martie 2024
D L Ma Mi J V S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
568
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

ACASĂ Forumuri FORUMS DIVANUL TORNA FRATRE Ziua Domnului şi Sărbătorile „toate zilele sunt la fel”?

Vizualizare 5 articole - 8 la 12 (din 12 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • rdm
    Membru
    Post count: 48

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Dragă RDM, trebuie totuşi să faci dovada că Iustin Martirul este asociat cu gnoza.

    Corect! 😆

    Dar, nu doresc să se înțeleagă că Iustin Martirul ar fi un gnostic(nicidecum!), ci doar că are legătură cu gnosticismul!

    1.Iustin provenea dintr-un mediu stoic/platonic, convertindu-se la creștinism la vârsta de 38 de ani.

    2.El credea că Dumnezeu poate fi cunoscut prin revelație și că El i-a îndrumat pe greci prin filosofie!

    Deși Iustin a făcut multe declarații corecte d.p.d.v. Biblic(a fost împotriva concepției nemuririi sufletului, Logos=Isus Hristos, etc.), a făcut și declarații care nu sunt corecte d.p.d.v. Biblic:
    1)Postul pentru iertarea păcatelor
    2)Evreii au eliminat porțiuni din Scriptură
    3)Au fost profeții cu 5000 de ani înainte de Hristos(ceea ce dovedește că nu prea era familiarizat cu cronologia VECHIULUI TESTAMENT)
    4)Isus S-a născut într-o peșteră(???)
    5)Noul botez = ”iluminat”(o mică influență g n o s t i c ă???)
    6)Satana nu a hulit și nu a știut ce se va întâmpla cu Hristos decât după ce EL a venit pe Pământ(mărturia lui Irineu; Iustin credea că Satana nu înțelegea ”alegoriile și parabolele” VT și că Satana și-a dat seama că a apostaziat abia la venirea Fiului lui Dumnezeu :dry: ;)
    7)Dumnezeu a creat toate lucrurile din materie anorganică preexistentă(interesant e că Irineu scrie despre aceasta impotriva ereticilor gnostici, ca Valentin!)
    8)Când a fost botezat Isus, râul Iordan a luat foc :(
    9)Circumcizia, SABATELE și sărbătorile au fost date iudeilor din pricina împietririi inimii lor(anti-VT)
    10)Ziua a opta :laugh:
    11)Isus a fost blestemat(Biblia spune că S-a făcut BLESTEM pentru noi!)
    12)Cezarul era ”Supremul Pontif” și ”Father of the fatherland”, iar Senatul Roman era ”sacru” :S
    13)Legea proclamată pe Horeb este veche(la fel ca ereticul GNOSTIC Simon Magul)
    etc.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Shalom!

    Pe de alta parte trebuie sa-i intelegem pe cei care tin duminica, drept zi de odihna si inchinare, in contextul lor ( cred ca am amimtit acest lucru ). De ce spun CONTEXT? Pentru ca, in mintea multora dintre ei, este cert ca ei tin cea de-a 7-a Zi. Poate veti fi mirati sa costatati acest lucru, insa eu stiu bine argumentele lor, pentru ca am astfel de discutii, saptamanal.
    Foarte multi dintre fratii nostri evanghelici numara zilele saptamanii incepand cu ziua de luni. Am discutat cu foarte multi crestini de rand care nu si-au pus niciodata problema ca duminica ar fi prima zi a saptamanii. Stiu ce veti spune voi, acum: ” Dar ISUS nu a inviat in prima zi a saptamanii? Ei nu stiu cand a inviat ISUS?” Ba da, stiu ca ISUS a inviat duminica, dar nu realizeaza ( nu si-o pot reprezenta, mental ) ca aceasta este, de fapt, ziua intai a saptamanii. Am astfel de discutii cu multi dintre fratii mei evanghelici , si mai intai , cand le vorbesc despre Shabbat, ii rog sa numere zilele saptamanii cu duminica drept prima zi.
    Trebuie sa intelegem ca Biserica (Neo-) Protestanta este formata (majoritar) din membri care provin dintre ortodocsi si catolici. Acestia cand si-au parasit vechea turma ( oricum multi au marturisit, la botez, ca de fapt, inainte, nu aveau costienta apartenentei la o anume biserica ) au continuat sa ramana in rigorile zilei de duminica, drept zi de inchinare. Apoi sunt tinerii, copiii fratilor din Biserica. Ei au crescut in aceste obiceiuri, fara sa-si mai puna problema zilei de Shabbat, pe care oricum multi dintre ei o considera ca facand parte din Legea mozaica, pe care ISUS ( sustin ei) ar fi ” pironit-o pe cruce”. Este foarte greu, cand ai crescut intr-o Biserica, de care te leaga amintiri si atatea lucruri cu o valoare sentimentala certa ( mostenirea spiritualitatii de familie, de exemplu ) sa te desprinzi de acel CONTEXT cald si afectiv , chiar daca anumite convingeri biblice ti se par mai juste intr-o alta confesiune. Lucrurile acestea trebuie intelese bine, fratii mei, inainte de-a incepe sa judecam asemenea lucruri. Trebuie sa intelegem ca OMUL este o fiinta sociabila, iar influenta ( presiunea) de grup este foarte puternica, emotional.
    Si nu in ultimul rand exista crestini, despre care am mai discutat, pentru care Sambata, duminica sau martea…etc, sunt totuna. Cu asemenea frati este foarte greu de abordat ( aproape imposibil) discutia despre zilele de inchinare. Ei merg la adunare duminica, dar daca aceasta zi s-ar schimba pentru cea de joi, cred ca nu ar fi o problema pentru ei sa o accepte. Cam asa stau lucrurile cu fratii nostri din multe Biserici evanghelice. Problema este cum ma raportez eu, care am o alta viziune cu privire la Ziua de Odihna ( foarte biblica! ), la ei. Ce voi face daca am vecini, colegi, rude etc, care tin o alta zi decat Shabbat-ul, pe care eu il consider pus deoparte, „de la Creatie?” Evident, voi cauta sa discut cu ei cat mai frumos, si politicos cu putinta, incercand sa le explic viziunea biblica. Daca nu primesc sub nicio forma, evident ma voi ruga in continuare pentru ei, incercand sa mentin legatura frateasca in lucrurile comune, generale. Nu voi renunta la fratii mei cu care ma pot ruga, sau pot comunica sufleteste. Voi ramane la ISUS, si la Dragostea Lui! Dragostea este intotdeauna biruitoare! ( sa nu uitam niciodata de 1 Cor 13) Si daca Dumnezeu le primeste rugaciunile, eu cine sunt sa nu-i primesc pe fratii mei ” pentru care S-a jertfit Christos? ” Glorie in veci Mielului lui Dumnezeu!

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    OTNIELA a scris:

    Quote:
    Shalom!
    Foarte multi dintre fratii nostri evanghelici numara zilele saptamanii incepand cu ziua de luni.

    Quote:
    Mă mir foarte mult de aceasta. Evanghelicii cu care eu m-am întâlnit până acum nu mi-au adus ca argument numărul greşit al zilei. Sunt curios să ştiu ce cred ei atunci despre evrei. Ţin evreii ziua greşită? Dacă creştinul ţine ziua a şaptea, după poruncă, atunci evreul ţine ziua a şasea, după ureche…

    Quote:
    Este foarte greu, cand ai crescut intr-o Biserica, de care te leaga amintiri si atatea lucruri cu o valoare sentimentala certa (mostenirea spiritualitatii de familie, de exemplu) sa te desprinzi de acel CONTEXT cald si afectiv , chiar daca anumite convingeri biblice ti se par mai juste intr-o alta confesiune. Lucrurile acestea trebuie intelese bine, fratii mei, inainte de-a incepe sa judecam asemenea lucruri. Trebuie sa intelegem ca OMUL este o fiinta sociabila, iar influenta (presiunea) de grup este foarte puternica, emotional.

    De acord. Nici nu judecăm pe nimeni aici, ci judecăm istoria, teologia, sistemele care au împins creştinătatea în direcţia aceasta etc. Iar în ce priveşte problema revenirii la adevărata zi de odihnă, nu cred că aceasta ar trebui să însemne ruperea relaţiilor calde de duminică, despre care vorbeaţi. Relaţiile creştine sunt sfinte, indiferent în ce zi se adună oamenii. Şi de altfel, nu e păcat să ne adunăm oridecâteori dorim. Doar că ziua Domnului trebuie să fie respectată şi să aibă prioritate întotdeauna. Am un bun prieten baptist care a început să ţină sabatul, cu toată familia. Dar duminica merge la adunarea sa, slujeşte altora cu plăcere, are o mulţime de relaţii în biserica baptistă. A fost privit ca o ciudăţenie pentru un timp, acum oamenii s-au mai obişnuit cu el. Pastorul nu a luat măsuri să-l excomunice. Eu îl apreciez şi pe el şi pe pastor pentru această situaţie.

    Mulţumim pentru sfatul cu adevărat creştinesc pe care l-ai postat mai sus. Întrucât ai noştri au nevoie să li se amintească unele lucruri, am să citez aici un pasaj din scrierile Ellenei White:

    „Dumnezeu are copii ai Lui – dintre care mulţi sunt în bisericile protestante, şi un mare număr în bisericile catolice – copii care sunt mai credincioşi în a asculta de lumina primită şi de a împlini voia lui Dumnezeu după cea mai bună cunoştinţă pe care o au, decât un mare număr de adventişti sabatişti care nu umblă în lumină.” (3SM 386/1889)

    [Unii se miră că scrierile Ellenei White menţionează doar pe protestanţi şi pe catolici, niciodată pe ortodocşi. Motivul este uşor de înţeles. Ellen White vorbeşte în contextul american contemporan ei. Pentru toţi occidentalii, problema creştinătăţii era polarizarea catolici-protestanţi. Dinspre protestantism, Biserica Răsăriteană este văzută ca o parte a Bisericii Catolice, care s-a separat mai devreme de Roma, fără a fi, totuşi, reformată. Dacă Ellen White ar fi trăit în Europa de Est, cu siguranţă că ar fi avut unele cuvinte încurajatoare şi despre şi pentru ortodocşi.]

    „Cei ce diferă de noi în credinţă şi doctrină trebuie trataţi cu bunătate. Ei sunt proprietatea lui Christos şi va trebui să ne întâlnim cu ei în ziua cea mare a ultimelor socoteli. Va trebui să ne întâlnim la judecată şi să privim raportul gândurilor, cuvintelor şi faptelor noastre, nu aşa cum le-am văzut noi, ci aşa cum au fost ele în adevăr. Dumnezeu a pus asupra noastră datoria de a ne iubi unii pe alţii. aşa cum Christos ne-a iubit. (Evangelism 638)

    „Să se proclame adevărul în mod hotărât. Dar cu privire la aceasta, sunt instruită să spun poporului nostru: ‘Fiţi în gardă! Ducând solia, nu lansaţi atacuri personale asupra altor biserici, nici chiar asupra Bisericii Romano-Catolice. Îngerii lui Dumnezeu văd în diferite confesiuni, pe mulţi care pot fi abordaţi numai cu cea mai mare precauţie. Să fim atenţi la cuvintele noastre. Pastorii noştri să nu urmeze propriile lor inspiraţii în a denunţa şi expune ‘tainele nelegiuirii’. Asupra acestor teme, tăcerea este elocvenţă.

    „Mulţi credincioşi sunt doar înşelaţi. Vorbiţi adevărul în tonuri şi cuvinte de iubire. Faceţi ca Iisus Christos să fie înălţat. Ţineţi-vă de adevărul afirmativ. Cuvântul lui Dumnezeu, care este adevărul, va descoperi singur, mai departe, inconsecvenţa acelora care sunt în rătăcire.(Evangelism 576-577)

    „Veţi avea, poate, ocazia de a vorbi în alte biserici. Folosind aceste ocazii, amintiţi-vă cuvintele Mântuitorului: ‘Fiţi înţelepţi ca şerpii şi blânzi ca porumbeii!’ Nu treziţi răutatea vrăjmaşului ţinând discursuri denunţătoare. Păziţi-vă de trezirea antagonismului. Există multe suflete de salvat. Înfrânaţi-vă orice exprimare aspră. În cuvânt şi faptă fiţi înţelepţi spre mântuire, reprezentând pe Christos înaintea tuturor celor cu care veniţi în contact. (Evangelism 563-564)

    „Cea mai înţeleaptă şi mai fermă lucrare trebuie făcută cu acei pastori şi preoţi care nu sunt de credinţa noastră. Există mulţi oameni care nu ştiu ceva mai bun decât să se lase conduşi de slujitorii bisericii, pe un drum greşit. De aceea, lucrătorii sinceri, temători de Dumnezeu, credincioşi, care au viaţa ascunsă cu Christos în Dumnezeu, să se roage şi să lucreze pentru slujitorii bisericeşti sinceri care au fost educaţi să interpreteze greşit Cuvântul Vieţii.

    „Pastorii noştri trebuie să facă din lucrarea pentru alţi pastori, lucrarea lor specială. Nu trebuie să intre în controversă cu ei ci, cu Biblia în mână să-i îndemne la studiul Cuvântului. Dacă acest lucru va fi făcut, mulţi pastori şi preoţi, care acum predică erori, vor predica adevărul pentru timpul acesta. (Evangelism 562)

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Asa este! Shabbat-ul este de neinlocuit! Shabbat-ul este unic! Slavit sa fie Dumnezeu pentru minunata si binecuvantata Zi de Odihna!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Anduraru,

    mi-ati facut o mare bucurie prin mesajul randurilor postate in albastru. Sa fiti binecuvantat !
    Shabat Fericit! – Tuturor!

Vizualizare 5 articole - 8 la 12 (din 12 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.