aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.815
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/De ce un evreu crede că Iisus nu este Mesia.

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse De ce un evreu crede că Iisus nu este Mesia.

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 16 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    SHALOM!

    Iata o ” piatra de poticnire ” care poate aparea in mintea unui evreu mozaic , imediat, dupa o simpla lectura a Evangheliilor: Dumnezeu nu are niciun alt dumnezeu, dar ISUS Christos are un Dumnezeu. Iata cum decurge argumentarea lui, in continuare:

    ” Dumnezeu este Judecatorul Suprem si un Loc de adapost pentru toti, insa EL nu apeleaza la nimeni altcineva, nici nu Se roaga unei alte fiinte. In schimb ISUS a admis ca Se inchina si Se ruga lui Dumnezeu Tatal: ” Ma sui la Tatal Meu si la Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru. ” ( Ioan 20:17 ) De asemenea EL a strigat pe cruce: ” Dumnezeul Meu , Dumnezeul Meu , pentru ce M-ai parasit?” ( Matei 27:46 ) Daca ISUS ar fi fost intr-adevar Dumnezeu, cum a pretins, EL nu ar fi trebuit sa apeleze la nimeni, deoarece Divinitatea Sa I-ar fi fost suficienta. Mai mult, cand a rostit rugaciunea domneasca ” Tatal nostru” ( v Luca 11:2-4) , EL a pledat din nou in fata Unei Autoritati mai mari, la fel cum S-a intamplat in gradina Ghetsimani: „ Tata, daca este cu putinta , departeaza de la Mine paharul acesta! Totusi nu cum voiesc Eu ci cum voiesti Tu”( Matei 26:39). Prin cuvintele si faptele Sale , ISUS a recunoscut existenta unui Dumnezeu deasupra Lui, Caruia I S-a inchinat si I S-a rugat. Aceasta este o dovada clara a faptului ca ISUS Christos nu este Dumnezeu.”

    Sa vedem acum ce raspuns i se poate da unui om care din start Il considera pe Dumnezeu Tatal sau ( evreii se considera fiii lui Elohim,tot asa de bine cum se considera fiii lui Avraam ).
    Fiul Vesnic al lui Dumnezeu, egal cu Dumnezeu , a devenit om , iar ca om S-a subordonat complet Tatalui din cer. Prin ascultarea Sa si viata Lui traita complet in neprihanire , El a indreptat caderea in pacat a lui Adam. Aceasta inseamna ca, asa cum toti oamenii trebuie sa moara in Adam din cauza faptului ca sunt pacatosi, tot asa fiecare om, care este o faptura noua in Christos, primeste iertarea si viata vesnica in Dumnezeu. Ca om , Domnul ISUS Christos a trebuit intr-adevar sa spuna : ” Tatal Meu… „, dar ca Dumnezeu Adevarat EL a putut afirma si urmatoarele:
    ” Eu si Tatal una suntem „ ( Ioan 10:30 )
    – ” Credeti macar lucrarile acestea , ca sa ajungeti sa cunoasteti si sa stiti ca Tatal este in Mine si Eu sunt in Tatal” ( Ioan 10 :38 ).
    ” Cine M-a vazut pe Mine, L-a vazut pe Tatal ” ( Ioan 14:9 ).
    Chiar daca ISUS Christos S-a rugat Tatalui si i-a invatat si pe ucenici sa se roage, si El a primit inchinare. Ucenicii Sai L-au recunoscut si L-au marturisit ulterior ca Domn si Dumnezeu, lucru care cantareste cu atat mai mult cu cat ei erau evrei, si din acest motiv nu ar fi facut niciodata asa ceva daca nu L-ar fi recunoscut ca atare ( v Ioan 20: 28, Matei 14:33). Apoi sa nu uitam ca nu doar Fiul a vorbit cu Tatal, ci si Tatal a vorbit despre Fiul Lui ca fiind Dumnezeu: ” … pe cand Fiului I-a zis : „ ( Evrei 1; 8-9).
    Mai mult, versetul din Luca 18: 19 confirma fara putinta de tagada divinitatea lui ISUS : ” Pentru ce ma numesti bun? Nimeni nu este bun decat Unul singur: Dumnezeu”. Daca Isus nu S-ar fi referit si la Sine Insusi, aceasta ar insemna ca nu ar fi bun. Datorita faptului ca El a trait fara de pacat , a facut minuni pe care numai El le putea face, si a fost condamnat la moarte pe cruce desi era complet nevinovat , stim cu siguranta ca EL a fost bun. Problema tanarului evreu era ca el Il vedea pe Christos numai ca un ” bun Invatator” nu ca pe Mesia Cel Divin. De aceea Isus l-a corectat prin raspunsul de mai sus. El i-a clarificat suspiciunea. Domnul ISUS a vrut ca acest om sa creada ca El este Mesia cel promis, nu doar un om cu multe calitati deosebite.
    Acest Unic Dumnezeu Se prezinta si in Vechiul Testament ca Mantuitor: ” Nu este alt Dumnezeu decat Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu Drept si Mantuitor , alt Dumnezeu afara de MIne nu este” ( Isaia 45:21 ). In Noul Testament citim: ” Astazi in cetatea lui David vi S-a nascut un Mantuitor , care este Christos , Domnul ” ( Luca 2:11 ). Domnul ISUS a avut si puterea de a ierta pacatele oamenilor , lucru pe care numai Dumnezeu il poate face: ” Cand le-a vazut ISUS credinta , i-a zis slabanogului: Unii din carturarii, care erau de fata , se gandeau in inimile lor:” ( Marcu 2: 5-7 ). Isus are si puterea de a invia mortii in Ziua Judecatii de Apoi, ceea ce , de asemenea , numai Dumnezeu poate face:” Voia Tatalui Meu este ca oricine Il vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica si Eu il voi invia in ziua de apoi” ( Ioan 6:40 ). ISUS a vorbit despre Sine ca este intruparea vietii vesnice ( v Ioan 14:6 ) si, astfel, Dumnezeu Adevarat.
    Si-acum cateva cuvinte simple pentru toti aceia care se zbat intr-o reticenta dureroasa, in care este implicata divinitatea lui ISUS:

    Nimeni nu isi poate intemeia vreun motiv plauzibil din a gasi o discrepanta intre atotputernicia naturii divine a Domnului Isus, si smerenia conditiei Sale de om, in timpul vietii Lui pamantesti. Daca punem la indoiala diferitele afirmatii ale Domnului Isus Il facem mincinos , iar daca EL a fost mincinos , atunci inseamna ca este cel mai mare inselator din toate timpurile.Daca insa EL este Adevarul, atunci tot ceea ceea ce a spus si a facut este adevarat. Avem astfel de ales intre a-L crede in intregime si a-L respinge complet, deoarece in aceasta chestiune nu putem opera cu jumatati de masura.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Shalom!

    Sa facem un pas inainte. O alta intrebare pe care orice evreu mozaic o poate pune ( daca, bineinteles, este dispus sa asculte si sa cunoasca mai mult ) ar fi aceasta: ” Si cum apare in Biblia crestina ( Vechiul si Noul Testament ) Acest Dumnezeu TRIUNIC ? Cum imi poti demonstra ca Dumnezeul lui Israel este UNUL din TREI cand iudaismul isi incepe discursul cu <… Adonai ECHAD > ? „

    Sfanta Treime sau Dumnezeul TRIUNIC este formata din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu- Duhul Sfant . Iata , in lumina Bibliei-Cuvantul lui Dumnezeu, cum Se prezinta Fiecare dintre Cele Trei Persoane ale DUMNEZEULUI TRUNIC:

    DUMNEZEU-TATAL

    Ce putem spune despre felul in care DUMNEZEU adesea S-a descoperit omului in Vechiul Testament? Cand profetul Ezechiel a avut vedenia lui Dumnezeu in 593 i Ch , el L-a descris asezat deasupra unei intinderi ce despartea creaturile de aratarea SLAVEI Domnului. Astfel el a vazut ” asemanarea unui scaun de domnie , ceva ce era ca o piatra de safir …cu aratarea unui chip de om care sedea deasupra ” ( Ezechiel 1: 26 ). Cu ce Se aseamana aratarea lui Dumnezeu-Tatal? Cu chipul unui om.
    Vei zice : ” Mie mi s-a spus ca Dumnezeu este Duh „. Da , dar EL este DUH cu forma misterioasa si nu ceva nedeslusit, asemanator aburului sau norilor ce plutesc in spatiu. Aici este MAREA DIFERENTA pe care nu o pot face unii, intre Dumnezeu-Tatal, si Dumnezeu-Duhul Sfant! Apostolul Ioan, in Apocalipsa , IL aseamana cu splendoarea reflectarii nestematelor. EL spune : ” Numaidecat am fost rapit in Duhul. Si iata ca in CER era pus un scaun de domnie , si pe scaunul acesta de domnie sedea CINEVA. Cel ce sedea pe el , avea infatisarea unei pietre de iaspis si de sardiu; si scaunul de domnie era inconjurat cu un curcubeu ca o piatra de smaragd la vedere” ( Apoc 4:2-3).
    Profetii descriu trasaturile lui Dumnezeu in detaliu. ISAIA ( cel mai mesianic profet ) spune: ” Buzele Lui sunt pline de urgie, si limba Lui este ca un foc mistuitor : suflarea Lui este ca un suvoi iesit din albie ” ( Isaia 30:27-28). Dumnezeu are ochi. El deseori S-a exprimat cu privire la poporul Israel: ” Au facut ce este rau inaintea Mea „. Dumnezeu este descris ca avand maini, degete si fata. Dupa ce Domnul a vorbit lui Moise pe muntele Sinai , EL i-a dat tablele de piatra , „ scrise cu degetul lui Dumnezeu ” ( Exodul 31:18 ). Apoi Domnul i-a zis lui Moise: ” Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa ma vada si sa traiasca” ( Exodul 33:20). El i-a vorbit lui Moise despre Lui . Domnul a zis : ” Si cand va trece slava Mea…te voi acoperi cu mana Mea , pana voi trece. Iar cand Imi voi trage mana la o parte de la tine , Ma vei vedea pe dinapoi, dar Fata Mea nu se poate vedea.” ( versetele 22-23 ).
    Daca Dumnezeu S-ar revela pe Sine doar ca Duh invizibil , cum au putut Adam si Eva sa-I auda pasii? ” Atunci au auzit glasul Domnului Dumnezeu, care umbla prin gradina in racoarea zilei” ( Gen 3:8 ). De asemenea Dumnezeu are inima: ” I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamant, si S-a mahnit in inima Lui” ( Gen 6:6).

    DUMNEZEU-FIUL

    Sa privim acum la Fiul.
    Inainte de venirea Sa pe pamant, Domnul Isus– la fel ca Dumnezeu-Tatal – avea forma imateriala . Trupul Lui pamantesc de carne, cu sange si oase, I-a fost dat cand S-a nascut ca bebelus la Betlehem. Apoi , asemenea oamenilor a crescut si El. Daca as intreba : ” Dintre Tatal, Fiul si Duhul Sfant- care din Ei ti se pare o Persoana mai reala ?” – majoritatea ar spune: FIUL. Si este bine ca este asa. Dumnezeu a vrut sa SE descopere pe Sine oamenilor prin FIUL. Glorie Lui! Ne putem identifica cu Christos pentru ca El a fost o Fiinta umana. Biblia ne spune fara ocolis ca Isus-Persoana a Dumnezeirii – are suflet. In Ghetsimani, inainte de rastignire , El a zis ucenicilor Sai : ” Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte” ( Marcu 14:34 ).
    Descrierea fizica pe care o avem despre Christos ne ajuta sa ne formam o imagine despre El. Stim, de exemplu, ca El a purtat barba si a avut parul lung. In profetia din Vechiul Testament cu privire la suferintele lui Mesia , Domnul spune: ” Mi-am dat spatele inaintea celor ce Ma loveau , si obrajii inaintea celor ce-Mi smulgeau barba.” ( Isaia 50:6 ). Christos a fost Nazarinean -dupa numele orasului in care era obiceiul ca barbatii sa poarte parul lung.
    Astazi , Christos in trupul Sau inviat sta la dreapta lui Dumnezeu Tatal. Si care este infatisarea Lui? IOan, in Apocalipsa, L-a vazut ” Imbracat cu o haina lunga pana la picioare , si incins la piept cu un brau de aur. Capul si parul Lui erau albe ca lana alba , ca zapada ; ochii Lui erau ca para focului… Fata Lui era ca soarele , cand straluceste in toata puterea lui” ( Apoc 1: 13-14, 16). Pe cap avea „o cununa de aur” ( Apoc 14:14). Pe haina avea scris numele acesta : ” Imparatul imparatilor si Domnul domnilor ” ( Apoc 19:16).
    Ioan nu vorbeste aici despre Dumnezeu Tatal, ci despre ” Fiul omului” . Iar trupul Sau uman glorificat se deosebeste de forma divina a lui Dumnezeu-Tatal.

    DUMNEZEU-DUHUL SFANT

    Dar ce am putea spune despre Duhul Sfant? Are El cuget, vointa si emotii? Fara indoiala , toti suntem de acord ca El este „DUH”, pentru ca asa Se numeste. Dar cum este Fiinta lui launtrica? Este EL o ” Persoana reala” ?
    Mai intai, Duhul Sfant are cuget propriu. Vorbind despre Duhul Sfant, Pavel spune: ” Si Cel ce cerceteaza inimile, stie care este nazuinta-” cugetul” sau „gandirea mintii” – Duhului; pentru ca El mijloceste pentru sfinti dupa voia lui Dumnezeu”( Romani 8: 27). Cugetul Duhului este deosebit de cugetul Tatalui si al Fiului. ( Foarte important! )
    El are si emotii. Are emotii adanci ce Il fac sa Se mahneasca sau sa iubeasca. ” Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii” ( Efeseni 4 : 30 ). Inima Lui poate fi atinsa, ea are capacitatea de-a exprima DRAGOSTE. Apostolul Pavel, scriind crestinilor din Roma , spune: ” Va indemn dar , fratilor, prin Domnul Isus Christos , si prin dragostea Duhului , sa va luptati impreuna cu mine in rugaciunile voastre catre Dumnezeu, pentru mine ” ( Romani 15: 30 ). Va puteti imagina o iubire fara emotii?
    Dar despre vointa Duhului ce vom avea de spus? Duhul sfant poate sa ia hotarari proprii insa hotararile Sale sunt intodeauna in armonie cu cele ale Tatalui si ale Fiului. Vorbind despre darurile duhovnicesti, Pavel scria: ” Dar toate aceste lucruri le face Unul Si Acelasi Duh , care da fiecaruia in parte , cum voieste” ( 1 Cor 12:11 ). Cu alte cuvinte, Duhul Sfant decide !
    Glorie in veci DUMNEZEULUI TRIUNIC!

    rdm
    Membru
    Post count: 48

    OTNIELA a scris:

    Quote:
    Shalom!

    Sa facem un pas inainte. O alta intrebare pe care orice evreu mozaic o poate pune ( daca, bineinteles, este dispus sa asculte si sa cunoasca mai mult ) ar fi aceasta: ” Si cum apare in Biblia crestina ( Vechiul si Noul Testament ) Acest Dumnezeu TRIUNIC ? Cum imi poti demonstra ca Dumnezeul lui Israel este UNUL din TREI cand iudaismul isi incepe discursul cu <… Adonai ECHAD > ? „

    Sfanta Treime sau Dumnezeul TRIUNIC este formata din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu- Duhul Sfant . Iata , in lumina Bibliei-Cuvantul lui Dumnezeu, cum Se prezinta Fiecare dintre Cele Trei Persoane ale DUMNEZEULUI TRUNIC:

    DUMNEZEU-TATAL

    Ce putem spune despre felul in care DUMNEZEU adesea S-a descoperit omului in Vechiul Testament? Cand profetul Ezechiel a avut vedenia lui Dumnezeu in 593 i Ch , el L-a descris asezat deasupra unei intinderi ce despartea creaturile de aratarea SLAVEI Domnului. Astfel el a vazut ” asemanarea unui scaun de domnie , ceva ce era ca o piatra de safir …cu aratarea unui chip de om care sedea deasupra ” ( Ezechiel 1: 26 ). Cu ce Se aseamana aratarea lui Dumnezeu-Tatal? Cu chipul unui om.
    Vei zice : ” Mie mi s-a spus ca Dumnezeu este Duh „. Da , dar EL este DUH cu forma misterioasa si nu ceva nedeslusit, asemanator aburului sau norilor ce plutesc in spatiu. Aici este MAREA DIFERENTA pe care nu o pot face unii, intre Dumnezeu-Tatal, si Dumnezeu-Duhul Sfant! Apostolul Ioan, in Apocalipsa , IL aseamana cu splendoarea reflectarii nestematelor. EL spune : ” Numaidecat am fost rapit in Duhul. Si iata ca in CER era pus un scaun de domnie , si pe scaunul acesta de domnie sedea CINEVA. Cel ce sedea pe el , avea infatisarea unei pietre de iaspis si de sardiu; si scaunul de domnie era inconjurat cu un curcubeu ca o piatra de smaragd la vedere” ( Apoc 4:2-3).
    Profetii descriu trasaturile lui Dumnezeu in detaliu. ISAIA ( cel mai mesianic profet ) spune: ” Buzele Lui sunt pline de urgie, si limba Lui este ca un foc mistuitor : suflarea Lui este ca un suvoi iesit din albie ” ( Isaia 30:27-28). Dumnezeu are ochi. El deseori S-a exprimat cu privire la poporul Israel: ” Au facut ce este rau inaintea Mea „. Dumnezeu este descris ca avand maini, degete si fata. Dupa ce Domnul a vorbit lui Moise pe muntele Sinai , EL i-a dat tablele de piatra , „ scrise cu degetul lui Dumnezeu ” ( Exodul 31:18 ). Apoi Domnul i-a zis lui Moise: ” Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa ma vada si sa traiasca” ( Exodul 33:20). El i-a vorbit lui Moise despre Lui . Domnul a zis : ” Si cand va trece slava Mea…te voi acoperi cu mana Mea , pana voi trece. Iar cand Imi voi trage mana la o parte de la tine , Ma vei vedea pe dinapoi, dar Fata Mea nu se poate vedea.” ( versetele 22-23 ).
    Daca Dumnezeu S-ar revela pe Sine doar ca Duh invizibil , cum au putut Adam si Eva sa-I auda pasii? ” Atunci au auzit glasul Domnului Dumnezeu, care umbla prin gradina in racoarea zilei” ( Gen 3:8 ). De asemenea Dumnezeu are inima: ” I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamant, si S-a mahnit in inima Lui” ( Gen 6:6).

    DUMNEZEU-FIUL

    Sa privim acum la Fiul.
    Inainte de venirea Sa pe pamant, Domnul Isus– la fel ca Dumnezeu-Tatal – avea forma imateriala . Trupul Lui pamantesc de carne, cu sange si oase, I-a fost dat cand S-a nascut ca bebelus la Betlehem. Apoi , asemenea oamenilor a crescut si El. Daca as intreba : ” Dintre Tatal, Fiul si Duhul Sfant- care din Ei ti se pare o Persoana mai reala ?” – majoritatea ar spune: FIUL. Si este bine ca este asa. Dumnezeu a vrut sa SE descopere pe Sine oamenilor prin FIUL. Glorie Lui! Ne putem identifica cu Christos pentru ca El a fost o Fiinta umana. Biblia ne spune fara ocolis ca Isus-Persoana a Dumnezeirii – are suflet. In Ghetsimani, inainte de rastignire , El a zis ucenicilor Sai : ” Sufletul Meu este cuprins de o intristare de moarte” ( Marcu 14:34 ).
    Descrierea fizica pe care o avem despre Christos ne ajuta sa ne formam o imagine despre El. Stim, de exemplu, ca El a purtat barba si a avut parul lung. In profetia din Vechiul Testament cu privire la suferintele lui Mesia , Domnul spune: ” Mi-am dat spatele inaintea celor ce Ma loveau , si obrajii inaintea celor ce-Mi smulgeau barba.” ( Isaia 50:6 ). Christos a fost Nazarinean -dupa numele orasului in care era obiceiul ca barbatii sa poarte parul lung.
    Astazi , Christos in trupul Sau inviat sta la dreapta lui Dumnezeu Tatal. Si care este infatisarea Lui? IOan, in Apocalipsa, L-a vazut ” Imbracat cu o haina lunga pana la picioare , si incins la piept cu un brau de aur. Capul si parul Lui erau albe ca lana alba , ca zapada ; ochii Lui erau ca para focului… Fata Lui era ca soarele , cand straluceste in toata puterea lui” ( Apoc 1: 13-14, 16). Pe cap avea „o cununa de aur” ( Apoc 14:14). Pe haina avea scris numele acesta : ” Imparatul imparatilor si Domnul domnilor ” ( Apoc 19:16).
    Ioan nu vorbeste aici despre Dumnezeu Tatal, ci despre ” Fiul omului” . Iar trupul Sau uman glorificat se deosebeste de forma divina a lui Dumnezeu-Tatal.

    DUMNEZEU-DUHUL SFANT

    Dar ce am putea spune despre Duhul Sfant? Are El cuget, vointa si emotii? Fara indoiala , toti suntem de acord ca El este „DUH”, pentru ca asa Se numeste. Dar cum este Fiinta lui launtrica? Este EL o ” Persoana reala” ?
    Mai intai, Duhul Sfant are cuget propriu. Vorbind despre Duhul Sfant, Pavel spune: ” Si Cel ce cerceteaza inimile, stie care este nazuinta-” cugetul” sau „gandirea mintii” – Duhului; pentru ca El mijloceste pentru sfinti dupa voia lui Dumnezeu”( Romani 8: 27). Cugetul Duhului este deosebit de cugetul Tatalui si al Fiului. ( Foarte important! )
    El are si emotii. Are emotii adanci ce Il fac sa Se mahneasca sau sa iubeasca. ” Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii” ( Efeseni 4 : 30 ). Inima Lui poate fi atinsa, ea are capacitatea de-a exprima DRAGOSTE. Apostolul Pavel, scriind crestinilor din Roma , spune: ” Va indemn dar , fratilor, prin Domnul Isus Christos , si prin dragostea Duhului , sa va luptati impreuna cu mine in rugaciunile voastre catre Dumnezeu, pentru mine ” ( Romani 15: 30 ). Va puteti imagina o iubire fara emotii?
    Dar despre vointa Duhului ce vom avea de spus? Duhul sfant poate sa ia hotarari proprii insa hotararile Sale sunt intodeauna in armonie cu cele ale Tatalui si ale Fiului. Vorbind despre darurile duhovnicesti, Pavel scria: ” Dar toate aceste lucruri le face Unul Si Acelasi Duh , care da fiecaruia in parte , cum voieste” ( 1 Cor 12:11 ). Cu alte cuvinte, Duhul Sfant decide !
    Glorie in veci DUMNEZEULUI TRIUNIC!

    Off, dacă ar înțelege și unii ca dejan asta! Uimitoare descriere, dragă Otniela…

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Draga rdm , curaj ! Dumnezeu poate TOTUL ! Sa fii binecuvantat!

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Lucian a scris:

    Quote:
    Argumentele următoare mi-au fost propuse de un evreu:
    http://www.simpletoremember.com/articles/a/jewsandjesus/
    Ce părere aveți?

    Dragă Lucian,
    Am intrat pe saitul indicat, am copiat şi tradus cele ŞAPTE obiecţii majore şi clasice ale evreilor, aşa cum sunt formulate de Rabbi Shragga Simmons. (De apreciat că formulările rabinului sunt destul de respectuoase şi binevoitoare, chiar dacă respinge creştinismul). În unele cazuri, pentru motive practice, am mai concentrat materialul. Deci nu este o traducere propriu-zisă. Propun să analizăm toţi aceste obiecţii, cu toată seriozitatea, examinând textele biblice şi celelalte argumente. Putem produce astfel un document care să folosească şi altora.

    Quote:
    1. Iisus nu a împlinit profeţiile mesianice (Is 2:1-4; Zef 3:9; Os 2:20-22; Am 9:13-15; Is 32:15-18, 60:15-18; Mi 4:1-4; Zah 8:23, 14:9; Jer 31:33-34). Multe din ele vorbesc despre un urmaş al Regelui David, care va domni peste Israel în timpul erei perfecţiunii (Is 11:1-9; Jer 23:5-6, 30:7-10, 33:14-16; Ez 34:11-31, 37:21-28; Os 3:4-5). Mesia este Regele lui Israel care va domni.
    Biblia învaţă că Mesia
    A. Va zidi cel de-al treilea templu. (Ez 37:26-28).
    B. Va aduce pe toţi evreii înapoi în ţara lui Israel (Is 43:5-6).
    C. Va inaugura o eră de pace mondială şi va pune capăt la toată ura şi asuprirea şi la orice suferinţă, după cum este scris în Is 2:4.
    D. Va răspândi peste tot cunoaşterea Dumnezeului lui Israel, care va uni omenirea ca un singur popor, după cum este scris (Zec 14:9).
    Realitatea istorică este că Iisus nu a împlinit niciuna din aceste profeţii mesianice.
    Creştinii contraargumentează că Iisus va împlini aceste lucruri la a doua venire, dar sursele iudaice (care?) arată că Mesia va împlini acele profeţii într-o singură epocă, nu în două rate, şi nu există conceptul unei a doua veniri.
    2. Iisus nu a întruchipat calificările personale ale lui Mesía.
    A. Iisus nu a fost profet, deoarece profeţia nu poate exista în Israel decât dacă ţara este locuită de o majoritate a evreimii. E.g. în timpul lui Ezra, când majoritatea iudeilor a refuzat repatrierea din Babilon, profeţia a încetat după Hagai, Zaharia şi Maleachi. Iisus a apărut pe scenă la vreo 350 de ani după ce profeţia încetase.
    B. FIU AL LUI DAVID. După sursele iudaice, Mesia va fi născut de părinţi omeneşti, va avea atribute fizice normale, ca toată lumea, nu va fi un semi-zeu, nu va poseda calităţi supranaturale.
    El va fi urmaş al lui David după tată (Gen 49:10; Is 11:1). Dacă Iisus este născut din fecioară, înseamnă că nu avea tată — şi astfel nu putea avea posibilitatea să împlinească cerinţa mesianică de a fi descendent al lui David pe linie paternă.
    C. PĂZIREA TOREI (LEGII)
    Mesia va duce pe poporul iudeu la o deplină păzire a Torei. Tora (Legea) declară că toate poruncile ei rămân obligatorii pentru totdeauna, şi oricine ar veni să schimbe Tora este imediat identificat ca fals profet (Dt 13:1-4). În NT Iisus contrazice Tora şi declară că poruncile ei nu mai sunt aplicabile (In 1:45; 9:16, FA 3:22; 7:37). Ioan 9:14 relatează că Iisus a făcut o „pastă”, violând astfel Sabatul, ceea ce a făcut pe farisei să spună (v. 16), „Acesta nu ţine Sabatul!”
    3. Versetele biblice care „se referă” la Iisus sunt traduceri eronate.
    A. Naşterea din fecioară: Is 7:14 descrie o „alma” (tânără) dând naştere. Teologii creştini, la sute de ani mai târziu au tradus „alma” cu „fecioară.” Aceasta se armonizează idea păgână din primul secol, despre fiinţe muritoare fiind făcute gravide de către zei.
    B. CRUCIFICAREA.
    Ps 22:17 zice: „[Mi-au înconjurat] ca un leu, mâinile şi picioarele.” Cuvântul ka’ari (ca un leu) este grafic similar cuvântului care înseamnă „străpuns” (ka’ru), şi astfel creştinii citesc ca o aluzie la crucificare: „Mi-au străpuns mâinile şi picioareleand feet.”
    C. ROBUL LUI DUMNEZEU CARE SUFERĂ.
    Creştinii susţin că Isaia 53 se referă la Iisus, ca fiind „servul suferind.” De fapt, Is 53 urmează direct tema din capitolul 52, descriind exilul şi răscumpărarea poporului iudeu. Profeţiile sunt scrise la singular, fiindcă „Israel” este privit ca o unitate, deci robul care suferă este personificarea poporului Israel. În mod ironic, profeţiile lui Isaia se referă în parte la sec. 11, când evreii au fost torturaţi şi ucişi de cruciaţi care acţionau în numele lui Iisus.
    De unde provin aceste traduceri eronate? Sf. Grigore de Nazianz (sec. 4), scria: „Puţin jargon este tot ce trebuie să i se prezinte poporului. Cu cât ei înţeleg mai puţin, cu atât mai mult vor admira.”
    4. Credinţa iudaică se întemeiază pe revelaţia naţională.
    Din toate cele 15.000 de religii din istoria omenirii, care au fost fondate de indivizi, numai iudaismul îşi întemeiază credinţa pe revelaţia naţională — adică Dumnezeu vorbeşte întregului popor (auzie la descoperirea de la Sinai). Dacă Dumnezeu vrea să înceapă o religie, are sens ca El să vorbească tuturor, nu doar unei persoane.
    Chiar dacă un individ pretinde revelaţie personală şi face minuni, nu se poate verifica dacă este un adevărat profet. Minunile nu dovedesc nimic. Prespunând că sunt adevărate, tot ce ele arată este că individul acela are anumite puteri. Nu are nimmic de a face cu pretenţia lui de profet. Iudaismul, religie unică între religiile majore ale lumii, nu se sprijineşte pe pretenţia de a face miracole ca bază pentru religie. Ba încă Biblia spune că Dumnezeu uneori dă puteri minunate unor şarlatani, ca să testeze loialitatea evreilor faţă de Tora (Dt 13:4).
    5. Creştinismul contrazice teologia iudaică. În primul rând, teologia romano-catolică:
    A. Dumnezeu ca TRINITATE . Dumnezeu este împărţit în trei persoane (Mt 28:19), contrazice
    Şema’ (crezul confesional iudaic, cf. Dt 6:4). Evreii repetă zilnic acest crez, îl scriu pe uşiorii uşii (mezuza),şi îl leagă la mâini (tefilin / filacterii). Această declaraţie a unităţii lui Dumnezeu sunt primele cuvinte pe care le învaţă copilul evreu, şi ultimele rostite înainte de a muri. Închinarea unui Dumnezeu tripartit este considerată idolatrie, după Lege — unul din cele trei păcate capitale pentru care evreul trebuie să-şi dea viaţa mai degrabă, decât să le înfăotuiască. Aceasta explică de ce în timpul Inchiziţiilor şi altădată, de-a lungul istoriei, evreii şi-au dat mai degrabă viaţa decât să se convertească la creştinism.
    B. OM ASEMENEA LUI DUMNEZEU? Romano-catolicii cred că Dumnezeu a coborât pe pământ în formă omenească (cf. In 10:30).
    Maimonide arată că Dumnezeu este acorporal şi nu-şi asumă nici o formă fizică. A spune că Dumnezeu ia chip omenesc, Îl face pe Dumnezeu mic, diminuându-i atât unitatea, cât şi divinitatea. „Dumnezeu nu este un muritor” (Num 23:19).
    Iudaismul susţine că Mesia va fi născut din părinţi pământeşti. După Maimonide, în fiecare generaţie există un individ în viaţă cu capacitatea de a împlini rolul lui Mesia.
    C. MIJLOCITOR PENTRU RUGĂCIUNI? Credinţa catolică arată că rugăciunea trebuie adresată printr-un mijlocitor — să-ţi mărturiseşti păcatele unui preot. Iisus Însuşi este un asemenea intermediar, care a zis: „Nimeni nu vine la Tatăl, decât prin Mine ! „
    În iudaism, rugăciunea este cu totul privată, între fiecare individ şi Dumnezeu (Ps 145:18). De asemenea, când în Porunci este scris: „Să nu ai alţi dumnezei ÎNAINTEA MEA,” aceasta înseamnă că este interzis să aşezi un mediator între Dumnezeu şi om (cf. Maimonide).
    D. IMPLICARE ÎN LUMEA FIZICĂ. Adesea, doctrina creştină (catolică) tratează lumea fizică asemenea unui rău care trebuie evitat. Maria, dacă este sanctissimă, trebuie să fie virgină. Preoţii şi monahii cunt celibatari. Iar mănăstirile sunt în locuri îndepărtate şi izolate.
    Prin contrast, iudaismul crede că Dumnezeu a creat lumea fizică nu pentru a ne frustra, ci pentru plăcerea noastră. Spiritualitatea iudaică se evidenţiază în asumarea acestei lumi seculare şi a o înălţa. Sexul în contextul potrivit este unul din cele mai sfinte acte pe care le putem împlini. Talmudul încaţă că dacă cineva are ocazia să guste un fruct nou şi totuşi refuză, va trebui să dea socoteală pentru aceasta în lumea viitoare. Şcolile rabinice învaţă cum să trăim în mijlocul activităţii comerciale. Iudeii nu se retrag din viaţă, noi o înălţăm.
    6. Evrei şi neevrei
    Iudaismul nu cere ca toată lumea să se convertească la această religie. Legea lui Moise este un adevăr pentru toată omenirea, pentru evrei sau neevrei. Solomon a prevăzut în rugăciune şi pe neevrei (1Rg 8:41-43). Isaia numeşte Templul „o casă pentru toate popoarele.”
    În serviciul de la templu, de Sukkot, erau prescrise 70 de jertfe de tauri, corespunzând celor 70 naţii ale lumii. Talmudul zice că dacă romanii ar fi realizat cât beneficiu ar fi câştigat de la Templu, nu l-ar fi distrus niciodată.
    Evreii nu au căutat niciodată să prozelitizeze fiindcă Tora prescrie o cale diferită pentru ca un om drept neevreu s-o urmeze: „Cele şapte legi ale lui Noe”. Maimonide arată că orice om care păzeşte cu credincioşie aceste legi morale de bază, câştigă un loc propriu în cer.
    7. Aducerea lui Mesía
    Maimonide spune că popularitatea creştinismului (şi a Islamului) este o parte din planul lui Dumnezeu pentru răspândirea idealurilor Torei în toată lumea. Aceasta aduce societatea mai aproape de starea moralităţii desăvârşite şi la o mai mare înţelegere a lui Dumnezeu. Toate aceste pregătesc era mesianică. Lumea este în nevoie disperată de mântuire mesianică. Planeta este ameninţată de război şi poluare. Viaţa familială este erodată de egosim şi confuzie. În măsura în care înţelegem acestea, vom tânji după mântuire. După cum zice în Talmud, una din primele întrebări care sunt adresate iudeului la ziua judecăţii este: „Ai tânjit după venirea lui Mesia?”
    Cum putem grăbi venirea lui Mesia? Calea cea mai bună este să iubim cu generozitate toată omenirea, să ţinem poruncile Torei („pe cât putem mai bine” – sublinierea aparţine documentului original), şi să încurajăm pe alţii să facă la fel.
    În ciuda atmosferei mohorâte, lumea pare că se îndreaptă spre mântuire. Un semn vizibil este întoarcerea poporului iudeu în ţara lui Israel, şi înflorirea ei. De asemenea, se observă o mişcarea a tinerilor evrei care se întorc la tradiţia Torei. Mesia poate veni în orice moment şi totul depinde de acţiunile noastre. Dumnezeu este gata atunci când noi suntem gata.
    The most famous of all Jewish-Christian disputations was between the apostate Jew Pablo Christiani and Moses Nachmanides (the Ramban).
    În faimoasa dispută dintre Pablo Christiani (un evreu apostat – adică creştinat !) şi Nahmanide (zis Ramban), acesta din urmă a argumentat că problema centrală care separă creştinismul de iudaism nu este mesianitatea lui Iisus, ci divinitatea lui Iisus – dacă acesta era divin. După Nahmanide, în iudaism nu există nici o bază pentru a crede Mesia trebuie să fie divin, sau că vreun om ar putea fi în acelaşi timp şi dumnezeu.
    Pentru Nachmanide, a părut foarte straniu „că Însuşi Creatorul cerului şi pământului să fi recurs la pântecele unei iudeice ca să se dezvolte acolo nouă luni apoi să se nască prunc, după care să crească, şi să fie dat pe mâinile vrăjmaşilor lui care să-l condamne la moarte, să-l execute, şi după aceea…. să revină la viaţă şi să se întoarcă de unde a plecat … Mintea unui evreu, sau a oricărei alte persoane, nu poate tolera aceasta.” Nahmanide a spus regelui: „Aţi ascultat toată viaţa pe preoţii care v-au umplut mintea şi măduva oaselor cu această doctrină, şi astfel ea vi s-a fixat, fiindcă a devenit un lucru obişnuit.” Nahmanide voia să spună că dacă regele Iacob ar fi auzit acele idei propuse pentru prima dată când el era un adult, niciodată nu le-ar fi acceptat.

    Mai târziu voi reveni ca să răspund acestor obiecţii, dar e bine să le luăm pe rând, una câte una. Succes !

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Shalom!

    Ce bine creionata este imaginea lui Mesia in religia mozaica! Atat de bine incat Mesia asteptat de ei corespunde perfect imaginii Antichristului din Daniel, Evanghelii, Episolele pauline si Apocalipsa. Da, al 3-lea Templu va fi construit de falsul Mesia, dar ce amara le va fi trezirea cand acesta isi va arata adevarata lui fata!
    Numai SANGELE lui ISUS-Mesia va salva , insa, acest popor. Vor mai fi in Israel , atunci, „oameni care nu-si vor pleca genunchiul inaintea lui Baal „, si care vor realiza ” pe cine au strapuns” parintii lor.
    Glorie Mielului, pentru ramasita credincioasa!
    Intotdeauna la Dumnezeul lui Avraam, Isaak si Iakov mai exista o speranta!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Convingerea mea este ca Antichristul va avea origini evreiesti! Numai in aceste conditii va fi primit in Templu! Mai mult, va avea dreptul sa construiasca acest Templu.

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 16 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.