aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.260
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

ACASĂ Forumuri FORUMS DIVANUL TORNA FRATRE Profetism canonic şi necanonic Cessaționism vs. continuaționism

Vizualizare 7 articole - 15 la 21 (din 21 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    Trezirile din Strada Asuza- SUA ( care-au inceput de la un grup de rugaciune care se strangea zilnic intr-o casa) si care au generat Miscarea Charismatica mondiala

    Nu sunt foarte sigur că această trezire a fost una autentică, din pricina ideologiei adoptate: cine are darul vorbiri în limbi(glossolaia) este cumva superior celorlalți(la fel și cu darul vindecării), harismaticii rezumându-se doar la daruririle Duhului și nimic altceva.

    De asemenea, ”râsul sfânt” și ”beția în Duhul”, sintagme caracteristice diverselor grupări harismatice, nu prea sunt compatibile cu Adevărul Biblic.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Draga rdm

    Nimic si nimeni nu ne face „superiori” unii altora, decat o autentica asemanare cu Domnul nostru, iar asta se numeste HAR. Darul vorbirii in limbi este un dar al Duhului Sfant, ca oricare altul: darul de profet, de vindecare, al deosebirii duhurilor, al credintei etc. Este foarte adevarat ca sunt Biserici ( confesiuni ) care accepta anumite daruri ( chiar daca nu le practica ), din ratiuni care tin de logica, de intelegere omeneasca, sau de educatie ( cu totii am fost educati si crescuti intr-o anumita religiozitate). Sunt lucruri pe care le putem accepta mai usor, pe altele le acceptam mai greu, iar pe altele nu le putem accepta deloc. Dumnezeu nu se supara pe noi, daca suntem sinceri in neacceptarea noastra.
    Pot, insa, sa-ti confirm, cu toata certitudinea, ca Duhul Sfant lucreaza si astazi, cu semne si minuni. Dumnezeu nu se schimba! Duhul Sfant nu Si-a incetat LUCRAREA odata cu disparitia apostolilor, si a discipolilor acestora. Asa cum am mai spus, sunt de parere ca nu DARURILE trebuie cautate, ci DATATORUL acestora. Apoi, Duhul Sfant imparte daruri dupa cum vrea. Este gresit sa ma rog cu staruinta, de exemplu: ” Doamne, da-mi si mie Darul de profet, pentru ca I l-ai dat lui Cutare, si uite ce lucrari mari a savarsit.” Daca este un DAR, atunci eu trebuie sa-l primesc ca atare. Un DAR nu se cere se primeste, si-atat! Este pana la urma o trasatura de bun-simt, atat in viata de pe pamant, si mai ales in lucrurile duhovnicesti.
    In ceea ce priveste ideologiile…chiar nu ar trebui sa ne intereseze prea mult. Nici cum se numesc , nici in ce sertarase sa le mai punem. Focusul nostru trebuie sa fie: ISUS CHRISTOS, Persoana Lui Dulce si Minunata, si partasia sfanta cu EL. Intalnirile de rugaciune autentice, inaltatoare, si sfinte sunt adevarate revarsari ale sufletului inainte Sa. Insa, s-a constatat, ca atunci cand Domnul este cautat cu toata seriozitatea, Se revarsa si Duhul Sfant! Nu se poate Unul fara Altul. Si crede-ma, sunt destui harismatici care stiu sa se ” rezume si la altceva” , nu doar la DARURI. De pilda la CUVANT! CUVANTUL Domnului este infailibil, si nu minte niciodata! Cat despre „rasul sfant” si „betia in Duhul” nu le judec ca stare, desi nomenclatura lor mi se pare putin deplasata. In general sunt foarte atenta cad vorbesc despre Duhul Sfant, sau despre Lucrarile Sale, pentru ca stiu ce sensibila este Aceasta Persoana a Sfintei Treimi ( sa ne amintim ca si Domnul Christos ne-a invatat sa fim foarte atenti), si nu vreau s-O intristez prin vreo afirmatie ( mai bine daca nu intelegem ceva sa ne rugam, sau sa lasam problema pentru o alta data ), mai ales ca mi-a facut mult bine in viata. Oricum, Adevarul Biblic intotdeauna va fi dincolo de noi.
    Sa fii binecuvantat!

    rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    Nimic si nimeni nu ne face „superiori” unii altora, decat o autentica asemanare cu Domnul nostru, iar asta se numeste HAR.

    Din nefericire, nu aceeași părere o au și frații harismatici(cel puțin UNII dintre ei). Am discutat pe un forum mai mult timp cu unul dintre ei și care acuza întotdeauna pe ceilalți că sunt ”firești”(deși e clar că nu avea niciun argument!). Domnul să-l aducă la SINE!

    Quote:
    Darul vorbirii in limbi este un dar al Duhului Sfant, ca oricare altul: darul de profet, de vindecare, al deosebirii duhurilor, al credintei etc.

    Din păcate, mulți falsifică acest dar(și altele).

    Eu cred în acțiunea și în darurile autentice ale Duhului Sfânt, cred în vorbirea în limbi(am auzit de un caz recent, undeva în Africa: niște misionari au vorbit unor oameni dintr-o anumită regiune în limba engleză. La sfârșit sunt întrebați: ”De unde știți să vorbiți atât de bine limba …. ?) și în celelalte daruri. Diferența este reprezentată de autenticitatea darurilor. Ioan ne îndeamnă să ”deosebim duhurile”!

    Quote:
    Si crede-ma, sunt destui harismatici care stiu sa se ” rezume si la altceva” , nu doar la DARURI.

    Perfect de acord. Sunt mulți oameni sinceri și printre harismatici, dar eu nu la ei mă refeream.

    Quote:
    desi nomenclatura lor mi se pare putin deplasata.

    Chiar puțin mai mult deplasată.

    Quote:
    Oricum, Adevarul Biblic intotdeauna va fi dincolo de noi.

    Pacea Domnului!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Pacea Domnului, rdm!

    Nu cunosc contextul dialogului tau cu fratele harismatic, si nu-l cunosc nici pe el, insa imi pare rau intotdeauna cand crestinii ( copiii Tatalui, care, probabil, se vor bucura impreuna de aceeasi mostenire in vesnicii ) nu mai au ce sa-si spuna cand se intalnesc, sfarsindu-si partasia, la care ne-a chemat Domnul nostru, in discutii contradictorii. Sunt , cu toate acestea, si multi frati, in toate confesiunile, cu care se poate avea o partasie sincera in Cuvant, si in rugaciune. Iti doresc, din tot sufletul, sa-i gasesti pe acestia.
    DA, si eu sunt de parere ca Darul deosebirii duhurilor este foarte important. Foarte adevarat este ca pe langa lucrarile veritabile, autentice se pot strecura si lucrari de imitatie ale celui rau. Insa daca ne tinem strans de Domnul nostru vom sti intotdeauna sa deosebim Glasul autentic, al Duhului Sfant, de cel fals, demonic. Nu trebuie sa ne sperie acest lucru. Dumnezeu lasa nerghina intre griu tocmai pentru a scoate mai mult in evidenta valoarea celui din urma. De asemenea nu trebuie sa ne lasam intimidati de aceste lucrari de imitatie ale Satanei, incat sa renuntam definitiv si irevocabil la Lucrarea Duhului Sfant. Multe crestini abandoneaza Lupta dintr-un soi de comoditate spirituala. Christos ne-a dotat cu toata Armura Lui Sfanta, ne-a pus totul la dispozitie, pentru a iesi intotdeauna mai mult decat invingatori in aceasta Lupta. Si mai ales sa nu uitam : ” Cel ce este in noi este mai mare decat cel ce este in lume”. Amin!
    Este adevarat , anumite expresii folosite printre crestini nu au o tinuta prea demna. Daca-i auzim pe acesia, le putem face observatie, in Dragoste, si cu Rabdare. Unii chiar au nevoie de putina educatie ( sa nu uitam ,insa, Dragostea !).
    Cred ca ADEVARUL Biblic este infinit mai larg si mai adanc decat IL putem noi cuprinde si patrunde. Duhul Sfant sa nedea ” INTELEPCIUNEA venita de Sus, cea buna , placuta si desavarsita” si…cea usor de induplecat.
    Sa fii binecuvantat!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    SHALOM!

    Deseori cand citim pasajele biblice referitoare la Duhul Sfant , ne cofruntam cu o notiune , care O vizeaza direct pe cea de-a Treia Persoana ( in ordinea enuntarii) a Duimnezeului Triunic : ungerea. Sa vedem , pe scurt, ce este UNGEREA conform Cuvantului lui Dumnezeu.Iata un text cat se poate de interesant: ” In ziua aceea se va lua povara lui ( a pacatului, in cazul credinciosului nou-testamentar ) de pe umarul tau, si jugul lui de pe gatul tau, ba inca jugul va crapa de grasime” ( Isaia 10: 27 ). Aceasta este o prescriptie pentru sfaramarea jugului robiei ( in special a robiei spirituale ). Ei bine, tocmai aceasta prescriptie este UNGEREA.
    Dumnezeu , tot asa cum a luat povara lui Israel, in acei ani de robie, vrea sa ia jugul de pe grumazul sufletesc al oricarui om. Cine a pus jugul peste oameni? Satan, Lucifer, ingerul cazut si perfid care nu oboseste ( nu a obosit de la izgonirea sa din cer, si nu va obosi niciodata) sa lupte impotriva lui Dumnezeu si impotriva a TOT ce iubeste EL
    . Insa ISUS , Fiul Preaiubit al Tatalui, Dumnezeu la fel ca El, a declarat ca jugul celui rau va fi nimicit prin preluarea jugului Sau: ” Jugul Meu este bun si sarcina Mea este usoara”. ( Matei 11: 30). Da, iata ce veste imbucuratoare! Jugul celui rau poate fi rupt de Duhul Sfant. Glorie Lui! Si nu este vorba despre o solutie temporara. Din momentul nasterii din nou ( care se realizeaza dupa sfaramarea jugului, intr-o constiinta trezita la Viata) Duhul Lui Dumnezeu ramane in credincios ( cu el si pentru el ) ridicandu-i in continuare poverile, si calauzindu-l pe drumul vietii. Apostolul Ioan vorbind despre Duhul scrie: ” Ungerea pe care ati primit-o de la El ramane in voi , si n-aveti trebuinta sa va invete cineva ; ci dupa cum ungerea Lui va invata despre toate lucrurile si este adevarata , si nu este o minciuna, ramaneti in EL, dupa cum v-a invatat ea” ( 1 Ioan 2:27 ).
    Chiar de la Creatie , UNGEREA a fost ceva ce a fascinat lumea. Multi s-au minunat de ea, iar altii chiar au incercat sa o imite , fara sa-L doreasca insa ( din nefericire), prea mult, pe Dumnezeu. Intotdeauna UNGEREA a fost-si ramane- o functie a Dumnezeului- Duhul Sfant. Care este rostul ei? Sa-l ajute pe crestin sa vesteasca mesajul cu putere.
    ” Duhul Domnului Dumnezeui este peste MIne, caci Domnul M-a uns sa aduc vesti bune celor nenorociti: El M-a trimis sa vindec pe cei cu inima zdrobita , sa vestesc robilor slobozenia , si prinsilor de razboi izbavirea; sa vestesc un an de indurare al Domnului” ( Isaia 61:1-2 ). Acestea nu sunt doar cuvintele unuia dintre cei mai mari profeti ai Bibliei. Isus Insusi le-a enuntat in fata unei audiente uimite, in sinagoga din Nazaret ( Luca 4:18-19). Glorie Fiului!
    Sa nu uitam niciodata ca , pemtru a-L putea intelege pe Dumnezeu cu-adevarat , trebuie sa fim ferm convinsi ca Duhul Sfant este Dumnezeu . Puterea Creatiei rezida in Duhul Sfant. Sa ne amintim de cuvintele din Cartea Iov :” Duhul lui Dumnezeu m-a facut si suflarea celui Atotputernic imi da viata” ( Iov 33:4). Al doilea verset al Genezei afirma ca la Creatie : ” Duhul lui Dumnezeu SE misca pe deasupra apelor” ( Gen 1:2 ). Psalmistul vorbind despre creaturile de pe pamant , a scris:” Iti trimiti Tu suflarea ( Duhul Tau, in alte traduceri) , ele sunt create; si Tu reinnoiesti astfel fata pamantului” ( Psalmul 104: 30 ).
    Daca vrem ca Ungerea Duhului Sfant sa devina evidenta in viata noastra trebuie mai intai sa-L intelegem pe Dumnezeu Duhul Sfant. Rostul trimiterii Duhului Sfant ( pentru ca toata crestinatatea sarbatoreste astazi acest lucru ) pe pamant este unul foarte mare . Fiind egal in dumnezeire, El merita lauda , predarea si adorarea noastra exact asa cum le merita Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul. Cresterea noastra spirituala, cresterea prin Duhul, va incepe din momentul in care vom realiza ca Duhul este cu-adevarat Dumnezeu. Domnul a prezis ce se poate intampla atunci cand Ii dam loc Duhului Sfant in viata noastra: ” Cine crede in Mine , din inima Lui vor curge rauri de apa vie, cum zice Scriptura.” Si iata din nou definitia UNGERII: ” Spunea cuvintele acestea despre Duhul, pe care aveau sa-L primeasca cei ce vor crede in EL” ( Ioan 7:38-39 ).
    Iata cum planul lui Dumnezeu pentru om IL include, in schita de proiect, pe Duhul Sfant, si UNGEREA Sa. Glorie Dumnezeului Triunic care ne-a pregatit o Mantuire asa de minunata si desavarsita! ” Si cel ce ne intareste impreuna cu voi, in Hristos , si care ne-a UNS , este DUMNEZEU. El ne-a si pecetluit si ne-a pus in inima arvuna Duhului” ( 2 Cor 21-22). Amin!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    ShalomDumnezeu Duhul Sfant!

    Ne-am ocupat mai inainte de , pe care O putem defini drept manifestarea vizibila a Prezentei Duhului Sfant in viata unui om sau manifestarea Plinatatii Puterii Sale intr-un loc ( v Fapte 2 : 1-21 ).
    Venirea Duhului Sfant a fost la fel de reala cum a fost si venirea lui ISUS pe pamant. Intocmai cum prorocii L-au profetit pe Mesia, tot asa au profetit si venirea Duhului. Cu sute de ani inainte de Christos , Dumnezeu i-a spus lui Ioel : ” Dupa aceea voi turna Duhul Meu peste orice faptura ( adica Plinatatea Prezentei Sale O poate avea oricine, Dumnezeu nu este partinitor ); fii si fiicele voastre vor prooroci, batranii vostri vor visa visuri, si tinerii vostri vor avea vedenii. Chiar si peste robi si peste roabe ( Se refera la starea sociala ) voi turna Duhul Meu in zilele acelea „ ( Ioel 2: 28-29 ).
    Duhul Sfant a venit pe pamant printr- o intrare puternica ! Ca vajaitul unui vant puternic . Limbi de foc! O demonstratie a Puterii lui Dumnezeu! N-ai putea spune ca sosirea lui pe pamant n-a fost spectaculara! ( v Fapte 2 : 1-4 ). Momentul nasterii lui Isus a fost marcat de pace si de liniste. In Betlehem noaptea a fost senina , atat de clara ca pastorii au urmat steaua pana la iesle. Ce contrast fata de sunetul puternic ce a insotit venirea Duhului Sfant. S-a produs o asemenea forfota incat , ” Cand s-a auzit Sunetul Acela , multimea s-a adunat si a stat incremenita”. ( Fapte 2:6 ).
    Imi place sa cred ca fraza „Cand s-a auzit sunetul acela „, inseamna ca cineva alearga de-a lungul orasului si anunta in gura mare: ” Veniti sa vedeti ce se intampla!” Dar n-a fost asa pentru ca sunetul acela s-a auzit , literalmente , pretutindeni in oras. Ganditi-va : ” Se aflau atunci la Ierusalim iudei, oameni cucernici din toate neamurile care sunt sub cer” ( vers. 5 ). Va puteti imagina ce gandeau ei? Complet inmarmuriti , ei au intrebat : ” Toti acestia care vorbesc , nu sunt galileeni? Cum dar ii auzim vorbind fiecaruia dintre noi in limba noastra , in care ne-am nascut? „ ( vers. 7-8 ).
    Venirea rasunatoare a Duhului lui Christos n-a fost planificata pentru un templu de piatra . In schimb , El S-a pogorat peste 120 de credinciosi care au devenit noul Templu al lui Dumnezeu. De ce 120 ? Va aduceti aminte ca atunci cand Solomon a ispravit zidirea templului , el a avut ” 120 de preoti care sunau din trambite” ? ( 2 Cron 5: 12 ). Scriptura relateaza ca : ” in clipa aceea , casa , si anume Casa Domnului, s-a umplut cu un nor. Preotii n-au mai putut sa mai stea acolo ca sa faca slujba , din pricina norolui; caci slava Domnului umpluse Casa lui Dumnezeu” ( v 13-14 ). S-a intamplat din nou – in Camera de Sus. O suta douazeci erau impreuna si Duhul lui Dumnezeu a umplut templul. 120- este numarul care reprezinta incheierea epocii firii si dechiderea epocii Duhului. In Geneza , dupa 120 de ani -timp in care Noe a construit corabia – avut loc uncheirea epocii firii. Dumnezeu a spus : ” Duhul Meu nu Se va lupta pururea cu omul , caci iata , el este carne pacatoasa; totusi zilele lui vor fi de 120 de ani” ( Gen 6:3 ). Exact acesta este motivul pentru care Domnul a adunat 120 la Shavuot, si anume , pentru ca Duhul Sfant sa poata fi revarsat peste popoare. Acest eveniment a marcat inceputul epocii Duhului Sfant.
    Cei 120 au fost asa de plini de Duhul Sfant ca nu s-au mai bazat pe puterea lor omeneasca. Atat de puternica a fost manifestarea Duhului Sfant ca El a preluat actiunile credinciosilor : le-a schimbat vorbirea , emotiile si comportamentul.Ierusalimul era martor ocular nu la betie, ci la bucuria incredibila care te inunda atunci cand Duhul Sfant preia controlul. Ce transformare la Petru cel timid . A scos din el „un predicator”, facandu-l sa-si ridice glasul si sa vorbeasca cu indrazneala multimii ce crestea. Dar cine credeti ca i-a dat cuvintele pe care le-a spus? Mesajul captivant era cel al Duhului Sfant. ” In adevar , Evanghelia noastra n-a fost propovaduita numai cu vorbe ci cu Putere, cu Duhul Sfant… ” ( 1 Tes 1: 5 ). Este exact asa cum scrie , Duhul Sfant este Cel care sustine predicarea Evangheliei. Sa nu uitam ce spune Cuvantul despre El : ” lucrand impreuna cu ei” . El este Cel care face Lucrarea.
    Puterea si autoritatea primita de apostoli se rasfrangea in vietile oamenilor la orice pas. Slujirea lor a fost insotita de ” multe semne si mununi…in norod” ( Fapte 5 :12 ). Si care a fost rezultatul? ” Numarul celor ce credeau in Domnul , barbati si femei , se marea tot mai mult „ ( vers 14 ) . Semnele care au insotit venirea Duhului Sfant au condus oamenii direct la Christos. Acesta este faptul cel mai important pe care trebuie sa-l retinem. Aceasta este UNGEREA DUHULUI SFANT in viata oamenilor.
    Glorie lui Dumnezeu-DUHUL SFANT!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Dumnezeu-Duhul Sfant ( 2 )

    Uneori , in timp ce studiam pasajele din Scriptura referitoare la Duhul Sfant, m-am intrebat ce inseamna ,de fapt, ? Si ce credeti ca am descoperit ? Ca Duhul Sfant este atat de real incat orice om I Se poate impotrivi.
    Stiu ca sunt multi care cred ca Duhul SFant este un vant. Dar nu e asa pentru ca vantul nu este decat un simbol descriptiv din lunga lista de simboluri- untdelemnul, apa, porumbelul , norul, lumina si multe altele- intrebuintate atunci cand ni se comunica ceva despre EL. Fiindca este descris asa nu inseamna ca EL este identic cu simbolurile Lui.
    Si daca tot veni vorba despre VANT. Vantul este invizibil si nu poti sa-i stai impotriva. Cuvantul a te impotrivi inseamna a opune rezistenta. Nu te poti lupta cu vantul. Insa , fara sa vrei chiar, te poti impotrivi Duhului Sfant. Omul , in inconstienta lui, poate opri Duhul Sfant sa-Si faca Lucrarea. Stefan, in cuvantarea lui fata de Sobor, il citeaza pe Moise cand afirma: ” Oameni tari la cerbice, netaiati imprejur cu inima si cu urechile! Voi totdeuna va impotriviti Duhului Sfant! Cum au facut parintii vostri asa faceti si voi. ” ( Fapte 7: 51 ). Evreii I s-au impotrivit si, din nefericire, au facut-o cu succes. Sa nu uitam lucrul acesta, fratii mei : nu ne putem impotrivi vantului, untdelemnului, si nici chiar unui porumbel ce zboara, dar ne putem impotrivi unei persoane– deci si Duhului Sfant. In limba greaca cuvintele si au radacina <loopa-> iar sensul verbului este a simti durere in trup si in suflet . Inseamna suferinta psihica si chin fizic. Duhul Sfant este O Persoana altminteri Pavel n-ar fi spus : ” Sa nu intristati pe Duhul Sfant” ( Efes 4:30 ). Nu este vorba doar de a fi jignit – jignirea opereaza la nivelul emotiilor- ci de faptul ca EL sufera , ceea ce presupune o durere mult mai profunda.
    Mai mult decat atat Duhul Sfant poate fi stins. Cuvantul inseamna a inabusi. DE aceea apostolul Pavel a prevenit Biserica din Tesalonic : ” NU stingeti Duhul „ ( 1 Tes 5: 19 ). NU poti inabusi vantul sau alte simboluri dar poti inabusi o persoana – deci si pe Duhul Sfant.
    Trebuie sa intelegem faptul ca Duhul SFant poate fi facut sa simta chin si obida. EL poate fi ranit . Profetul Isaia cand vorbeste despre dragostea si indurarea Domnului fata de Israel , afirma cu tristete : ” Dar ei s-au razvratit si au intristat pe Duhul Lui Cel Sfant; iar EL li S-a facut vrajmas si a luptat impotriva lor.” ( Isaia 63:10 ). Este greu de imaginat dar intr-adevar Duhul SFant poate fi chinuit de faptura umana.
    In original, a intrista comporta sensul de a epuiza pe cineva, a necaji, chiar pana la obida. Numai o persoana poate deveni tinta unor astfel de chinuri. Duhul Sfant nu este intrusiv, indraznet.EL este un Indragostit. Daca este respins, EL pleaca. EL nu e ca Satan, despre care Biblia spune ca , daca i te impotrivesti , ” va fugi ” de la tine. Duhul Sfant nu va fugi infricosat, insa va pleca cu Inima ranita. Daca – L intristezi Se retrage fin; daca-L inabusi , Se indeparteaza incet. Ce tragic este cand ne gandim ca unii sunt in stare sa chinuiasca si sa inabuse O Fiinta atat de Minunata. Lumea insa o face. Si copiii lui Israel au facut-o. Dar Biserica, Mireasa slavita a lui Christos? Din nefericire, de multe ori madularele Trupului lui Christos, prin ignoranta si razvratire, I-au inabusit dragostea, iar EL a fost nevoit , tanjind de dor, sa Se retraga.
    O, fie mereu inima noastra atinsa si emotionata de Aceasta Sfanta si Dulce Persoana a DUMNEZEULUI TRIUNIC. Amin!

Vizualizare 7 articole - 15 la 21 (din 21 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.