aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
1.849
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/Toleranța religioasă la români

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse Toleranța religioasă la români

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 16 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • vasile
    Membru
    Post count: 2

    Dovada cea mai vizibila privind toleranta religioasa la romani este diluarea sangelui ce caracterizeaza o natiune.Fanariotii,turcii,rusii ,bulgarii,evreii s-au simtit liberi si independenti pe aceste taramuri…Grecii si-au permis sa-l ucita pe Tudor,au intervenit in rev.de la 1848,evreii l-au …pe Zelea C.Dealtfel interventia evreiasca in democratia traita pe acete plaiuri este cararcteristica sistemului lor de cotropire prin puterea banului.Sigur ca au fost si greseli religioase….,dar sa nu umbrim marele merit al crestinismului ortodox romanesc:au pastrat credinta crestina.

    Lucian
    Membru
    Post count: 183

    Bine ați venit domnule profesor!
    Într-adevăr cum au intervenit alte popoare în problemele interne românești pe de o parte și amestecarea poporului cu alte etnii pe de altă parte, sunt dovezi de toleranță față de străini. Comparând cu alții suntem chiar modele.
    Nici ortodoxismul românesc nu trebuie minimalizat pentru că pe lângă minusurile lui are și plusuri ca cel pe care l-ați amintit.
    Ceea ce este îngrijorător acum reprezintă acest studiu care indică o creștere a… intoleranței religioase practic. Și acest lucru, zic eu, nu seamănă cu ortodoxia pe care o știm din trecut.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Stimate Vasile

    In privinta „diluarii sangelui ce caracterizeaza o natiune” nu cred ca romanii ( ma refer la toti romanii, indiferent de etnie) ar trebui sa-si faca probleme mai mari decat alte popoare: american, francez, canadian, chiar britanic sau german.
    Dvs sustineti ca „fanariotii,turcii,rusii ,bulgarii,evreii s-au simtit liberi si independenti pe aceste taramuri” . Este bine sa specificati: cand ” s-au simtit liberi „? Daca va referiti la perioada comunista si post-decembrista aveti dreptate, daca insa vizati perioadele anteroare, atunci, mai stam de vorba…Apoi ati folosit pluralul” taramuri”. Foarte bine ati facut pentru ca exista diferente semnificative ( politice, istorice si economice) intre Regat si Ardeal.
    Cat despre bravul „Capitan”… si-a facut-o cu mana lui. ” Cine scoate sabia…” ( a murit pe cand incerca sa evadeze in 1938, impreuna cu alti 13 camarazi ai sai). Este inutil sa reiteram tot raul facut de Garda-de-Fier acestei tari in vremea guvernelor Tatarascu si Goga-Cuza. Iar acest lucru nu i-a vizat doar pe evrei. Primul ministru I.G. Duca si una dintre cele mai luminate minti ale intelectualitatii acelei vremi ( ma refer la N. Iorga ) au pierit ucisi in mod samavolnic de „camarazi”.
    Cat despre ” sistemul lor ( al evreilor) de cotropire prin puterea banului” , eu as fi mai retinuta in afirmatii, mai ales ca in perioada medievala banul camatarilor evrei chiar a facut bine domnitorilor munteni si moldoveni pentru ca i-a ajutat ” sa apuce Tronul Tarii”. Sunt cunoscute cazurile Constantin Brancoveanu, Mihai Viteazul si multe altele…cand banul evreiesc chiar a fost de folos. Documentele istorice „nu prea mint”.
    In rest sanatate, si numai bine!

    vasile
    Membru
    Post count: 2

    Sunteti absolut subiectiv,sau lipsit de adevar istoric.Imi permit sa va spun asa deoarece una dintre greseli care va determina este faptul ca legionarul Codreanu a fost ucis pe la spate… in timpul arestarii.O interventie in afara normalului impusa de Carol al II-lea ce avea in pat o evreica (Lupeasca),introdusa cu dibacie de marele istoric N. Iorga…,clar stiut de atunci de influenta evreiasca…

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Stimate Vasile

    Orice dialog intre noi doi este de prisos. Dvs trebuie sa va curatati inima de ura, antipatie si resentiment fata de o etnie care, banuiesc, ca in viata nu va facut niciun rau, poate raul de-a exista pe acest pemant. Nu am de gand sa dialoghez cu cineva in acesti termeni. Nu vreau sa cobor in derizoriu aceste conversatii. Orice veti scrie de-acum inainte despre evrei, si oricate dovezi „plauzibile” veti aduce pe mine ma vor lasa rece. Nu va mai raspund! Las in grija celorlalti colegi de forum aceasta sarcina.
    Va doresc numai bine, o minte limpede si o inima purificata de toata pacura care s-a asternut candva peste aceasta lume cu privire la evrei. Sunt sigura insa ca numai Maschiach, cand va reveni, va judeca si aceste lucruri ( si cu privire la crestini, si cu privire la evrei), si sunt iarasi sigura ca nimic nu este la voia intamplarii. Nu-mi imaginez nicidecum cum se pot regasi in aceeasi vana de izvor antisemitismul si pretentia de-a fi bun crestin. Sunt doua lucruri incompatibile! Imi pare rau pentru cei care si-au facut o tinta in aceasta viata din a prolifera astfel de lucruri. Stimate Vasile, trebuie sa intelegeti ca puteti salva omenirea si ALTFEL. Dumnezeu sa va dea o inima de fiu, si sa va binecuvinteze cu PACE!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    SHALOM Tuturor!

    Si pentru ca astazi este Ziua Israelului ( Yom ha`Atz maut)-tanarul stat are deja 62 de ani- ofer tuturor participantilor la acest forum, moderatori si membri, o frumoasa melodie evreiasca, considerata de multi, pe drept cuvant, cel de-al doilea Imn al Israelului. Interpreta Ofra Haza este deja o legenda in Israel; ea ar fi,acolo, ceea ce este Maria Tanase aici, pentru romani. Enjoy your listening to:

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Dragă Domnul Vasile,
    Mai întâi, bun venit în forumul nostru. Vă înţelegem nemulţumirile legate de modul în care au fost trataţi legionarii, este adevărat că modul în care s-a făcut represiunea a fost discutabil, aşa cum şi procesul lui Ceauşescu este în afara normalităţii. Probabil este adevărat ce scrieţi, că ZC a fost împuşcat mişeleşte. Cu Iorga nu ştiu ce reglare de conturi au avut aceşti patrioţi, poate principala lui vină a fost că încurajase iniţial această mişcare.

    Vreau să vă spun că Dumnezeu a promis cândva evreilor că îi va răzbuna:
    Zaharia 2:8 (sau 12) „Căci cine se atinge de voi, se atinge de lumina ochilor Lui.”

    Iar Iisus spunea: „Dacă aţi făcut aceste lucruri celor mai neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie mi le-aţi făcut.” Mt 25:40.45.

    Evreii sunt astăzi un neam păcătos ca şi naţiile autoproclamate creştine. Ca orice popor, au şi ei uscăturile lor, au dezvoltat şi ei tehnici de apărare şi supravieţuire, de-a lungul timpului, dar dacă am observa mai atent istoria lor, nu putem să nu vedem că de-a lungul secolelor au fost batjocoriţi, persecutaţi şi jefuiţi, doar pentru faptul că sunt evrei, iar dacă se creştinau erau suspectaţi că nu sunt sinceri, şi erau permanent urmăriţi. În timpurile moderne, naţiile europene s-au făcut de râs în faţa istoriei şi a veşniciei pentru politica de epurare şi exterminare care a culminat cu holocaustul. Românii nu au avut niciodată grupări politice sau paramilitare antisemite, de-a lungul istoriei; dar în epoca fascistă, pentru că acest spirit era la modă în Europa, alimentat în special de către germani, dar nu numai, aşa se explică dezvoltarea unui naţism (naţionalism) românesc în forme mai întâi culturale, apoi în forme politice (dictatura lui Antonescu) şi în final în forma malignă extremă, reprezentată de Garda de Fier.
    O fi fost la origine mult romantism şi poporanism în cântecele şi idealurile legiunii, au existat şi idealuri frumoase (orice grupare teroristă are idealuri măreţe – măreţe pentru unii şi odioase pentru alţii), a existat o cultură specifică, dar din nefericire, spiritul de ură, xenofonie, antisemitism, antisectarism, umflat de punerea în circulaţie a tot felul de zvonuri şi făcături literare (despre conspiraţii mondiale ale evreilor împotriva umanităţii, şi alte poveşti asemănătoare), toate acestea au făcut numai rău. S-a vărsat sânge, Domnule Vasile, iar după Biblie, sângele vărsat cere răzbunare. Aşa cum Dumnezeu va răzbuna, dacă nu a răzbunat încă, sângele românesc nevinovat vărsat, tot aşa a răzbunat şi va mai răzbuna şi sângele evreiesc. Procesul de la Nuernberg a fost doar un episod. Condamnarea internaţională a holocaustului este doar o parte din reabilitare. Dar Judecata lui Dumnezeu îi va împăca pe toţi, plătind fiecărui neam ce i se cuvine.

    Ar trebui să observăm şi partea bună a lucrurilor, că în cultura mondială, locul evreimii este proeminent, şi evreii au dat lumii cel mai mare procent de artişti, oameni de ştiinţă, finanţişti, medici, lingvişti, intelectuali, în toate popoarele. De asemenea, evreii au preluat şi ei elemente culturale ale societăţii din care au făcut parte. Nu există nici un motiv serios de ostilitate faţă de evrei ca popor. Avusesem şi eu impresia că evreii, totuşi, nu sunt printre muritorii cei mai generoşi, în special că ar avea o atitudine indiferentă, dacă nu duşmănoasă, faţă de neevrei. Poate că unii dintre ei vor fi aşa, dar oamenii sunt destul de diferiţi, în orice popor. Eu am crescut între evrei, în tinereţe am fost prieten cu evrei, am studiat mai târziu istoria, limba şi cultura lor, ei ştiu şi să fie prietenoşi cu cei care se arată prietenoşi.

    Nu de la evrei se trag necazurile noastre româneşti, Domnule Vasile. Cele mai multe necazuri şi le face fiecare popor cu mâna lui. Cauza problemelor noastre nu sunt neamurile barbare, nici fanarioţii, ruşii, turcii sau ungurii, oricâte probleme vor fi fost cu aceştia. Faptul că atât de târziu ne-am putut uni ca să devenim o Ţară Românească nu se datorează numai ostilităţii vecinilor. Când românii chiar au dorit să se unească, au reuşit, aşa fel încât şi străinii au fost siliţi să recunoască faptul. Până atunci au predominat alte interese.

    Aş dori să vă fac cunoscut faptul că Otniela, cu care aţi dialogat, este de origine israelită şi totuşi este creştină. Pentru că o cunosc personal, pot să vă spun că este şi o româncă adevărată, dar şi o evreică adevărată. Mai presus de toate însă este o creştină adevărată şi, dacă trebuie să mai adaug, este o bună profesoară de limba română. Vă respectăm opiniile, dar vă rog să scrieţi cu sensibilitatea şi atenţia necesară, ca să nu ofensaţi pe cineva. Din evreii pe care i-am cunoscut, mai toţi aveau rude care deveniseră cenuşă şi săpun, ei sunt foarte sensibili la acest subiect, şi suntem datori să fim atenţi. Într-un fel, suntem datori chiar să facem o discriminare pozitivă, acolo unde este cazul. Unii dintre ei au avut ocazia să se răzbune în perioada comunistă, dar nu despre răzbunări este vorba aici, ci despre reconciliere.
    Am văzut pe internet că au apărut mişcări noi, culturale şi politice, care se revendică de la legionari. Ştiu şi eu că s-au făcut nedreptăţi. Există documente care arată că un adventist din sudul ţării a fost cândva suspectat ca fiind legionar şi împreună cu alţii a fost împuşcat. Se înţelege că legionarii nu ar fi acceptat un adventist printre ei şi că autorităţile aveau nevoie de ţapi ispăşitori pentru ororile comise sub dictaturile din timpul războiului. Dacă au ajuns să împuşte şi un adventist drept legionar (pentru simplul fapt că era abonat la un ziar naţionalist!), înseamnă că potera după legionari a fost de mare anvergură. S-au făcut nedreptăţi, desigur, dar în principiu, rădăcinile nedreptăţii sunt mai adânci. Dreptatea pentru care lupta garda şi mijloacele cu care lupta nu au fost deloc creştineşti. Numele Arhanghelului Mihail a fost pătat de această izbucnire de şovinism şi fascism în straie româneşti. Din nefericire, Biserica românească şi mare parte din intelighenţia românească de atunci au încurajat această mişcare şi sunt vinovate pentru rătăcirea atâtor tineri şi pentru atâtea pierderi de vieţi. Am copilărit în Moldova, sunt născut după război (’52), dar am aflat multe lucruri de la cei mai în vârstă. Înainte de a citi ceva despre legionarism, am ascultat tot ce povesteau oamenii. Cu evreii nu am discutat un asemenea subiect. Dar mai mulţi români şi românce care au fost martori oculari sau contemporani cu evenimentele, mi-au povestit despre violenţele, umilirile şi masacrele organizate de bandele de legionari în unele localităţi cu prezenţă evreiască. Pentru mine, numele de legionar nu sună deloc atractiv. Mă pot pregăti, eventual, să-l urmez pe Iorga, în pădure, dar nu pe vreun căpitan. Nu am nimic personal cu Căpitanul, nu l-am cunoscut. Era băiat frumos, falnic şi devenise un mit, avea o filozofie care-i manipula uşor pe români, în numele religiei ortodoxe. Vinovaţi sunt şi politicienii care, de dragul jocurilor politice au invitat la guvernare o mişcare care era declarată împotriva drepturilor omului. Vina se împarte, prin urmare, iar astăzi este dificil de cunoscut tot adevărul. Legionarii zic una, antonescienii alta, comuniştii o zic pe a lor, evreii pe a lor. Noi ce să credem? Ceea ce este clar, este că s-a vărsat sânge, şi aici nici o explicaţie nu mai este suficientă. Ce contează pentru mine că regele era influenţat de Lupeasca, sau că şefii Gărzii conspirau împotriva Mareşalului. Până la urmă s-au dovedit toţi o apă şi un pământ, şi Dumnezeu i-a dat pe mâna ruşilor.
    Eu zic că putem fi patrioţi şi iubitori de românitate pe căi mai paşnice şi mai creştineşti. Au existat şi atunci, există şi azi forţe iubitoare de pace, Dumnezeu să le binecuvânte.

    Sunteţi binevenit în forum ! Îmi cer scuze dacă am greşit pe undeva, dar haideţi să lăsăm unele lucruri şi la judecata lui Dumnezeu. Nu le putem judeca noi pe toate.
    Multă sănătate vă dorim şi vă rugăm să rămâneţi pe forum, cu comentarii utile!

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 16 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.