martie 2024
D L Ma Mi J V S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
545
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/DIVINUL ȘI UMANUL – INDIVIDUALITĂȚI DISTINCTE

ACASĂ Forumuri FORUMS DIVINUL ȘI UMANUL – INDIVIDUALITĂȚI DISTINCTE

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • dejan1888
    Participant
    Post count: 13
    #4069 |

    DIVINUL ȘI UMANUL – INDIVIDUALITĂȚI DISTINCTE

    Ellen White a scris următorul:
    “Dar, deși slava divină a lui Hristos a fost pentru un timp acoperită și ascunsăv de umanitatea Sa asumată, totuși El nu a încetat să fie Dumnezeu atunci când a devenit om. Umanul nu a luat locul divinului, nici divinul umanului. Aceasta este taina evlaviei. Cele două expresii, uman si divin, au fost, în Hristos, unite îndeaproape și inseparabil, și totuși ele au avut o INDIVIDUALITATE DISTINCTĂ. Deși Hristos Sa umilit pentru a deveni om, Dumnezeirea era încă proprietatea Sa.” {ST, May 10, 1899)

    Observati ca EGW spune clar că divinitatea și umanitatea lui Isus au fiecare INDIVIDUALITATE DISTINCTĂ. Acum, în timp ce Isus era pe pământ, aceste doua expresii erau insepărabil legate dar după înalțarea Sa, la ziua cinczecimii când Isus a fost uns ca Mare Preot, s-a întâmplat ceva foarte important despre care Biblia ne vorbește în 1 Corinteni 15:45,

    „Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viaţă.”

    Ce înseamna acest fapt că al doilea Adam (Isus) a fost făcut UN DUH DĂTĂTOR DE VIAȚĂ? În primul rând Duhul care dă viață este DUHUL SFÂNT conform 1 Corinteni cap. 3. 2 Corinteni 3:17 și 1 Coriniteni 15:45 ne spun că acest Duh este Isus Hristos! Asta înseamnă de la ziua cincizecimii aceste doua caractere, divinul și umanul a lui Isus puteau să funcționeze sepărat unul de celelalt. Ca și cum sunt DOUA PERSOANE DISTINCTE!!! Prima este ISUS HRISTOS ÎN UMANITATEA SA ÎN SANCTUARUL CERESC și celelaltă este TOT ISUS HRISTOS DAR ÎN DIVINITATEA SA ÎN BISERICA SA DE PE PĂMÂNT. Ellen White face acest lucru foarte clar în următoarele afirmații:

    „Împovărat de natura umană, Hristos nu putea să fie în fiecare loc în mod personal; de aceea era în interesul lor ca El să-i părăsească, să meargă la Tatăl Său, si să trimită Duhul pentru a fi succesorul Său pe pământ. DUHUL SFÂNT ESTE EL ÎNSUȘI, DEZBRĂCAT DE PERSONALITATEA UMANITĂȚII, si astfel independent. El se putea prezenta pe Sine ca prezent în toate locurile prin Duhul Său, ca Omniprezent …” (14MR, 23,24)
    (DECI DUHUL SFÂNT ESTE ISUS DEZBRĂCAT DE UMANITATEA SA)

    „NOI VREM PE DUHUL SFÂNT, CARE ESTE ISUS HRISTOS. Dacă comunicăm cu Dumnezeu, vom avea putere și har și eficiență.” Lt66-1894 (10 aprilie 1894) alin. 18
    (DUHUL SFÂNT ESTE ISUS HRISTOS)

    „Dandu-i porunca Sa urmașilor Săi, Hristos nu le-a spun că for fi lăsați singuri. El le-a asigurat că EL va fi aproape de ei. EL A VORBIT DESPRE OMNIPREZENȚA SA ÎNTR-UN MOD SPECIAL. Mergeți la toate națiunile, a spus El. Mergeți la cel mai îndepartată parte a globului locuit, dar să știți că PREZENȚA MEA va fi acolo. Lucrați în credința și încredere, pentru că nu va fi niciodată timp când EU vă voi părăsi. ” (Manuscript 138, 1897)
    (DUHUL SFÂNT ESTE OMNIPREZENȚA LUI ISUS HRISTOS)

    „Și Eu voi ruga pe Tatăl, și El vă va da un alt Mângâietor, Duhul adevărului, CARE ESTE HRISTOS FORMAT ÎNAUNTRU, NADEJDEA SLAVEI, pe care lumea nu-l poate primi, pentru că nu-L vede, dar voi îl știți, pentru că el locuiește cu voi, și va fi în voi. Nu vă voi lăsa orfani.” {Ms24-1898 (February 22, 1898) par. 21}
    (DUHUL SFÂNT ESTE HRISTOS FORMAT ÎNAUNTRU, ÎN URMAȘII SĂI)

    „Cum voi purta eu impresionant trimiterea lui Hristos pe care El a dat-o poporului Său – privilegiul de a fi lucrători împreuna cu DUHUL AL ÎNTREGULUI ADEVĂR MANIFESTAT ÎN CARNE – FIUL DIVIN AL LUI DUMNEZEU, îmbrăcat cu umanitatea, un canal conceput și pregătit continuu să primească și să împarte curent ceresc?” {Ms125-1906 (July 25, 1906) par. 13}

    (DUHUL MANIFESTAT ÎN CARNE ESTE FIUL LUI DUMNEZEU)

    „Domnul Isus recunoaște valoarea reală a credinței sincere în PERSONALITATEA SA, care, cu toate că este INVIZIBILĂ, este vazută prin ochiul credinței” Lt248-1906 (July 27, 1906) par. 5}
    (DUHUL SFÂNT ESTE PERSONALITATEA INVIZIBILĂ A LUI ISUS spre deosebire de PERSONALITATEA SA UMANA CARE ESTE VIZIBILĂ)

    „Duhul este cel care dă viaţă, carnea nu este de nici un folos; cuvintele pe care vi le spun Eu, ele sunt duh si viaţă.” Hristos nu se referă aici la doctrina Sa, ci la PERSOANA SA, LA DIVINITATEA CARACTERULUI SĂU” (RH 5 Aprilie, 1906)
    (DUHUL ESTE PERSOANA LUI ISUS, DIVINITATEA CARACTERULUI SĂU)

    În timp ce El extinde către toată lumea invitația Sa de a veni la El și să fie mântuiți, El însărcinează pe îngerii Săi să dea ajutor divin fiecarui suflet care vine la El în pocăință, și EL VINE PERSONAL PRIN DUHUL SĂU CEL SFÂNT în mijlocul bisericii.” {Lt2d-1892 (December 23, 1892) par. 7}

    (CEL CARE VINE PRIN DUHUL ÎN MOD PERSONAL ESTE ISUS HRISTOS)

    • Acest subiect a fost modificat acum 8 ani, 3 luni de dejan1888.
    • Acest subiect a fost modificat acum 7 ani, 10 luni de Florin Lăiu.
    • Acest subiect a fost modificat acum 7 ani, 10 luni de Florin Lăiu.
    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Dejan,
    Ceea ce faci tu nu este dialog. Îngrămădirea de citate pe metru pătrat este o formă de manipulare. Postează un singur citat şi zi pe scurt cum îl înţelegi.
    Subiectul acesta l-am mai discutat noi și cu alte ocazii. Interpretarea aceasta, că Duhul nu este altcineva decât tot Iisus Christos într-o altă ipostază, sau că ar fi natura divină a lui Iisus, este o teorie recentă despre care pionierii noștri, inclusiv E G White nu au știut nimic. Dacă ar fi crezut așa, ar fi spus-o în mod explicit, nu în ghicitori.

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Pariez că ești sincer, dar logica de care te folosești este defectuoasă. O singură întrebare am:

    Când Iisus a spus: „Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl”, sau „Eu și Tatăl una suntem!”, a vrut să spună că El, Iisus, nu era o individualitate (Persoană) distinctă, ci era TATĂL ÎNSUȘI?

    Notă:
    Am intrat în comentariul tău ca să corectez titlul; nu am modificat altceva.

    • Acest răspuns a fost modificat acum 7 ani, 10 luni de către Florin Lăiu.
Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.