aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.845
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

Vizualizare 7 articole - 15 la 21 (din 78 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Cristina
    Membru
    Post count: 25

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Dragă Cristina,
    Îmi cer scuze că din neatenţie ţi-am şters intervenţia la care răspund acum. În loc să dau click pe butonul Quote sau pe Reply, am dat din greşeală click pe Edit, crezând că este Quote. Odată ce am salvat nu mai pot schimba nimic. Dacă însă ai salvat undeva mesajul tău, toarnă-l te rog din nou acolo. Nu am intenţionat să distrug mesajul tău, ci doar să răspund la el

    Nui nici o problemă Anduraru, se întâmplă aşa câte odată… ;)
    Pe de altă parte chiar mă întreb ce m-a făcut să salvez eri mesajul, deoarece rareori fac asta… :)

    Iată ce era scris:

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Dragă Dejan1888,
    O problemă atât de serioasă cum este aceea a personalităţii şi naturii Dumnezeirii nu se poate tranşa cu nişte citate din Ellen White, ricât de bune şi de interesante ar fi ele, şi oricât de inspirate ar fi. Doctrina Bisericii se întemeiază cu totul şi în mod exclusiv pe Biblie (pe TOATĂ Biblia). Dacă cineva vrea să ştie ce învaţă Ellen White, bine face. Dar pentru aceasta nu este suficient să luăm o afirmaţie şi să ne concentrăm asupra ei. Orice autor poate fi înţeles bine numai dacă este citit integral.

    Ca să cred că ai un scop cinstit către Dejan pentru a-l converti, atunci acest comentariu se potrivea foarte bine şi pentru rdm care spune despre Isus Hristos: ”El este Fiul Cel Veșnic, existent prin Sine Însuși”… (însă tu zici: Dragă RDM, Ai scris bine, ai dreptate.)

    despre Fiul Biblia ne va arăta adevărul:

    Matei 28:18 – Toată puterea Mi-a fost dată în Cer!!!

    Ps 45:7 Tu iubeşti neprihănirea, şi urăşti răutatea. De aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te-a uns cu un untdelemn de bucurie, mai presus decât pe tovarăşii Tăi de slujbă.

    Ps 110:1 Domnul a zis Domnului meu: „Şezi la dreapta Mea, până voi pune pe vrăjmaşii Tăi sub picioarele Tale.” –

    In 5:26 Căci, după cum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine.

    Fapte 5:31 „Pe acest Isus, Dumnezeu L-a înălţat cu puterea Lui, şi L-a făcut Domn şi Mântuitor, ca să dea lui Israel pocăinţa şi iertarea păcatelor” .

    Col 1:19 Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El,

    In 8:26 Am multe de zis despre voi şi de osândit în voi; dar Cel ce M-a trimis, este adevărat; şi Eu, ce am auzit de la El, aceea spun lumii.” (nu ce stiam deja..)

    Lu 22:29 De aceea vă pregătesc Împărăţia, după cum Tatăl Meu Mi-a pregătit-o Mie,

    Ioan 14:1 “Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu, şi aveţi credinţă în Mine. În casa Tatălui Meu Sunt multe locaşuri.

    Fa 2:36 Să ştie bine dar, toată casa lui Israel, că Dumnezeu a făcut Domn şi Hristos pe acest Isus, pe care L-aţi răstignit voi.”

    Cât de bine că Biblia este un lanţ perfect!!!

    Doctrina Bisericii se întemeiază cu totul şi în mod exclusiv pe Biblie (pe TOATĂ Biblia). – Aşa să fie frate! să-i convingi pe oameni cu simplele şi clarele declaraţii ale Bibliei!!!

    Măcar că eu nu cunosc aşa de bine Biblia ca tine, deaceia fac apel şi la E.W…
    P.D. pag 23
    În toată învăţătura Sa, Domnul Hristos a pus în legătură mintea omenească cu înţelepciunea Celui Nemărginit. El n-a îndrumat pe oameni ca să studieze teoriile omeneşti despre Dumnezeu, despre Cuvântul Său, sau despre lucrările Sale. El i-a învăţat să-L privească aşa cum este El înfăţişat în lucrările Lui, în Cuvântul Său şi în lucrările providenţei Sale.

    Acest paragraf este pentru cei care încă cred că Biblia este ceva confuz,numai taine, numai paradoxuri, pe când nu există nici un paradox! ci totul este foarte clar chiar acolo unde nu-i clar la prima vedere, pe când comparând verset cu verset şi lăsând la o parte ”eul” se va evedenţia aurul curat!!!

    rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    Ca să cred că ai un scop cinstit către Dejan pentru a-l converti, atunci acest comentariu se potrivea foarte bine şi pentru rdm care spune despre Isus Hristos: ”El este Fiul Cel Veșnic, existent prin Sine Însuși”… (însă tu zici: Dragă RDM, Ai scris bine, ai dreptate.)

    Dragă cristina,

    1. Eu nu am spus, ci doar am citat(in fragmentul la care faceți referire).
    2. Citatul din EGW era un răspuns lui dejan(care, după cum ați observat, se bazează mai mult pe unele citate ale lui EGW scoase din context decât pe Biblie). Eu, personal, folosesc ca BAZĂ a credinței mele numai Scriptura. De asemenea, eu cred în Trinitate pe BAZA Bibliei!

    Quote:
    Acest paragraf este pentru cei care încă cred că Biblia este ceva confuz,numai taine, numai paradoxuri, pe când nu există nici un paradox!

    3. OFF: Ați putea vă rog să-mi spuneți cum a apărut dorința de înălțare a eului în mintea lui Lucifer?

    P.S.:
    Iov 42:3  
    Da, am vorbit fără să le înţeleg, de minuni, care sunt mai presus de mine şi pe care nu le pricep.

    P.P.S.:
    2 Petru 3:16  
    În ele sunt unele lucruri grele de înţeles pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc ca şi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.

    rdm
    Membru
    Post count: 48

    Apropo, am văzut că EGW are aceeași interpretare la Exodul 3:
    ”Hristos a fost Cel care, din rugul de pe muntele Horeb, a vorbit lui Moise, zicând: << EU SUNT CEL CE SUNT >> …”(Hristos Lumina Lumii/Viața lui Iisus, pag. 13 rom., pag. 23-24 orig.)

    Tip: ”Îngerul Domnului”(=”Solul lui YHWH”)

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    rdm a scris:

    Quote:
    2 Petru 3:16  
    În ele sunt unele lucruri grele de înţeles pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc ca şi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.

    Dragă rdm, ce nu este clar pentru tine? Uite chiar aici în ultimul versete de la 2Petru este răspunsul: Lucruri grele de înţeles pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc….

    Dar cum le tâlmăcesc cei pricepuţi? cei statornici???
    Nu vreau să spun că eu sunt o astfel de persoană ”pricepută”… dar tind spre asta cu ajutorul cuvântului lui Dumnezeu!

    Ps 119:104 Prin poruncile Tale mă fac mai priceput, de aceea urăsc orice cale a minciunii.

    Pr 14:6 Batjocoritorul caută înţelepciunea şi n-o găseşte, dar pentru omul priceput ştiinţa este lucru uşor. –

    Ef 5:17 De aceea nu fiţi nepricepuţi, ci înţelegeţi care este voia Domnului.

    Mai sus ai citit versetul:

    Coloseni 1:26-27
    Vreau să zic: taina ţinută ascunsă din veşnicii şi în toate veacurile, dar descoperită acum sfinţilor Lui, cărora Dumnezeu a voit să le facă cunoscut care este bogăţia slavei tainei acesteia între Neamuri, şi anume: Hristos în voi, nădejdea slavei

    Cât de bine ai evedenţiat cuvintele prin sublinieri şi tot se pare că vezi numai taine ce nicodată nu vor fi descoperite ca şi cum nu doreşti să te laşi învins de Scriptură!
    Deci această taină era cândva o taină, acum numai este taină ci este descoperită, în special celor ce vor să-l cunoască pe Domnul!

    Aşa este cu toate tainele, ele sunt ascunse până la o vreme, iar în cele din urmă sunt descoperite! Şi că subiectele de care avem nevoie astăzi să fim mântuiţi, sunt clare!

    Mai mult de atât, să nu uităm că noi trăim în clipele de încheiere ale istoriei acestui pământ… şi acum ca niodată mântuirea este mai aproape de toţi cei care vor să facă voia lui Dumnezeu!

    rdm
    Membru
    Post count: 48

    Dragă cristina,

    Ați postat anterior un comentariu(#16) în care interpretați un verset din Isaia: ”chiar şi cei fără minte, nu vor putea să se rătăcească”.

    Trebuie să admiteți că Isaia se referă la ”cei fără minte” care S-au predat lui Dumnezeu și sunt învățați de Spiritul Sfânt! Nicidecum toți cei fără minte(=neștiutori)!

    Quote:
    Cât de bine ai evedenţiat cuvintele prin sublinieri şi tot se pare că vezi numai taine ce nicodată nu vor fi descoperite ca şi cum nu doreşti să te laşi învins de Scriptură!
    Deci această taină era cândva o taină, acum numai este taină ci este descoperită, în special celor ce vor să-l cunoască pe Domnul!

    Aşa este cu toate tainele, ele sunt ascunse până la o vreme, iar în cele din urmă sunt descoperite! Şi că subiectele de care avem nevoie astăzi să fim mântuiţi, sunt clare!

    Mă autocitez:
    ”De ce vorbesc evangheliștii și proorocii de taine, unele relevate, iar altele nu?”

    Dar, TREBUIE să recunoaștem că sunt unele TAINE care vor fi descoperite ABIA ”când îngerul al șaptelea va suna din trâmbiță”!

    1. Eu nu am afirmat nicăieri că aș susține faptul că există unele taine care nu vor fi descoperite niciodată. Ba mai mult, consider o asemenea părere nebiblică!
    2. Din contră, eu mă las învins de Scriptură prin faptul că recunosc caracterul ei DIVIN și-I recunosc AUTORUL, iar asta doar datorită Mângâietorului!
    3. Subiectul de care avem nevoie să fim mântuiți este doar unul: credința în Jertfa lui Hristos! Restul, se leagă de acesta…

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Cred că e o temă suficientă. Dar pot să-ţi dau şi una mai uşoară, care te-ar pasiona şi mai mult. Biblia afirmă în unele locuri că există UN SINGUR Dumnezeu (Dt 6:4; 7:9; Mc 12:29; 1Cor 8:6; Gal 3:20; Ef 4:6; 1Tim 1:17; 2:5; Iac 2:10; Iuda 25). Pe de altă parte, trinitarienii, întemeiaţi pe versete ca acelea pe care le-am citat în alte locuri (Mt 28:19; 2Cor 13:14), precum şi pe afirmaţii separate făcute în Biblie cu privire la dumnezeirea lui Christos şi a Duhului Sfânt, au tras concluzia că Singurul Dumnezeu adevărat este manifestat în Trei individualităţi („persoane”) distincte.

    Dacă aceste versete (Mt 28:19; 2Cor 13:14) sunt baza Trinităţii, hai să le studiem mai mult!

    Tu spui despre Matei 28:19 următoarele:

    Dar în Matei 28:19 nu se poate pune întrebarea „care este numele Duhului?”, fiindcă aici nu este vorba de trei nume. În limba română este această confuzie, fiindcă NUME este şi la singular şi la plural. În limba greacă. în care a fost scris Noul Testament, singularul este ONOMA (un nume singur) şi pluralul ONOMATA (mai multe nume). În Ap 13:1 avem ONOMATA (mai multe nume), dar în Matei 28 avem ONOMA (un singur NUME). Aceasta ne învaţă că Tatăl, Fiul şi Duhul poartă un singur Nume, acela al Dumnezeului adevărat: Iahwé, Dumnezeul Preaînalt, Atotputernicul, SINGURUL DUMNEZEU ADEVĂRAT.

    Şi tu mai ziceai că Elohim este numele lui Dumnezeu la plural, acum zici şi de Iahwé…. este Acelaşi Iahwé şi Elohim?

    Deaceia aş vrea să ştiu dacă mă poţi ajuta cum sună în greacă textul de la In 17:3

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Cei care resping dumnezeirea şi / sau personalitatea Duhului Sfânt (începând cu pneumatomahii din secolul al IV-lea), au decis că sunt numai Doi Dumnezei, Tată şi Fiu, într-o relaţie de subordonare.

    Despre faptul că sunt numai Doi am ca bază versete din Biblie şi nu este ideia mea!

    Za 6:12 Şi să-i spui: „Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: „Iată că un om, al cărui nume este Odrasla, va odrăsli din locul lui, şi va zidi Templul Domnului.
    Za 6:13 Da, El va zidi Templul Domnului, va purta podoabă împărătească, va şedea şi va stăpâni pe scaunul Lui de domnie, va fi preot pe scaunul Lui de domnie, şi o desăvârşită unire va domni între ei amândoi.”
    (nu-i vorba de trei)

    2In 1:9 Oricine o ia înainte, şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămâne în învăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.

    Iar că să credem că Duhul este o Fiinţă asemenea Tatălui şi Fiului(o persoană distinctă) trebuie să găsim unde în Biblie arătă că El deasemenea are trup

    Dacă nu are trup nu poate fi o Fiinţă completă! ci aparţine unei Fiinţe!

    Lu 24:39 Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”

    Pe când chiar şi despre Tatăl sunt multe versete care arată că are trup, de exemplu scrie că are Cap, ochi, inimă, rărunchi, piept, mâni, picioare…etc

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Christos este numit în unele locuri începutul „zidirii”, sugerând că ar fi prima creatură, iar în alte locuri este numit întâi-născut sau născut, sugerând că este Fiu, în timp ce în alte locuri este prezentat ca fiind fără început (Ev 7:3), Cel ce Este prin Sine Însuşi (Exod 3). Sunt aceste afirmaţii foarte simple şi clare, sau invită la înţelepciune şi cercetare ?

    Cu privire la Evrei 7:3 nu pot să spun că înţeleg acest verset, dar continui să-l studiez, pe când am totuşi o explicaţie în:
    Ps 110:4 Domnul a jurat, şi nu-I va părea rău: „Tu eşti preot în veac, în felul lui Melhisedec.” –

    credcă acest jurământ este similar cu: Col 1:19

    Iar despre Exodul 3 nu înţeleg cu ce susţine Trinitatea! Şi nu văd ca aici să arate că Fiul este prin Sine Însuşi, doar să fie în română ceva greşit!

Vizualizare 7 articole - 15 la 21 (din 78 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.