aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
1.832
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

Vizualizare 7 articole - 36 la 42 (din 78 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    dejan1888 a scris:

    Dragă Dejan1888,
    Adresa web la care ne trimiţi este un sait de teologie amatoricească şi conspiraţionistă, de prost gust, care laudă personalităţi de tipul lui Charles Taze Russel (Părintele „martorilor lui Iehova”), William Branham, un fals profet penticostal cu concepţii idioate (care învaţă că şarpele din Eden era un Satan însuşi, care a făcut sex cu doamna Eva, şi l-au conceput astfel pe Cain! :silly:). Acelaşi savant :huh: mai susţine că Dumnezeu este Unul ca persoană, şi că Iisus şi Duhul nu sunt decât manifestări ale aceleeaşi Persoane. Adică Tatăl S-a întrupat şi a devenit Fiu, apoi a devenit Duh etc…

    Dacă din asemenea surse te alimentezi, nu ne mirăm că ajungi la concluzii asemănătoare cu ei. Saiturile care nu specifică cine este în spatele lor, care nu sunt transparente, care împroaşcă „informaţii” nefondate şi teorii conspiraţioniste, oricât ar fi de frumos şi inteligent construite, trebuie ignorate. Wikipedia, chiar dacă este dinamică, în continuă dezvoltare (şi tocmai pentru asta), este mult mai credibilă în general. Chiar şi Enciclopedia Catolică este mai interesantă şi mai ştiinţifică, mai credibilă, decât o asemenea sursă de doi lei.

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Cristina a scris:

    Quote:
    …. Iată unde am zis că este paradox: Anduraru a scris:

    Quote:
    În cer sunt văzute, de-a lungul veşniciei, doar două Persoane divine. Cea de-a treia umple întreaga suflare şi face ca toate să se închine Tatălui şi Fiului.

    dacă a Treia Fiinţă are aspect exterior diferit de cele Două, atunci cum pot fi ”Trei Fiinţe Coegale”?

    Nu pot înţelege logica voastră. Când un trinitarian afirmă „egalitatea” persoanelor divine în Trinitate nu se referă nici la „aspectul exterior”, nici la identitatea rolurilor, nici la egalitate politică (care ar implica independenţă şi relaţii doar de coordonare, nu şi de subordonare…)… De fapt, termenul egalitate este cam derutant în acest caz, dar conţine adevăr: fiecare din Cei Trei este Dumnezeu adevărat, fără început, şi tot ce derivă de aici.

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Cristina a scris:

    Quote:
    rdm a scris:

    Quote:
    Putem concluziona, cel puțin la momentul actual, că formula trinitară din Matei 28:19 are o bază textuală solidă și deci nu putem presupune că aceasta nu ar fi autentică.

    Chiar dacă ai ajuns la concluzia că nu a fost schimbat acest verset… baza solidă aparţine atunci Catolicilor, fiindcă versetul aşa cum sună în traducerile actuale, susţine Trinitatea după crezul Catolicilor, care spun că este doar o Fiinţă în Trinitate, pentrucă se vorbeşte doar de un nume şi nu de Trei! Şi chiar dacă după explicarea AZS – Iehova este numele dat celor Trei, aceasta nu înseamnă că fiecare nu mai are câte un nume propriu, de ex: Mesia este numele Fiului!
    Iar dacă Matei s-a exprimat mai bine decât Pavel (care spune: în Numele Lui Isus!)… era momentul ca în acest verset Matei să ne arate şi numele proprii ai celorlalţi doi! Fiindcă Pavel nu spune în Numele Fiului, (lăsându-ne să căutăm toată Biblia pentru a găsi care este Numele Lui) ci el vorbeşte deodată clar şi arată Numele Fiului!

    Am spus eu nu are Fiecare şi un nume propriu? Dar toate aceste nume sunt convenţionale, descriind un aspect, un rol, o misiune. Numele adevărat al lui Iisus nu-L ştie nimeni, aşa că aş întreba eu ce înseamnă să te botezi în numele lui Iisus? Numele lui Iisus este mare, fiindcă este acelaşi Nume cu Tatăl şi Fiul. Cine se închină Fiului Se închină şi Tatălui, fiindcă aceasta este voinţa Tatălui. EL A DAT FIULUI TOTUL. De asemenea, Duhul Sfânt nu are altă misiune şi bucurie, decât să slujească lui Dumnezeu, aducând pe oameni la supunere lui Christos. Iar Iisus, chiar şi acum, continuă să Se supună Tatălui, chiar dacă natura Lui divină nu-L obligă la supunere, dar El, în calitate de om reprezentativ, Se închină Tatălui numindu-L „Dumnezeul Meu”, şi Se închină Duhului aşa cum trebuie să ne închinăm şi noi, lăsându-ne stăpâniţi şi umpluţi de puterea dragostei Lui, în părtăşie universală.

    dejan1888
    Participant
    Post count: 13

    Anduraru a scris:

    Quote:
    dejan1888 a scris:

    Dragă Dejan1888,
    Adresa web la care ne trimiţi este un sait de teologie amatoricească şi conspiraţionistă, de prost gust, care laudă personalităţi de tipul lui Charles Taze Russel (Părintele „martorilor lui Iehova”), William Branham, un fals profet penticostal cu concepţii idioate (care învaţă că şarpele din Eden era un Satan însuşi, care a făcut sex cu doamna Eva, şi l-au conceput astfel pe Cain! :silly:). Acelaşi savant :huh: mai susţine că Dumnezeu este Unul ca persoană, şi că Iisus şi Duhul nu sunt decât manifestări ale aceleeaşi Persoane. Adică Tatăl S-a întrupat şi a devenit Fiu, apoi a devenit Duh etc…

    Dacă din asemenea surse te alimentezi, nu ne mirăm că ajungi la concluzii asemănătoare cu ei. Saiturile care nu specifică cine este în spatele lor, care nu sunt transparente, care împroaşcă „informaţii” nefondate şi teorii conspiraţioniste, oricât ar fi de frumos şi inteligent construite, trebuie ignorate. Wikipedia, chiar dacă este dinamică, în continuă dezvoltare (şi tocmai pentru asta), este mult mai credibilă în general. Chiar şi Enciclopedia Catolică este mai interesantă şi mai ştiinţifică, mai credibilă, decât o asemenea sursă de doi lei.

    Nu ma alimentez din asemenea surse (ieri am gasit acest site de prima data) dar am postat numai acest comentariu la Matei 28, 19. La fel nu ma intereseaza ce cred acesti oameni. Stiu ca nu sunt adventisti si ca au multe intelegeri gresite.

    Totusi, de ce macar nu comentati argumentele date la Matei 28, 19?

    rdm
    Membru
    Post count: 48

    Cristina a scris:

    Quote:
    Chiar dacă ai ajuns la concluzia că nu a fost schimbat acest verset… baza solidă aparţine atunci Catolicilor, fiindcă versetul aşa cum sună în traducerile actuale, susţine Trinitatea după crezul Catolicilor, care spun că este doar o Fiinţă în Trinitate, pentrucă se vorbeşte doar de un nume şi nu de Trei! Şi chiar dacă după explicarea AZS – Iehova este numele dat celor Trei, aceasta nu înseamnă că fiecare nu mai are câte un nume propriu, de ex: Mesia este numele Fiului!
    Iar dacă Matei s-a exprimat mai bine decât Pavel (care spune: în Numele Lui Isus!)… era momentul ca în acest verset Matei să ne arate şi numele proprii ai celorlalţi doi! Fiindcă Pavel nu spune în Numele Fiului, (lăsându-ne să căutăm toată Biblia pentru a găsi care este Numele Lui) ci el vorbeşte deodată clar şi arată Numele Fiului!

    Dacă nu a fost schimbat acest verset, atunci e clar că apostolii și ceilalți creștini de atunci au crezut în cuvintele Domnului Isus, așa cum sunt ele raportate de evanghelistul Matei.

    Dacă dvs. nu credeți în CUVINTELE DOMNULUI ISUS, atunci NO COMMENT!

    De asemenea, se pare că nu înțelegeți că Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt sunt Trei Ființe DISTINCTE aflate în UNITATE!

    Eu și Tatăl UNA SUNTEM!!!(Ioan 10:30)

    dejan1888
    Participant
    Post count: 13
    Quote:
    rdm a scris:

    De asemenea, se pare că nu înțelegeți că Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt sunt Trei Ființe DISTINCTE aflate în UNITATE!

    Eu și Tatăl UNA SUNTEM!!!(Ioan 10:30)

    Si unde e Duhul??? :)

    rdm
    Membru
    Post count: 48

    dejan1888 a scris:

    Quote:
    Si unde e Duhul???

    ÎL puteți găsi în Cuvintele Domnului Isus:
    Matei 28:19
    Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.

    Ioan 14:16
    Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor care să rămână cu voi în veac;

    Ioan 14:26
    Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile, şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

    Ioan 15:26
    Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.

    Ioan 16:7
    Totuşi, vă spun adevărul: Vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi; dar dacă Mă duc, vi-L voi trimite.

    Ioan 16:13
    Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, şi vă va descoperi lucrurile viitoare.

Vizualizare 7 articole - 36 la 42 (din 78 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.