martie 2024
D L Ma Mi J V S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
567
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/Cine L-a înviat pe Fiul din mormânt în ziua treia?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse Cine L-a înviat pe Fiul din mormânt în ziua treia?

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 15 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Tatal L-a inviat pe Domnul Christos, este adevarat. Insa Tatal a dat dispozitia ( asa cum odata a zis: ” Sa fie lumina! „) iar Duhul Sfant S-a miscat, si cu Puterea Sa , Putere de DUMNEZEU L-a inviat pe Fiul dintre cei morti. Tatal-este DUMNEZEUl care guverneaza si emite porunci; Fiul– este DUMNEZEUL care salveaza ( Mantuitorul), DUMNEZEUL care Se jertfeste pe Sine , iar Duhul Sfant este DUMNEZEUL omniprezent ( DUMNEZEUL in miscare ). Cu alte cuvinte EL poate fi pretutindeni, in acelasi timp. Spiritele ( Bune– ingerii lui Dumnezeu sau rele– ingerii cazuti )nu sunt omniprezente, dar Spiritul Sfant este. Este la fel de real in New York cum este la Bucuresti sau la Moscova- la fel de Viu, la fel de Puternic, la fel de Slavit. Glorie Lui!
    Unii crestini isi fac probleme inutile cu privire la Satan. Ei cred ca diavolul este omniprezent. Dati-mi voie sa va spun ca nu este. Satan nu poate fi pretutindeni in acelasi timp. DE ce? Pentru ca ingerii nu pot fi pretutindeni in acelasi timp ( Satan a fost un inger, un arhanghel responsabil cu lauda si inchinarea cereasca ). Nici ingerii Mihail si Gavril nu sunt omniprezenti. Omniprezenta Duhului este descrisa in Psalmi ( Ps 139: 7-10 ) dar si in Geneza 1: 2.
    Apoi Duhul Sfant este si omnipotent– Atotputernic! Ingerul i-a zis Mariei : ” Duhul Sfant va veni peste tine si puterea Celui Preainalt te va umbri „ ( Luca 1: 35 ). Deducem ca o normalitate , din aceste Cuvinte, actul Invierii lui Isus. Daca Puterea Celui Preainalt- Duhul Tatalui– L-a adus prima data in lume, este cat se poate de clar , fara niciun echivoc, ca Aceeasi Putere L-a inviat. Aleluia! ( Ma bucur mult de Duhul Bibliei care copleseste duhul uman !) Duhul Sfant este Dumnezeu Atotputernic!
    Duhul Sfant este si omniscient! El cunoaste totul! Cine poate cunoaste Totul? Numai Dumnezeu! SA meditam putin la textul din 1 Cor 2: 9-11: ” Noua insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau. Caci Duhul cerceteaza totul , chiar si lucrurile adanci ale lui Dumnezeu.”
    Deci pe Fiul L-a inviat Tatal, prin Duhul Sfant sau , mai simplu, pe intelesul tuturor , si Tatal si Duhul Sfant. Slavita sa fie Sfanta Treime!

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    OTNIELA a scris:

    Quote:
    Deci pe Fiul L-a inviat Tatal, prin Duhul Sfant sau , mai simplu, pe intelesul tuturor , si Tatal si Duhul Sfant. Slavita sa fie Sfanta Treime!

    De ce voi înţelegeţi că Duhul lui Dumnezeu nu este Duhul Tatălui???

    Dacă unelea versete spun clar că Tatăl L-a înviat, iar altelea spun că Duhul Său, de ce noi vedem Doi iar nu unul???

    Şi încă mai presus de toate voi susţineţi că chiar Trinitatea L-a înviat… Cum trinitatea, dacă Fiul nu ştia nimic când era în mormânt???

    De ce Isus înainte ca să moară a strigat: Lu 23:46… „Tată, în mâinile Tale îmi încredinţez duhul!” Şi când a zis aceste vorbe Şi-a dat duhul.

    De ce Tatăl trebuie să păstreze Duhul, iar nu Duhul???

    pentrucă Tatăl este Duhul, sau Duhul este al Tatălui! (expresie ce este contrară simbolului trinităţii)

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Cristina a scris:

    Quote:
    OTNIELA a scris:

    Quote:
    Deci pe Fiul L-a inviat Tatal, prin Duhul Sfant sau , mai simplu, pe intelesul tuturor , si Tatal si Duhul Sfant. Slavita sa fie Sfanta Treime!

    De ce voi înţelegeţi că Duhul lui Dumnezeu nu este Duhul Tatălui??? Dacă unelea versete spun clar că Tatăl L-a înviat, iar altelea spun că Duhul Său, de ce noi vedem Doi iar nu unul??? Şi încă mai presus de toate voi susţineţi că chiar Trinitatea L-a înviat… Cum trinitatea, dacă Fiul nu ştia nimic când era în mormânt?? De ce Isus înainte ca să moară a strigat: Lu 23:46… „Tată, în mâinile Tale îmi încredinţez duhul!” Şi când a zis aceste vorbe Şi-a dat duhul. De ce Tatăl trebuie să păstreze Duhul, iar nu Duhul??? pentrucă Tatăl este Duhul, sau Duhul este al Tatălui! (expresie ce este contrară simbolului trinităţii)

    Problema voastră este că nu puteți distinge limbajul propriu de limbajul figurat. De exemplu, confunzi Duhul Tatălui, care mai este numit și Duhul Fiului, Duhul Sfânt, Duhul Veșnic, sau simplu, DUHUL, cu duhul (gândul) Tatălui sau cu duhul (suflarea de viață a) Fiului care murea… Este ca și cum ai spune că expresia „Brațul Domnului” din Isaia, care se referă la Solul lui Dumnezeu (Christos), cel care a condus pe Israel prin pustie, s-ar referi în realitate la mâna fizică a lui Dumnezeu.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Cristina afirma :

    Quote:
    De ce voi înţelegeţi că Duhul lui Dumnezeu nu este Duhul Tatălui???

    Dacă unelea versete spun clar că Tatăl L-a înviat, iar altelea spun că Duhul Său, de ce noi vedem Doi iar nu unul???

    Şi încă mai presus de toate voi susţineţi că chiar Trinitatea L-a înviat… Cum trinitatea, dacă Fiul nu ştia nimic când era în mormânt???

    Cristina draga, trebuie sa incerci sa iesi din tiparele tale de gandire ( si nu stiu de ce, dar am impresia ca acestea te cam chinuie , pana la obsesie ). Trebuie sa- L lasi pe Duhul Sfant sa te conduca pas cu pas prin Biblie , si chiar trebuie, tu sa vrei acest lucru. Ceea ce se intampla cu gandurile tale este ceea ce apostolul Pavel numeste ” izvodirile mintii”, atunci cand afirma ca ” orice gand trebuie facut rob ascultarii de Christos”. Amin!
    Fii putin atenta: eu nu am afirmat ca TRINITATEA L-ar fi inviat. Eu am afirmat ca atat Tatal , cat si Duhul Sfant au realizat acest miracol. Deci Cei Doi L-au inviat pe Celalalt, Al Treilea, adica pe Fiul.
    Daca ai timp, poti citi ceea ce am scris eu cu privire la Duhul Sfant,in cadrul topicului ” Cesationism…” sau la ” De ce un evreu crede ca Isus…”
    Sa fii binecuvantata cu intelepciune de sus! Si nu uita, de fiecare data cand citesti Biblia, roaga-te !

    rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    De ce Tatăl trebuie să păstreze Duhul, iar nu Duhul???

    Îmi pare rău, dar pentru mine nu are nici cea mai mică logică…

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    rdm a scris:

    Quote:
    Quote:
    De ce Tatăl trebuie să păstreze Duhul, iar nu Duhul???

    Îmi pare rău, dar pentru mine nu are nici cea mai mică logică…

    Dragă RDM, Cristina confundă pe Duhul Sfânt, cu „duhul (suflarea de viaţă a) lui Iisus din expresia „în mâinile Tale îmi încredinţez duhul” [cf. Gn 7:22]).

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Cristina a scris , retoric:

    Quote:
    De ce voi înţelegeţi că Duhul lui Dumnezeu nu este Duhul Tatălui???

    Cristna,

    Duhul lui Dumnezeu este si Duhul Tatalui si Duhul Fiului. EL ESTE O PERSOANA! ( acorporala, cu vointa, cu sentimente, constiinta si constienta de Sine ).

    Problema care apare in mintea ta este cea semnalata de Anduraru :

    Quote:
    ” Dragă RDM, Cristina confundă pe Duhul Sfânt, cu „duhul (suflarea de viaţă a) lui Iisus din expresia „în mâinile Tale îmi încredinţez duhul” [cf. Gn 7:22]

    Desi este O Persoana ( acorporala ) Duhul Sfant ( am semnalat acest lucru , mai inainte , la ” Cessationism …” ) este OMNIPREZENT si OMNISCIENT ( EL poate fi oriunde, in acelasi timp– la Paris, dar si la la New-York ). Trupul uman este el insusi un templu . In EL poate locui Dumnezeu ( prin Duhul Sfant, daca omul si-a predat viata lui Christos ) sau spiritele rele, daca omul traieste in pacat, in vrajmasie cu Dumnezeu- v. 1 Cor 3 16-17 ). Isus a fost in intregime umplut de Duhul Sfant. Era deci foarte normal sa sufle peste ucenici Duhul Sau , asa cum ne este relatat in Ioan 20: 23.
    Acesta este Dumnezeul nostru! Duhul Sfant este UN DUMNEZEU VIU, OMNIPREZENT, OMNIPOTENT si OMISCIENT. EL acopera si umple TOTUL( Gen 1:2 )! GLORIE DUMNEZEULUI TRIUNIC!

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 15 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.