aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.202
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/DIVANUL TORNA FRATRE/Ziua Domnului şi Sărbătorile/Paștele în creștinism – exemplu de iudaizare?

ACASĂ Forumuri FORUMS DIVANUL TORNA FRATRE Ziua Domnului şi Sărbătorile Paștele în creștinism – exemplu de iudaizare?

Vizualizare 3 articole - 15 la 17 (din 17 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Messianic Restorer
    Membru
    Post count: 2

    Doamna Otniela,

    Este posibil să nu fi lecturat eu atent postarea domniei voastre…deşi nu aş crede.

    Observ, însă că sunteţi cel puţin sarcastică… Mai mult, o dată ce nu cunoaşteţi personalitatea mea, nu aveţi de unde să ştiţi dacă sunt repezit privitor la concluzii (sau la orice altceva) sau nu.

    Eu am fost de bună-credinţă când v-am solicitat Mărturisirea de credinţă. Nu mie îmi revine să caut documente, ci dvs. mi-aţi fi putut indica sursele crezului dvs.

    Conchid că fie gruparea pe care o frecventaţi nu are o asemenea Mărturisire de credinţă – în acest caz fiind o sectă obscură, care evită lumina, nicidecum o comunitate mesianică – fie dvs. nu cunoaşteţi ce crede respectiva grupare, dar vorbiţi în numele său.
    Fie într-un caz, fie în altul, nu-mi permit să calific în vreun fel gestul dvs.

    Vizavi de avertismentul dvs, că aş fi singurel etc. Eu postasem un simplu comentariu, pe care-l vedeţi mai sus, deci nu înţeleg la ce anume vă referiţi… Sesizez că vorbiţi off-topic. Nu reuşiţi să vă păstraţi în cadrul acestei teme, nu puteţi face o simplă analiză a discursului meu sau este vorba de un atac la persoană?

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Stimate Messianic Restorer , inca o data va precizez ce v-am mai precizat candva : NU SUNTETI MESIANIC !
    La o alta vedere ! Mai sincera…

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Referitor la Paşte şi alte sărbători creştine, va apărea în noiembrie o emisiune înregistrată la Speranţa TV („Şcoala Cuvântului”), în care am făcut afirmaţii, cred, surprinzătoare pentru confraţii mei.
    Dragă Restorer, eşti binevenit în forum oricând, dar sper că înţelegi, nu este nevoie să curgă sânge sau lacrimi aici. Cineva poate fi mesianic sau creştin într-un sens mai general şi să aibă o înţelegere diferită. Nu cred că toţi mesianicii din lume înţeleg toate la fel, şi nu există nici o comunitate religioasă care să aibă o teologie uniformă (afară de cazul că nimeni dintre ei nu studiază). Este loc pentru toţi, în cepriveşte sentimentele creştine. Ideile pot să circule liber, dar nu şi săgeţile. Mulţumesc pentru înţelegere.

Vizualizare 3 articole - 15 la 17 (din 17 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.