aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.815
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/CINE ESTE MANGAIETORUL?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse CINE ESTE MANGAIETORUL?

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 8 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • dejan1888
    Participant
    Post count: 13
    #290 |

    Întrebare: În Ioan 14, 16 Isus a spus ucenicilor că Dumnezeu Tatăl le va trimite „un alt Mângaietor”. Nu este aceasta dovada că Duhul Sfânt este o altă fiinţă separată de Isus?

    Răspuns: Să citim acest verset:
    „Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac” Ioan 14, 16

    Ce a vrut Isus să spună când a zis „un alt Mângâietor”? A vrut să spună că, după plecarea Sa la Tatăl, va veni o altă persoană să continue lucrarea începuta de El?

    Nu! În versetele următoare El Însuşi a explicat ucenicilor cine este acest „alt Mângâietor”.

    Vers. 17: „Şi anume, Duhul adevărului, pe care lumea nu-l poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-L cunoaşte; dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi, şi va fi în voi.”

    În acest verset Isus a spus ucenicilor că ei cunosc acest „alt Mângâietor” Şi că El este cu ei! Pe cine cunoşteau ucenicii şi cine a fost cu ei?

    Versetul 18 ne dă raspunsul la aceste întrebări:

    „Nu vă voi lăsa orfani, Mă voi întoarce la voi”.

    Ucenicii probabil au fost confuzi aşa cum sunt şi astăzi mulţi care nu înţeleg cuvintele lui Isus. Dacă Cel care va veni este El Însuşi, atunci de ce a zis „un alt Mângâietor”?

    Este adevărat că la o citire superficială cuvântul „alt” sugerează că este vorba de o alta fiinţă, un alt individ, dar un studiu atent al Scripturii şi Spiritului Profetic ne va ajuta sa înţelegem cuvintele lui Isus în adevăratul lor sens.

    În Scriptură avem un exemplu unde cuvântul „alt” este folosit în alt sens decât sensul de a arăta către o alta fiinţă. Acest exemplu este în 1 Samuel 10, 6. În acest verset Samuel a zis lui Saul:

    „Duhul Domnului va veni peste tine, vei prooroci cu ei, şi vei fi prefăcut într-alt om”.

    A devenit Saul o alta fiinţă? Cu siguranţă că nu! Cuvintele „un alt om” înseamnă pur şi simplu că el va deveni altul în sensul că va fi umplut cu Duhul Sfânt. Cu alte cuvinte se va produce o schimbare în el însuşi.

    Acest exemplu ne ajută sa înţelegem cuvintele lui Isus din Ioan 14. El a spus ucenicilor că atunci când se va întoarce la ei, ceva va fi diferit cu El decât în momentul când vorbea cu ei. Cu alte cuvinte întoarcerea Sa nu va fi fizică ci într-o altă formă, spirituală. El a spus că, acum, în momentul discuţiei Sale cu ucenicii Săi, El, în trupul Său fizic, a fost CU ei, dar în curând, după ce va pleca la Tatăl, se va întoarce ca să fie ÎN ei. Vedeţi diferenţa?

    Ellen White a scris:
    „Ca Hristos să Se manifeste pe SINE lor şi totuşi să fie invizibil pentru lume era o taină pentru ucenici. Ei nu puteau înţelege cuvintele lui Hristos în sensul lor spiritual. Ei se gândeau la manifestarea exterioară, fizică. Ei nu puteau înţelege faptul că puteau avea prezenţa personală a lui Hristos cu ei şi totuşi El să fie nevăzut pentru lume. Ei nu au înţeles înţelesul unei manifestări spirituale.” (EGW, SW, September 13, 1898, par.2)

    Biblia este foarte clară în privinţa identităţii Duhului. Să ne uitam la câteva versete. În 2 Corinteni 3, 6 scrie:

    „… care ne-a şi făcut în stare să fim slujitori ai unui legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa.”

    Pavel spune aici că Duhul este Cel care dă viaţă. Dar cine este acest Duh dătător de viaţă? Tot Pavel ne dă şi răspunsul în 1 Cor. 15, 45:

    „De aceea este scris: „Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu.” Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viaţă.”
    Cu siguranţă cu toţii suntem de acord că al doilea Adam este Domnul Isus Hristos. Iată încă un verset care ne va confirma acest adevăr glorios:

    „Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.” 2 Cor. 3, 17

    Să vedem acum câteva citate din Spiritul Profetic. În cartea „Principiile fundamentale ale educaţiei” pag. 406 scrie:

    „În timp ce Domnul Hristos stătea în mod distinct prin personalitatea Sa umană şi făcea apel într-un limbaj izbitor, dar simplu, către omenire, El era atât de desăvârşit unit cu Dumnezeu, încât vocea Sa venea cu autoritate, ca fiind glasul lui Dumnezeu din centrul slavei.”

    Aici sora White ne vorbeşte despre Isus îmbrăcat în natura umană cu care a umblat pe acest pamânt dar şi cu care s-a înalţat în cer că să slujeasca în sanctuarul ceresc. Aceasta este „personalitatea Sa umană”. Dar ce este cu personalitatea Sa divină? Citiţi cu mare atenţie ce spune Ellen White:

    „Împovărat de natura umană, Hristos nu putea să fie în fiecare loc în mod personal; de aceea era în interesul lor ca El să-i părăsească, să meargă la Tatăl Său, şi să trimită Spiritul pentru a fi succesorul Său pe pământ. Duhul Sfânt este El Însuşi dezbrăcat de personalitatea umanităţii, şi astfel independent. El se putea prezenta pe Sine ca prezent în toate locurile prin Duhul Său, ca Omniprezent …” (14MR, pag. 23,24.)

    Cine este Duhul Sfânt? Isus Hristos Însuşi. Dar observaţi diferenţa! În Duhul Său El este „dezbracat de personalitatea umanităţii”. Aceasta înseamnă că Duhul este tot El dar într-o alta formă, într-o alta personalitate şi de aceea „un alt Mângâietor”. Următorul citat confirmă acest lucru:

    “În timp ce Isus slujeşte în Sanctuarul de sus, El este, prin Duhul lui cel Sfânt, şi slujitor în biserica de pe pământ. Pentru ochiul fizic, El este departe, dar de fapt se împlineşte fãgăduinţa pe care El a dat-o la înălţare: „Iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului” (Mat. 28,20). În timp ce slujitorii Lui mai mici primesc putere de la El, prezenţa Lui întăritoare este totdeauna cu biserica Lui.” (Hristos lumina lumii, pag. 166)

    Unii probabil se vor întreaba, dacă Isus este Mângâietorul, de ce a vorbit în a treia persoană? Aceasta nu este o problema pentru că Isus deseori în lucrarea Sa a vorbit despre Sine în a treia persoana. De exemplu citiţi: Matei 25, 31; Marcu 8, 31; Luca 9, 22; Luca 24, 25.26; Ioan 3, 14.

    În sfârşit iată încă câteva citate unde sora White a definit în mod clar cine este Mângâietorul:

    Mântuitorul este Mângâietorul nostru. Am experimentat că El este. ” 8MR p. 49

    Hristos vine ca Mângaietor la toţi cei care cred. El vă invită să aveţi încredere în El.” (8MR 57)

    “Privind prin credinţă la Isus, credinţa noastră străpunge umbrele şi Îl adorăm pe Dumnezeu pentru minunata Lui dragoste de a ni-L da pe Isus, Mângâietorul ” (19MR 297)

    „O, cât de preţioase sunt aceste cuvinte pentru fiecare suflet îndurerat! Hristos este Îndrumătorul şi Mângâietorul nostru, care ne mângâie în toate necazurile noastre” (SDA BC, vol. 6, p. 1077)

    “Hristos ne spune că Spiritul Sfânt este Mângâietorul, iar Mângâietorul este Duhul Sfânt, Spiritul adevărului pe care Tatăl îl va trimite în Numele Meu.’ Aceasta se referă la omniprezenţa Spiritului Lui Hristos, numit Mângâietor” (14MR, 179)

    „Să studieze capitolul 17 din Ioan şi să înveţe cum să se roage şi cum să trăiască rugăciunea lui Hristos. El este Mângâietorul. El va locui în inimile lor făcându-le bucuria deplină” (RH January 27, 1903)

    „Motivul pentru care bisericile sunt slabe, bolnave, pe punctul de a muri, este acela că vrăjmaşul a adus asupra sufletelor tremurătoare influenţe de o natură descurajatoare. El a căutat să-L ascundă vederii lor pe Isus ca Mângâietor, ca pe unul care mustră, sfătuie şi avertizează spunând: „Aceasta este calea, mergeţi pe ea”.” ( RH 26 August, 1890)

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Dejane,
    Eu am auzit tot felul răstălmăciri ale Scripturii și nu mă mai impresionează aceste exerciții. Cred că nu e nevoie să-mi bat capul cu asemenea explicații, prin care „altul” este făcut să însemne „același”. Nimeni nu a înțeles cuvintele lui Iisus cum le explici tu acum, cu excepția acestei mișcări antitrinitariene lansată de Stump. Eu am auzit pentru prima dată această minunată explicație, de la Paul Csavdari. Și astăzi, când citesc Ioan 14, mă mir cum de poate înțelege cineva totul pe dos. Mai jos, în același capitol, este scris NOI VOM VENI LA EL ȘI VOM LOCUI ÎMPREUNĂ CU EL. Este clar că prin prezența specială a Duhului Sfânt, este acolo și Tatăl și Fiul. Acesta este sensul clar, care a fost întotdeauna înțeles. Voi nu puteți convinge cu asemenea argumente decât pe aceia care deja sunt înclinați și așteaptă să cadă.
    Nici citatele din EGW nu spun ceea ce vreți voi să zică. Vă pierdeți timpul și energiile degeaba, într-o luptă sortită eșecului. Chiar dacă, prin absurd, interpretarea voastră ar fi corectă, ea nu merită atâta pasiune. Nu ne mântuim prin istețimea înțelegerii tainelor Dumnezeirii. Dar ne putem pierde din cauza vrăjmășiei întreținute față de Biserica lui Christos, și din cauza dorinței de păstra ifosele de „reformatori”. Poate nu la toți vi se potrivește descrierea asta, dar mulți „reformatori” pe care i-am cunoscut eu, au fost niște făpturi jalnice care și-au distrus viața încercând să reformateze pe alții și doctrina Bisericii.

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Mai jos, în același capitol, este scris NOI VOM VENI LA EL ȘI VOM LOCUI ÎMPREUNĂ CU EL. Este clar că prin prezența specială a Duhului Sfânt, este acolo și Tatăl și Fiul. Acesta este sensul clar, care a fost întotdeauna înțeles. Voi nu puteți convinge cu asemenea argumente decât pe aceia care deja sunt înclinați și așteaptă să cadă.

    Deci prin Duhul Sfânt locuiesc în noi două persoane sau trei???

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Cristina a scris:

    Quote:
    Deci prin Duhul Sfânt locuiesc în noi două persoane sau trei???

    Sunt Trei, în mod evident, dacă îi numeri pe Toţi. Contextul implică cel puţin pe Iisus şi pe Duhul (celălalt Mângâietor). Este un ALTUL. De aceea se şi potriveşte pluralul NOI – ca să fie lăsat fără scuză orice cititor.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Anduraru a afirmat:

    Quote:
    Poate nu la toți vi se potrivește descrierea asta, dar mulți „reformatori” pe care i-am cunoscut eu, au fost niște făpturi jalnice care și-au distrus viața încercând să reformateze pe alții și doctrina Bisericii.

    Nicio reforma ( daca ea inseamna pocainta in primul rand – si acest lucru trebuie sa inceapa cu fiecare dintre noi- nu este chiar asa de rea ) pentru ca din cand in cand Biserica ( ma refer la toate confesiunile biblice ) trebuie sa-si revalorifice viata de credinta. Lucrurile care au fost noi , invioratoare si benefice odinioara, se pot osifica in ritualuri si forme seci. Insa, eu nu am auzit de reforma fara Duhul Sfant. Poate de Contrareforma!
    Daca reforma inseamna pocainta, trezire, inviorare si revarsare prospata de Duh , atunci eu salut o asemenea schimbare ( Schimbare in bine pentru Biserica! ) Insa de cand sunt eu pe Calea Domnului, nu am auzit inca de o reforma in care Duhul Sfant sa fie minimalizat si pus la colt. In acest caz , imi pare rau dar trebuie sa spun – trebuie sa-I fiu credincioasa Domnului – „reforma” se numeste EREZIE.
    Bine ca suntem in viata si mai avem timp sa ne pocaim. Cred din tot sufletul ca acesta este scopul nobil al acestui site. Dumnezeu sa-i binecuvinteze pe toti aceia pentru care DUMNEZEU este TOTUL!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    CINE ESTE MANGAIETORUL?

    Frumoasa intrebare! Si ce oportuna este!

    Viata mea s-a schimbat profund, atunci cand am interiorizat puternic si revelatoriu, ca Duhul Sfant este DUMNEZEU . Din nefericire milioane de crestini cred ca El este cumva mai prejos. Uneori se ajunge sa se creada ca, intrucat este Al Trelea ( in ordinea enuntarii ), EL nu ar fi chiar Dumnezeu.
    In realitate, un crestin trebuie sa ajunga la acest adevar: Duhul Sfant este Dumnezeu! EL nu este mai prejos decat DUMNEZEU-ISUS! EL nu este mai prejos decat DUMNEZEU-TATAL! EL este DUMNEZEU, intocmai ca Tatal si Fiul.
    YAHWEH ( sau Yehova ) este Numele unei Fiinte Triunice- si nu doar Numele Uneia dintre Ele. Tatal este numit YAHWEH! Fiul este numit YAHWEH! Duhul Sfant este numit YAHWEH! ( foarte greu de acceptat pentru un evreu mozaic).
    De multe ori in Biblie, Dumnezeu Tatal a vorbit prin glasul Duhului Sfant . Cand Isus i-a trimis pe cei 12 ucenici, EL a spus: ” Sa nu va ingrijorati , gandindu-va cum sau ce veti spune; caci ce veti avea de spus , va va fi dat chiar in ceasul acela; fiindca nu voi veti vorbi, ci Duhul Tatalui vostru va vorbi in voi”. ( Matei 10:19-20 ). In Apocalipsa , suntem sfatuiti de repetate ori: ” Cine are urechi, sa auda ce zice…Duhul” ( Apoc 2:7,11, 17 ). A cui este vocea pe care trebuie sa o auzim? Este Vocea Duhului! . Christos Insusi nu vorbeste fara Duhul Sfant! In Faptele Apostolilor citim ca Isus S-a inaltat la cer, ” dupa ce prin Duhul Sfant, daduse poruncile Sale apostolilor pe care-i alesese”. ( Fapte 1:2 ). Iar in Evrei aflam ca Isus Christos S-a adus pe Sine Insusi jertfa lui Dumnezeu, ” prin Duhul Cel vesnic”. ( Evrei 9:14 ).
    Ne este acum clar? Duhul Sfant este Cel care ne aduce cerul in inima. EL este Vocea lui Dumnezeu pentru noi toti, cei care formam Biserica. Din ce am invatat ca buni scolari ai Bibliei, am putea oare sa ne imaginam ce s-ar intampla daca Dumnezeu ne-ar vorbi audibil. Nu cred ca am rezista. Pana si profetul Ilie, care a vazut focul lui Dumnezeu pogorandu-se din cer, a avut nevoie de „susurul bland si subtire”. Ma indoiesc ca am fi in stare sa suportam chiar si glasul lui ISUS, descris ca ” vuietul unor ape mari” ( Apoc 1:15 ). Ioan cand l-a auzit a cazut la picioarele Sale „ca mort” ( v 17). Atunci cand citim Cuvantul si meditam asupra Mesajului divin, Duhul Sfant preia vocea Tatalui si a Fiului si ne-o face linistita, placuta si foarte clara. Spiritul nostru incepe sa se simta confortabil ( daca avem nasterea- din- nou ) in Prezenta lui Dumnezeu. Ne simtim acasa.
    Dati-mi voie sa repet: Duhul Sfant este Dumnezeu! – egal in maretie , putere, slava , si eternitate. EL este Dumnezeu! Ce a spus Domnul Isus despre Duhul Sfant? A spus ca atunci cand va veni,” EL nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit” ( Ioan 16: 13 ). Dar ce aude EL? Duhul Sfant, Scump si Minunat Il aude pe Tatal, Il aude pe Fiul.
    Slavit sa fie Dumnezeu-Duhul Sfant!

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    OTNIELA a scris:

    Quote:
    Nicio reforma ( daca ea inseamna pocainta in primul rand – si acest lucru trebuie sa inceapa cu fiecare dintre noi- nu este chiar asa de rea ) pentru ca din cand in cand Biserica ( ma refer la toate confesiunile biblice ) trebuie sa-si revalorifice viata de credinta. Lucrurile care au fost noi, invioratoare si benefice odinioara, se pot osifica in ritualuri si forme seci…

    De acord, este nevoie şi de trezire şi de reformă în creştinătate. Trezirea este un fenomen spiritual, care are de-a face cu conştiinţa, şi refacerea relaţiei cu Dumnezeu. Reforma este un proces de schimbare conceptuală, doctrinară precum şi în domeniile practice.

    Eu mă refeream la (pseudo)reformatorii de duzină, mari diletanţi în materie de Biblie, dar care fac mare caz de schimbarea Bisericii pe diferite planuri; oameni care nu sunt treziţi de Duhul Domnului, ci de un duh de răscoală şi mândrie de opinie. Eu cred că în Galateni 5:18-21 avem expuse foarte clar criteriile după care putem şti ce duh ne mână pe noi sau pe alţii din jurul nostru. A avea roadele adevărate ale Duhului este chiar mai important şi mai definitoriu decât a avea chiar o harismă sau mai multe. Unora care au experimentat fapte mari, Iisus le va spune: „Niciodată nu v-am cunoscut!”

    Quote:
    Mat 7:22-23 Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: „Doamne, Doamne! N’am proorocit noi în Numele Tău? N’am scos noi draci în Numele Tău? Şi n’am făcut noi multe minuni în Numele Tău?” Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v’am cunoscut; depărtaţi-vă dela Mine, voi toţi cari lucraţi fărădelege.”

    May the Lord’s Spirit be always with you, sister !

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 8 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.