu, alteori ca rob al lui Dumnezeu. Cum se împacă aceste afirmaţii?

    Christos este numit în unele locuri începutul „zidirii”, sugerând că ar fi prima creatură, iar în alte locuri este numit întâi-născut sau născut, sugerând că este Fiu, în timp ce în alte locuri este prezentat ca fiind fără început (Ev 7:3), Cel ce Este prin Sine Însuşi (Exod 3). Sunt aceste afirmaţii foarte simple şi clare, sau invită la înţelepciune şi cercetare ?

    Nu am de ce să mă cert pentru această doctrină trinitară. Biserica a studiat-o bine înainte de a o accepta. Şi fii sigură, că Biserica nu se va întoarce înapoi la tatonările din primele decenii de existenţă. În ce priveşte părerea şi cercetarea mea, am expus-o pe sait la Trinitatea. Sfatul meu ar fi să citeşti articolul cu mare atenţie, înainte de a mai posta ceva.
    Succes la toate cele bune!
    Şi mulţumesc pentru mutarea discuţiei în forum.

    rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    1. Acest paragraf este pentru cei care încă cred că Biblia este ceva confuz,numai taine, numai paradoxuri,

    Și atunci, de ce tot vorbesc apostolii de ”taine”? De ce vorbesc evangheliștii și proorocii de taine, unele relevate, iar altele nu? De ce ultima carte a Bibliei se cheamă Revelația?

    Amos 3:7  
    Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.

    Matei 13:11  
    Isus le-a răspuns: „Pentru că vouă v-a fost dat să cunoaşteţi tainele Împărăţiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat.

    Romani 11:25  
    Fraţilor, pentru ca să nu vă socotiţi singuri înţelepţi, nu vreau să nu ştiţi taina aceasta: o parte din Israel a căzut într-o împietrire, care va ţine până va intra numărul deplin al Neamurilor.

    Romani 16:25  
    Iar Aceluia care poate să vă întărească, după Evanghelia mea şi propovăduirea lui Isus Hristos, potrivit cu descoperirea tainei, care a fost ţinută ascunsă timp de veacuri

    1 Corinteni 2:1  
    Cât despre mine, fraţilor, când am venit la voi, n-am venit să vă vestesc taina lui Dumnezeu cu o vorbire sau înţelepciune strălucită.

    1 Corinteni 2:7  
    Noi propovăduim înţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rânduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci

    1 Corinteni 4:1  
    Iată cum trebuie să fim priviţi noi: ca nişte slujitori ai lui Hristos, şi ca nişte ispravnici ai tainelor lui Dumnezeu.

    1 Corinteni 13:2  
    Şi chiar dacă aş avea darul proorociei, şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa;

    1 Corinteni 15:51  
    Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi

    Efeseni 1:9  
    căci a binevoit să ne descopere taina voiei Sale, după planul pe care-l alcătuise în Sine însuşi,

    Efeseni 3:3  
    Prin descoperire dumnezeiască am luat cunoştinţă de taina aceasta despre care vă scrisei în puţine cuvinte.

    Efeseni 3:4  
    Citindu-le, vă puteţi închipui priceperea pe care o am eu despre taina lui Hristos

    Efeseni 3:9  
    şi să pun în lumină înaintea tuturor care este isprăvnicia acestei taine ascunse din veacuri în Dumnezeu care a făcut toate lucrurile

    Efeseni 5:32  
    Taina aceasta este mare (vorbesc despre Hristos şi despre Biserică).

    Efeseni 6:19  
    şi pentru mine, ca oridecâteori îmi deschid gura, să mi se dea cuvânt, ca să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei

    Coloseni 1:26-27
    Vreau să zic: taina ţinută ascunsă din veşnicii şi în toate veacurile, dar descoperită acum sfinţilor Lui, cărora Dumnezeu a voit să le facă cunoscut care este bogăţia slavei tainei acesteia între Neamuri, şi anume: Hristos în voi, nădejdea slavei.

    Coloseni 2:2  
    pentru ca să li se îmbărbăteze inimile, să fie uniţi în dragoste, şi să capete toate bogăţiile plinătăţii de pricepere, ca să cunoască taina lui Dumnezeu Tatăl, adică pe Hristos,

    Coloseni 4:3  
    Rugaţi-vă totodată şi pentru noi, ca Dumnezeu să ne deschidă o uşă pentru Cuvânt, ca să putem vesti taina lui Hristos, pentru care iată, mă găsesc în lanţuri

    2 Tesaloniceni 2:7  
    Căci taina fărădelegii a şi început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreşte acum, să fie luat din drumul ei

    1 Timotei 3:9  
    ci să păstreze taina credinţei într-un cuget curat.

    1 Timotei 3:16  
    Şi fără îndoială, mare este taina evlaviei. „Cel ce a fost arătat în trup, a fost dovedit neprihănit în Duhul, a fost văzut de îngeri, a fost propovăduit printre Neamuri, a fost crezut în lume, a fost înălţat în slavă.”

    Apocalipsa 1:20  
    Taina celor şapte stele, pe care le-ai văzut în mâna dreaptă a Mea şi a celor şapte sfeşnice de aur: cele şapte stele sunt îngerii celor şapte Biserici; şi cele şapte sfeşnice, sunt şapte Biserici.

    Apocalipsa 17:7  
    Şi îngerul mi-a zis: „De ce te miri?” Îţi voi spune taina acestei femei şi a fiarei care o poartă, şi care are cele şapte capete şi cele zece coarne.

    Apocalipsa 10:7  
    ci că în zilele în care îngerul al şaptelea va suna din trâmbiţa lui, se va sfârşi taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi proorocilor.

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 78 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.