aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.775
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/Cine L-a înviat pe Fiul din mormânt în ziua treia?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse Cine L-a înviat pe Fiul din mormânt în ziua treia?

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 15 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Cristina
    Membru
    Post count: 25
    #287 |

    Biblia vorbeşte în mai mult de 20 de versete că Tatăl L-a înviat pe Fiul din mormânt…
    Aş vrea să ştiu cum cred trinitarienii despre învierea Lui Isus…

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Cristina a scris:

    Quote:
    Biblia vorbeşte în mai mult de 20 de versete că Tatăl L-a înviat pe Fiul din mormânt…
    Aş vrea să ştiu cum cred trinitarienii despre învierea Lui Isus…

    Eu mă îndoiesc că chiar ai vrea să ştii. Iar dacă te interesează totuşi, te interesează să găseşti o nouă ocazie de contrazicere. :S

    [ol]* Cel care a înviat pe Iisus este DUMNEZEU: FA 2:24 Dar Dumnezeu L-a înviat… (FA 13:30;2:32; 3:15; 4:10 etc.)
    * Dumnezeu L-a înviat pe Iisus prin Duhul Său: Rom 8:11 „Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi.” (vezi şi Ez 37:9)
    * Iisus a înviat datorită propriei Sale dumnezeiri: In 10:17-18 „Tatăl Mă iubeşte, pentrucă Îmi dau viaţa, ca iarăş s-o iau. Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu dela Mine. Am putere s-o dau, şi am putere s-o iau iarăşi:aceasta este porunca, pe care am primit-o dela Tatăl Meu.” După cum sfinţii vor învia prin puterea lui Iisus, tot aşa Iisus a înviat prin puterea Sa. Duhul trimis de Tatăl a făcut o minune asemănătoare cu aceea a zămislirii din fecioară, când Dumnezeu, unind natura divină a Fiului Său cu natura umană a embrionului care avea să devină Iisus, „i-a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine” (In 5:26.28-29).
    [/ol]
    Pe lângă toate acestea, aşa cum învierile s-au produs la chemarea unui intermediar ales (un profet, un apostol, un înger), la învierea lui Iisus a venit cel mai puternic înger, în calitate de
    comandant al tuturor îngerilor. El a dat piatra la o parte, a fost văzut după aceea de oameni.

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Eu mă îndoiesc că chiar ai vrea să ştii. Iar dacă te interesează totuşi, te interesează să găseşti o nouă ocazie de contrazicere. :S

    Iţi voi spune din inimă chiar la începutul acestui topic ce eu doresc să aflu, caci prefer să vorbesc direct: Vreau să ştiu, ce ar încurca trinitarienilor să recunoască că Tatăl L-a înviat pe Isus din morţi? şi dacă ei ar spune că Tatăl L-a înviat din morţi, cu ce ar tăgădui ei doctrina trinităţii…???
    Pentru mine este clar că Tatăl L-a înviat pe Isus din morţi… însă voi explica crezul meu în comparaţie cu comentariile tale Biblice, după ce vei fi şi tu sincer cu mine şi îmi vei răspunde clar la întrebarea mea!

    rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    Pentru mine este clar că Tatăl L-a înviat pe Isus din morţi…

    Și de ce spune Isus că are putere ”s-o ia iarăși”?

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    rdm a scris:

    Quote:
    Și de ce spune Isus că are putere ”s-o ia iarăși”?

    Voi răspunde după ce voi primi răspuns la întrebarea mea precedentă… :)

    rdm
    Membru
    Post count: 48

    Cristina a scris:

    Quote:
    Vreau să ştiu, ce ar încurca trinitarienilor să recunoască că Tatăl L-a înviat pe Isus din morţi? şi dacă ei ar spune că Tatăl L-a înviat din morţi, cu ce ar tăgădui ei doctrina trinităţii…???

    Este clar că raportul lui Isus cu Tatăl este unul pur voluntar și este de asemenea clar că Isus Își ”limitase” tot pur voluntar omnisciența și ommnipotența(cum vedem în Matei 24:36).

    Problema este că Biblia nu trebuie analizată prin vreun tipar(i.e.: trinitarian, semiarian, arian, gnostic, etc.), ci prin directa călăuzire a Duhului Sfânt(singura perspectivă corectă!)

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Cristina a scris:

    Quote:
    Iţi voi spune din inimă chiar la începutul acestui topic ce eu doresc să aflu, caci prefer să vorbesc direct: Vreau să ştiu, ce ar încurca trinitarienilor să recunoască că Tatăl L-a înviat pe Isus din morţi? şi dacă ei ar spune că Tatăl L-a înviat din morţi, cu ce ar tăgădui ei doctrina trinităţii…???

    Am recunoscut deja. Nimeni nu neagă faptul că Tatăl a înviat din morţi pe Iisus. Cele mai multe texte repetă acest adevăr. Nu era nevoie ca eu s-o mai spun. Problema este că voi vă opriţi aici, pentru a sublinia că Tatăl este singurul Dumnezeu, sau un dumnezeu mai mare, sursa şi autoritatea unui dumnezeu mai mic.
    Eu am adăugat textele care arată că Trinitatea în întregime a fost implicată în ce priveşte sursa şi puterea învierii. Cu ce am greşit?

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 15 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.