martie 2024
D L Ma Mi J V S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
566
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

ACASĂ Forumuri FORUMS DIVANUL TORNA FRATRE Mileniul Apocalipsei Judecarea îngerilor

Etichetat: , ,

Vizualizare 3 articole - 8 la 10 (din 10 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Va multumesc pentru calificativ, Domnule Anduraru . Un asemenea level ma onoreaza, si ma bucura, mai ales pentru ca vine din partea unui ilustru Profesor de teologie.
    Si daca imi permiteti, as vrea sa-mi completez putin observatiile. Cred, intr-adevar, ca ostirile de ingeri sunt organizate minunat, ingerii fiind grupati, si caracterizati, in functie de slujba incredintata lor de catre Domnul Ostirilor ( cum deseori este numit Dumnezeu in Vechiul Testament): sunt heruvimi, serafimi, arhangheli etc, fiecare indeplinindu-si indatoririle intr-o obedienta sfanta fata de Dumnezeu, greu de inteles de catre noi oamenii, asezati „pentru putina vreme mai prejos decat ei” ( aceasta este conditia de OM pe care a trait-o si ISUS ). Si este minunat ca la judecata lor de rasplatiri vom lua si noi parte, alaturi de Mantuitorul nostru Glorificat. Sunt intr-adevar lucruri care coplesesc imaginatia noastra, in ceea ce priveste gloria Vietii viitoare, inviate, alaturi de Domnul nostru. Intr-adevar „LOCUL pregatit pentru noi” va intrece cu mult cel mai frumos VIS despre ” lucrurile viitoare”, pe care-l vom fi avut vreodata pe acest pamant framantat de durere, si de plans.
    Glorie ” Mielului lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii!” , si care ne-a pregatit deja ” LOCASUL”. Amin!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    SABAT FERICIT! SABAT BINECUVANTAT!

    SHABBAT SHALOM! SHABBAT MENUCHA! PSALMUL 133!

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Am căutat astăzi, din curiozitate, în câte locuri se foloseşte cuvântul „îngeri” cu referire la demoni, în sens real sau figurat. Am găsit vreo şase incidenţe:

    Psalm 78:49 „îngeri aducători de nenorociri.”
    Matei 25:41 „focul cel veşnic, pregătit diavolului şi îngerilor lui!”
    2 Petru 2:4 „îngerii care au păcătuit”
    Iuda 1:6 „îngerii care nu şi-au păstrat vrednicia”
    Apocalipsa 12:7,9 „balaurul şi îngerii lui.”

    De observat, că în toate aceste cazuri, în care cuvântul ÎNGERI denumeşte DEMONI, este însoţit de precizări care nu lasă nici un dubiu. Prin contrast, cazul din 1Cor 6:3 nu precizează că ar fi vorba în mod exclusiv de îngeri răi, ceea ce înseamnă că termenul trebuie înţeles în sensul inclusiv, cuprinzând îngeri buni şi răi.

Vizualizare 3 articole - 8 la 10 (din 10 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.