aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.332
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse Invierea doar pt unii?

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • silviu1
    Membru
    Post count: 2
    #258 |

    Exista citeva grupari crestine care sustin ca nu toti vor invia.
    Se aduc ca argument urmatoarele versete:
    Daniel 12:2 Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică, şi alţii pentru ocară şi ruşine veşnică.
    Adica doar multi nu toti zic ei.

    Ieremia 51:39 Ieremia 51:57
    Când vor fi încălziţi de vin, le voi da să bea şi-i voi îmbăta, ca să se înveselească, şi apoi să adoarmă somnul cel de veci, ca să nu se mai scoale, zice Domnul!
    Cei rai nu se vor mai scula deci nu vor mai invia

    Isaia 26:14
    Cei ce sunt morţi acum nu vor mai trăi, sunt nişte umbre, şi nu se vor mai scula; căci Tu i-ai pedepsit, i-ai nimicit şi le-ai şters pomenirea.
    Isaia 26:19 Să învie, dar, morţii Tăi! Să se scoale trupurile mele moarte! – Treziţi-vă şi săriţi de bucurie, cei ce locuiţi în ţărână! Căci roua Ta este o rouă dătătoare de viaţă, şi pământul va scoate iarăşi afară pe cei morţi.
    Deci cei rai nu vor invia in timp ce altii vor invia.
    Eu personal cred ca toti vor invia dar as dori sa inteleg care e explicatia acestor versete.

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Dragă Silviu,
    După Ioan 5:28, s-ar spune că „toţi” cei din morminte vor învia. În 1Cor 15:22 se spune că „toţi vor învia în Christos”. Dar acest adjectiv tradus cu „tot/toată/toţi/toate” sau cu „orice” este adesea folosit hiperbolic sau contextualizat. (Am să exemplific cu altă ocazie).
    Faptul că există în Scripturi texte care sugerează că nu vor învia chiar toţi, ar trebui luat în serios. În Daniel 12:2 într-adevăr este scris „mulţi” (rabbim) nu „toţi” (kol). Dar textul se referă la timpul strâmtorării (v.1) şi la o fază a învierii (o înviere specială şi mixtă) care are loc la sfârşitul timpului strâmtorării, înainte de venirea lui Iisus. Să nu uităm că Iisus a promis „celor ce L-au străpuns” că Îl vor vedea venind (cf. Ap 1:7), iar celor care „mor în Domnul DE ACUM ÎNCOLO” (Ap 14:13, adică în contextl întreitei solii din v. 6:12) li se promite o fericire specială, despre care Ellen White vorbeşte în GC.

    Ier 51:39,57 se referă la sentinţa hotărâtă de Dumnezeu asupra Babilonului şi arată în limbaj poetic că babilonienii vor fi învinşi şi nu se vor mai ridica să fie o ameninţare pentru Israel. În acelaşi timp, este posibil ca moartea de sabie pe care aveau s-o primească oştile babiloniene să fie singura răsplată pe care Dumnezeu le-a hărăzit-o. La marea judecată a celor pierduţi vor lua parte toţi sfinţii adevăraţi, care vor fi severi cu cei care au făcut răul cu bună ştiinţă, dar blânzi cu cei care au trăit ca păcătoşi în condiţii foarte vitrege şi în neştiinţă. Pavel sugerează că dintre aceştia, unii nu voi învia pentru pedeapsă: „vor pieri fără lege”, în timp ce aceia care au avut Legea lui Dumnezeu, vor fi judecaţi după ea (Rom 2:12). Ellen White se referă în EW la o serie de sclavi păcătoşi, care au trăit în condiţii aspre şi au fost ţinuţi de stăpânii lor în întuneric spiritual, au fost trataţi ca vitele. Acei sclavi care au trăit în păcate şi nu şi-au format un caracter pentru cer, nu pot fi luaţi la cer. Dar pentru că alţii au fost vinovaţi în mare parte de starea lor, Dumnezeu nu-i va învia ca să-i mai pedepsească, ci va pune vina sclavilor asupra stăpânilor lor, care vor suferi şi pentru sclavi. Aceştia vor învia neapărat. Unii oameni păcătuiesc ca nişte animale, alţii ca nişte demoni. De aceea este drept ca unii să piară ca nişte animale, fără speranţa învierii, în timp ce alţi păcătoşi să învie pentru a primi o pedeapsă pe măsură, care va consta în torturi psihice (acolo unde este cazul) şi fizice (unde este cazul), prin care vor fi trecuţi de la viaţă la moarte. Cei care au cunoscut voia lui DUmnezeu şi au călcat-o în picioare, vor trebui să fie torturaţi psihic prin faptul că vor învia şi vor fi făcuţi conştienţi ca să vadă cu ochii lor ce au pierdut şi să simtă în inimă junghiul conştiinţei că nu mai există o nouă şansă, că nu mai există nici o speranţă. Cei care au făcut pe alţii să sufere psihic sau fizic, vor fi făcuţi să sufere la fel, ca să-şi înţeleagă vina şi să ştie că Dumnezeu este drept atunci când le barează calea către pomul vieţii.
    Pentru moment nu am o explicaţie satisfăctoare la Isaia 26:14, şi nu am acum timp să fac cercetări mai adânci.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.