aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.013
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/DIVANUL TORNA FRATRE/Ziua Domnului şi Sărbătorile/Paștele în creștinism – exemplu de iudaizare?

ACASĂ Forumuri FORUMS DIVANUL TORNA FRATRE Ziua Domnului şi Sărbătorile Paștele în creștinism – exemplu de iudaizare?

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 17 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Lucian
    Membru
    Post count: 183

    Cu plăcere doamnă Otniela. :)
    Sper că ați descoperit și celelalte capitole și cărți pe diverse teme de actualitate pe același sait, de același autor.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Cu siguranta, Lucian! Multumesc! M-am bucurat mult cand am citit link-ul.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Shalom!

    Nu cred ca ar trebui sa ne fie prea frica de „iudaizare” in cazul Pastelui crestin pentru ca aceasta sarbatoare ,asa cum este tinuta astazi , in special in bisericile-mame de catre majoritatea crestilor , nu mai are nimic de-a face cu modul in care intelegeau sa o sarbatoreasca cei din Biserica primara.
    Orice sarbatoare are o puternica functie simbolistica , adica ea este un simbol care prefigureaza un eveniment foarte important, care se cere amintit , de obicei, in viitor. Sa ne gandim la Cina. Si Cina este o sarbatoare, care se reproduce constant, in amintirea Jertfei Mantuitorului, cu toata incarcatura ei de valori utile vietii Bisericii. Pastele crestin , un simbol al Invierii, daca s-ar performa bine si corect de catre urmasii lui Christos, ar putea conduce la rezultante remarcabile, de ordin spiritual, in Biserica. In caz contrar, cand nu se tine cum ar trebui, mai bine ar fi sa se renunte la el, pentru ca nu aduce niciun beneficiu vietii de credinta , nu zideste cu nimic Trupul lui Christos, iar pentru Dumnezeu este o „uraciune”, adica acel ceva de la care EL Isi intoarce Fata.
    Dar cum ar trebui tinuta aceasta sarbatoare ( evident vorbesc de confesiunile care o aproba)? In primul rand continutul ei , adica semnificatia . Christos in centru! Totul trebuie sa se faca spre slava Lui! Amin! Nu meniurile sunt importante, nu friptura de miel, nu cozonacii, nu ouale rosii etc. Nu voi intra in amanunte, dar totusi ce cauta oule rosii, sau verzi sau galbene etc in aceasta sarbatoare? Ce cauta pasca dospita, umpluta cu branza? Ce cauta iepurasul? Ce cauta cozonacii rumeni si bucalati umpluti cu nuca? De unde vin toate acestea, daca nu dintr-un folclor de sorginte pagana? Sau, ca sa folosesc totusi un eufemism, dintr-un sincretism foarte pagubos. Ce se serbeaza? O sarbatoare de familie? Foarte bine, insa orice familie trebuie sa stie, in primul rand ,ca ISUS , Regele Universului a venit in aceasta lume sa moara batut si chinuit, ” pentru ca oricine crede in EL sa nu piara ci sa aiba viata vesnica”. Amin! Apoi , dupa trei zile, conform Scripturii EL a inviat, biruindu-L pe satan , biruind moartea insasi, calcandu-i capul. EL A INVIAT! EL ESTE VIU! Glorie Numelui Sau! EL a adus lumii VIATA! „Caci cine are pe Fiul, are Viata, cine n-are pe Fiul, n-are Viata „, iar mania divina ramane peste el. Iata la ce trebuie sa se gandeasca crestinul. Pastele trebuie sa fie o sarbatoare a bucuriei ( noi avem un Dumnezeu Viu si Adevarat) dar si a consacrarii ( viata noastra trebuie cercetata, revizuita, si repredata in Mainile Sale, pentru o slujire mai eficienta). Cati crestini , care consuma miel de Paste, cunosc semnificatia lui? Cati se mai gandesc la o semnificatie? Sau se merge inainte , „pentru ca asa am apucat de la parinti si bunici”?
    In aceste conditii, cand multi crestini se zbat intr-un sincretism primejdios, se impune intoarcerea la Cuvant, la Izvorul vietii, la acel ” Lapte duhovnicesc si curat”. Iata ce spune apostolul Pavel in 1 Cor 5: 6-8: „Maturati aluatul cel vechi ca sa fiti o plamadeala noua, cum si sunteti, fara aluat; caci Christos, Pastele noastre , a fost jerfit” ( v 7 face aluzie la textul din Exod 12). In Christos ( Pastele noastre), si pentru Chrisos, trebuie tinuta aceasta sarbatoare! Cum? Intr-o plamadeala noua! Adica cu o inima noua, schimbata, spalata de Sangele Mieluselului divin. Tot ce este vechi si „dospit” ( in ebr CHAMETZ ) trebuie maturat si scos afara ( simbolic asa fac evreii de Pesach, scot afara din casa toate dospelile vechi) din viata, si din inima unui crestin, care se vrea autentic. Daca in vechime sarbatorile au fost date pentru a-l aseza pe om mai aproape de Dumnezeu, intr-o relatie mai buna cu EL, si era nevoie jertfa unui animal ( „caci fara varsare de sange nu este iertare de pacat”), acum, in Noul Legamant, O Singura Jertfa, Jertfa Fiului lui Dumnezeu,Unica si Irepetabila, ajunge la modul absolut, pentru a ispasi toate pacatele celor care cred in EL. Slava este a Lui!
    Daca toti crestinii care vor sa tina aceasta sarbatoare ( nu este obligatorie, depinde de incredintarea fiecaruia ) nu se vor intoarce la Fond ci vor ramane la niste ritualuri si traditii dezgolite de semnificatiile spirituale adanci ale Cuvantului, atunci la ce-i bun Pastele? Sunt sigura insa, ca inchinatorii adevarati, acei crestini „flamanzi insetati dupa neprihanire” IL vor gasi pe Domnul vietii lor intr-o sarbatoare adevarata, care le va consacra mai mult viata lui „Christos, adevaratul lor Paste”. Amin!

    Lucian
    Membru
    Post count: 183

    Apreciez ultima intervenție care reflectă discuția de până acum.
    Așadar, am să încerc să sintetizez în câteva concluzii preliminarii:
    1. serbarea Paștelui nu este interzisă, dar nici obligatorie nu este.
    2. serbarea Paștelui este o bucurie și o ocazie de dedicare a vieții lui Christos.
    3. serbarea Paștelui nu este mai nimic din modul cum este înțeleasă și practicată ea astăzi.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Asa este, draga Lucian. Concluziile tale sunt cat se poate de corecte. GOD bless you!

    Messianic Restorer
    Membru
    Post count: 2

    Shalom!

    Stimată Otniela,

    Am rămas surprins să văd că dumneavoastră, ca şi credincioasă mesianică, afirmaţi că celebrarea Paştelor nu mai este obligatorie pentru credincioşii biblici.
    Probabil aţi preluat afirmaţia din Mărturisirea de credinţă a comunităţii dumneavoastră. Aţi putea să-mi puneţi şi mie la dispoziţie Mărturisirea respectivă?…
    Mulţumesc!

    O zi bună!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Citez MR : „Probabil aţi preluat afirmaţia din Mărturisirea de credinţă a comunităţii dumneavoastră. Aţi putea să-mi puneţi şi mie la dispoziţie Mărturisirea respectivă?…
    Mulţumesc!”

    Stimate Restorer , sunteti ” pe langa ” in receptarea mesajului meu. Mai cititi-l o data , de doua ori …mai ales cand sunteti odihnit , cu mintea limpede. Si fiti mai putin repezit in concluzii.
    Cautati-va singur ” Marturisirile de credinta ” de care aveti nevoie, doar sustineti ca sunteti Restorer , nu ? Numai aveti grija ce restaurati…ca sunteti cam singurel pe o pasune in care oile adevarate nu prea va dau binete.

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 17 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.