aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.768
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Discuţii diverse/ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Discuţii diverse ESTE ISUS HRISTOS DUMNEZEU?

Vizualizare 7 articole - 64 la 70 (din 78 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Cristina
    Membru
    Post count: 25

    Anduraru a scris:

    Quote:
    Ştii ce m-am gândit, Lux ? Acolo scrie că dacă cineva adaugă, i se adaugă nişte pedepse, iar dacă cineva scoate, i se scoate şi lui dreptul de la pomul vieţii şi de la cetăţenia Noului Ierusalim. Altfel spus, e preferabil să suporţi nişte pedespe, oricât de mari, dar să nu-ţi pierzi cetăţenia şi accesul la Pomul Vieţii, decât să nu fii pedepsit cu nici o urgie, dar să ţi se ia accesul la pomul vieţii şi cetăţenia Noului Ierusalim…

    Caatare poporul lui Dumnezeu nu v-a fi lovit cu urgii…!!! iar cei ce vor avea parte de ele nu fac parte din poporul lui Dumnezeu!
    şi dacă vreţi să ştiţi care dintre doi răi e mai rău, atunci e cel ce adaugă, fiindcă celălalt ce scoate (din original), probabil v-a muri mai repede şi nu va trebui să suporte mai multe urgii…

    Iar dacă Matei 28:19 nu este adăugat, cu ce verset se tâlcuieşte el???

    2Pe 1:20 Fiindcă mai întâi de toate, să ştiţi că nici o proorocie din Scriptură nu se tâlcuieşte singură.

    nu tâlcuire de asta filosofică, dar verset cu verset!… fără să punem logica omenească pe primul plan şi apoi ”Cuvântul” … etc…

    Cristina
    Membru
    Post count: 25

    Ce înseamnă expresia: ”frântură de slovă”?

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Îmi pare rău, domniță Cristina, că trebuie să-ți spun, nu știi nici de glumă, dar nici de argumente serioase. Am răspuns de mai multe ori și poți găsi și singură, dacă studiezi Biblia fără prejudecăți, care este sensul versetului din Mat 28 și cu ce alte versete se tâlcuiește. Dacă chiar îți trebuie alte versete ca să tâlcuiești un verset. Eu zic să mai citești versetul lui Petru și în alte traduceri. Dacă nici un verset nu se tâlcuiește singur, adică ai nevoie de un alt verset care să ți-l tâlcuiască, înseamnă că nici un verset nu poate fi tâlcuit, pentrucă TOATE VERSETELE AU NEVOIE DE UN ALT VERSET care să le tâlcuiască. E absurd. Parcă ziceai că Biblia este absolut clară, nu are nevoie de explicații.
    Sfatul meu este să te lași de teologie, că nu merge. :huh: :dry: :dry:

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Cristina a scris:

    Quote:
    Ce înseamnă expresia: ”frântură de slovă”?

    Dacă îți răspund la ce înseamnă frântură de slovă ai încredere în explicația mea, iar dacă îți spun ce înseamnă o anumită propoziție, nu ai încredere, sau mai corect spus, nu te pune deloc pe gânduri.

    Frântură de slovă este traducerea pe care a dat-o D. Cornilescu unui cuvânt grecesc, tradus în alte biblii românești prin cuvântul „cirtă”, sau prin expresia „corn de literă”. Este vorba de trăsăturile secundare din care sunt formate literele ebraice și aramaice. Dacă nu se ține seama de unele deosebiri mărunte de acest fel, ele se pot confunda și se poate citi greșit. Iată câteva grupuri de litere ebraice ușor de confundat între ele:
    ב כ = K B
    ד ר ך = K R D
    י ו = W Y
    ה ח ת = T Hh H
    ם ס = S M

    rdm
    Membru
    Post count: 48
    Quote:
    Iar dacă Matei 28:19 nu este adăugat, cu ce verset se tâlcuieşte el???

    Păi dacă nu este nicio evidență conform căreia ar fi fost adăugat, atunci cum poți să suspectezi așa ceva(fără argumente)?

    Și se tâlcuiește foarte bine cu versete cum ar fi 2 Corinteni 13:14  
    Harul Domnului Isus Hristos, şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh, să fie cu voi cu toţi! Amin.
    etc.

    Florin Lăiu
    Keymaster
    Post count: 164

    Mulţumesc pentru urări, Otniela ! M-aş bucura însă mai mult dacă aceste discuţii ar îndrepta înţelegerea celor greşiţi. Domnul să-ţi audă rugăciunile !

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    AMIN! Domnule Anduraru , si eu va multumesc , si cred ca sunt in asentimentul tuturor forumistilor, pentru oportunitatea acestor site-uri.

Vizualizare 7 articole - 64 la 70 (din 78 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.