mai 2024
D L Ma Mi J V S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.831
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Anonim
    Inactiv
    Post count: 13
    #242 |

    De nu cumva

    Nu mi s-a dat o minte ca totu-n tot să-l ştie
    Nici braţ care să strângă cununi de vitejie,
    Ci doar un pui de inimă ce-mi bate
    Frumosul dor de cer până la moarte
    De nu cumva şi mai departe.

    Nu mi s-a dat îndemnul de piscuri sub picioare
    Privind de sus în jos isprăvi cuceritoare,
    Ci doar un vis ţesut din licăriri astrale
    Care-a-nceput din dulcea noastră vale
    De nu cumva din osanale.

    Nu mi s-a dat să-mi apăr argumentul
    În pledoarii să-i scapăr durata şi procentul,
    Ci doar necântărită o vorbă de iubire
    Un strop de rost în mica plămădire
    De nu cumva fior de veşnicire.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    MAESTRE,

    Cred ca v-am regasit vocea lirica dominanta , gratie acestei poezii. In general Poezia Dvs, de mai demult ( am citit si eu tot ce mi-a cazut in mana, acum ceva timp in urma ) se distinge printr-o impecabila organizare . Versurile ( si poezia de fata este un bun exemplu ) au o solemnitate care impiedica exteriorizarile patimase, violente. Totul este orchestrat intr-un sens aproape muzical. In cazul de fata, ultimul vers se repeta de la o strofa la alta sugerand o gradatie , o sporire a tensiunii, estompata si ea de aceeasi fina plasa a esentializarii. Versurile par a veni de Undeva , de pe Taramul IDEILOR ETERNE , postulate insa nu de Platon, ci de O INSTANTA net superioara. Incipitul ( si acesta repetitiv) , ” Nu mi s-a dat”, sustine acest punct de vedere. Exista , cu alte cuvinte, o Pronie divina care ofera : ” Frumosul dor de cer pana la moarte”, ” …visul tesut din licariri astrale”, si mai ales „ necantarita vorba de iubire” care „in mica plamadire” intretine ” fiorul de vesnicire” ( Minunat , Maestre! ). Poezia este un Argument ( chiar fara de ” durata si procent”), cu si pentru Sinele Poetic , si se inscrie in registrul clasic , cu vagi influente moderniste.

    Maestre, Dumnezeu sa va binecuvinteze cu sanatate! Dar o INIMA ce versuieste asa de duios este, cred, mult mai mare decat ” un pui de inima” in care ramane ascuns ” frumosul dor de cer pana la moarte”. May God bless Your heart!

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.