aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.191
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/De ce un evreu crede că Iisus nu este Mesia.

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse De ce un evreu crede că Iisus nu este Mesia.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 16 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Lucian
    Membru
    Post count: 183
    #295 |

    Argumentele următoare mi-au fost propuse de un evreu:
    http://www.simpletoremember.com/articles/a/jewsandjesus/

    Ce părere aveți?
    Cum credeți că i se poate explica unui evreu conceptul celei de a doua veniri cu V.T.?
    Vă mulțumesc.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Draga Lucian,

    Asa dupa cum se prezinta link-ul acesta, senzatia este ca intr-adevar s-au elucidat toate enigmele care stau la baza inacceptarii lui Isus de catre propriul Sau popor. In realitate problemele sunt infinit mai complexe! Ce bine ar fi daca lucrurile ar fi atat de simple , daca ele s-ar inscrie intr-o carte… sau intr-un manual de convertire. Cred , in cazul acesta, ca trei sferturi dintre evreii lumii ar fi mantuiti prin Jertfa Fiului lui Dumnezeu. „Teoria este buna, insa practica ne doboara”, spune un vechi proverb romanesc, si crede-ma, mare dreptate are!

    Lucian
    Membru
    Post count: 183

    Doamnă Otniela,

    Sunt de acord că neacceptarea lui Iisus ca Mesia de către un evreu care crede în Tanakh, are alte cauze care sunt mai complexe. Poate este un lucru caracteristic nouă oamenilor: în ciuda tuturor evidențelor și argumentelor raționale alegem după alte criterii neraționale: hedoniste, sentimentale etc.

    Cu toate acestea, aș dori să răspundem la chestiunile pe care respectivul rabin le ridică. Dacă avem un răspuns consider că trebuie dat. Există unii oameni care sunt căutători după aceste răspunsuri.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Draga Lucian

    Tu imi faci o mare bucurie cand afirmi ca ” exista unii oameni cautatori de aceste raspunsuri ” . Intr-adevar evreii au nevoie de oameni care sa-i iubeasca si sa-i inteleaga. Intr-un fel misionarii, oamenii devotati ai lui Dumnezeu care merg cu Vestea Buna la alte popoare, asta fac : invata sa iubeasca poporul respectiv, cultura acelui popor, limba, obiceiurile etc. Am citit despre Hudson Taylor, misionar in China , ca renuntase la imbracamintea europeana in timpul misionarii sale in aceasta tara. Fiecare popor are nevoie de Dumnezeu si de o dedicare speciala a unor oameni care si-au inteles menirea pe acest pamant.
    Am citit link-ul tau iar lucrurile prezentate acolo mi se par vechi de cand lumea, pentru ca le aud peste tot cand este vorba sa se stabileasca ( sau in sens revers, sa se rupa ) o relatie intre evrei ( mozaici) si crestini. Problemele se prezinta la inceput, la fel. Evreii nu-L accepta pe ISUS ca Mesia al lor ( ei asteapta cu infrigurare unul, tot asa cum il asteptau si pe vremea Domnului; generatiile nu si-au schimbat mentalitatea),in primul rand pentru ca nu au credinta salvatoare. Credinta sta in duh, si este o problema de constiinta. Constiinta este darul sensibilitatii dumnezeiesti asezat in om. Oamenii primitivi, tribali, care poate nu vor fi auzit nimic vreodata de Mantuire, si de Dumnezeu, vor fi judecati in functie de vocea constiintei lor, care trebuia sa le spuna ce este BINE si ce este RAU. Toti oamenii sunt inzestrati cu o constiinta iar aici ar trebui sa fie sediul credintei. Nu in minte, nici in sentimente, cu toate ca si acestea contribuie la elaborarea certitudinii. Inima evreilor este impietrita! O spun cu toata tristetea. Aproape toti cauta MANTUIREA insa pe alte cai, fara de Christos, Ieshua ha Maschiah.Poporul Israel este foarte divizat religios; sunt evrei ultra-otodocsi ( care duc o viata foarte sobra ) si evrei ultra-liberali care nici macar nu mai tin Shabbat-ul, iar altii numai cred deloc in Dumnezeul lui Avraam, Isaak si Iakov. Ceea ce-i tine legati de sinagoga, si implicit unii de altii, este constienta evreitatii ( care este un lucru bun, fara de care acest popor s-ar fi destramat demult).
    Apoi evreii nu-l accepta pe ISUS ca Mesia al lor, pentru ca le este foarte greu sa-si reprezinte Un Dumnezeu Triunic. Link-ul tau arata acest lucru. Pentru ei Dumnezeu este UNUL. Numai daca mintea lor va fi atinsa de Duhul lui Dumnezeu, ei vor putea avea imaginea unui astfel de Dumnezeu.
    De asemenea ei nu-si pot imagina cum se poate ca Dumnezeu sa aiba un Fiu, iar Acesta sa Se si intrupeze, sa devina OM. ” Niciodata DUMNEZEU nu poate fi OM ” este raspunsul lor cel mai frecvent. Evident ( daca-i judecam in contextul in care au fost educati, le putem gasi circumstante atenuante) cu propria lor minte chiar nu pot. Le trebuie o minte spalata si innoita de Sangele Sfant, al ” Mielului lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii”.
    Toate dezbaterile de-a lungul Istoriei dintre crestini si evreii mozaici au demonstrat ca daca ei vor sa creada, CRED. Nimeni nu-i poate opri. Insa cand toate argumentele se epuizeaza, oricine isi da seama ca ei nu vor sa accepte un astfel de Mantuitor ( asa cum este descris in Isaia 53). Iar asta chiar ma face sa plang, de aceea trebuie sa inchei aici. In concluzie este o Lucrare pe care numai Dumnezeu, in Harul Sau nemarginit, si prin Duhul Sfant o poate face. Gloria toata este doar a Lui!

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Lucian a scris:

    Quote:
    Argumentele următoare mi-au fost propuse de un evreu:
    http://www.simpletoremember.com/articles/a/jewsandjesus/

    Ce părere aveți?
    Cum credeți că i se poate explica unui evreu conceptul celei de a doua veniri cu V.T.?
    Vă mulțumesc.

    VT nu privește evenimentele mesianice ca și cum s-ar concentra în două momente diferite. Acest scenariu este cumva implicit în VT, dar numai în NT este prezentat explicit.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    SHALOM!

    Evreii Tanach-ului nu aveau nicidecum viziunea Bisericii. Poate doar profetii ( si nu toti ) sa fi avut viziunea Unui Dumnezeu- Lumina Neamurilor ( Isaia 49 ). Insa oricum taina Mantuirii s-a revelat pas cu pas, deschizandu-se in Noul Testament. Evreul vechi-testamentar credea in Imparatia lui Israel, in acea restaurare a Legii lui Dumnezeu pe pamant.
    Este adevarat ca in Evrei 11:13 ni se spune ca ei ( oamenii lui Dumnezeu, profetii) ” au murit in credinta fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe”. Probabil ca apostolul avea in vedere Biserica, noul Popor al lui Mashiach, si toate promisiunile legate de Mantuirea prin credinta in EL.
    Si ucenicii erau prizonierii unui asemenea model de gandire pana li s-au deschis ochii, dupa Inviere, dupa Marea trimitere ( Matei 28:16-20 ), si dupa Shavuot-ul din Fapte 2. Abia dupa aceste evenimente mintea lor a putut cuprinde intreaga lucrare de Mantuire pentru evrei si pentru neamuri, deopotriva.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Lucian (2)

    Cred ca ai reusit, in ultimul timp, sa intelegi ce greu este pentru niste ” minti fixiste”, care mai si pretind ca au gasit Adevarul , sa accepte Trinitatea. Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca un evreu s-ar intalni cu un asemenea crestin… Ce fel de cale vor alege doi orbi?
    Aici nu ne confruntam cu simpla interpretare a evenimentelor apocaliptice, in care fiecare crestin are pana la urma libertatea, mai mult sau mai putin elastica ( dar biblica), de-a se pronunta in functie de revelatia primita. Aici ne confruntam cu reprezentarea Unui Dumnezeu la care trebuie sa ne inchinam , pe care trebuie sa-L aratam altora. Dar ce aratam lumii? Trebuie sa inteleaga toti ( mai ales cei care si-au faurit o imagine distorsionata despre Dumnezeul Bibliei) un lucru: Cum este Dumnezeul nostru, asa suntem si noi !

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 16 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.