aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.199
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

ACASĂ Forumuri FORUMS DIVANUL TORNA FRATRE Profetism canonic şi necanonic Cessaționism vs. continuaționism

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 21 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    S-a stins Flacara?( 4)

    Am vazut cum in vietile ucenicilor Spiritul Sfant, asemeni unei Tornade , schimba, dupa Faptele Apostolilor 2, totul: discursul religiei lor, vointa si infaptuirea, credinta si, evident, rodirea lor. Practic Biserica ia nastere acolo, la Shavuot. Glorie Domnului!
    Intrebarea care se ridica acum este aceasta: Duhul Sfant S-a mai revarsat de-atunci in Istorie , in maniera Shavuot-ului din Fapte 2? Biblia mai atesta si alte revarsari sau pogorari? Iata cateva lucruri la care se merita sa ne gandim, si chiar sa meditam, in continuare.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    S-a stins Flacara? ( 5 )

    Dupa ce am vazut ca Duhul Christosului Inviat nu si-a incetatat activitatea pe pamant ( chiar in forma revarsarilor -dar despre acest lucru vom mai vorbi, daca Dumnezeu ne ingaduie), va invit sa meditam impreuna la ceea ce-a fost Cincizecimea sau Shavuot-ul, actul de nastere , asa cum multi comentatori il numesc, al Ekklesiei pe pamant.
    Experienta Cinzecimii a implicat vointa si raspunderea omului vis-a-vis de o promisiune dumnezeiasca. Ucenicii se convinsesera, in pragul evenimentului, ca ISUS era Fiul lui Dumnezeu, ca era Mesia cel promis de profeti, care murise, inviase, si se inaltase la cer in chip glorios. De asemenea erau convinsi ca fagaduinta trimiterii Mangaietorului era iminenta. Credinta lor incepea sa se cristalizeze , noaptea umbrelor se risipise, Domnul vietii lor era Viu, si ei stiau ca tot ce le spusese candva cu privire la El se implinise sub ochii lor. Iata-i adunati in ” camera de sus” ( minunata este camaruta asta; cu totii ar trebui sa avem o „camera de sus” numai a noastra si a Domnului): ” Cand au ajuns acasa s-au suit in odaia de sus, unde stateau de obicei. Erau Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zilotul, si Iuda, fiul lui Iacov. Toti acestia staruiau cu un cuget in rugaciuni si in cereri, impreuna cu femeile, si cu Maria, mama lui ISUS, si cu fratii Lui.” ( Fapte 1:13-14 ).
    Cinzecimea sau Shavuot-ul este a doua sarbatoare mare a Anului iudaic. ( v Levitic 23:17) Este o sarbatoare legata de seceris, cand cele dintai roade ale recoltei trebuiau daruite lui Dumnezeu. Putem afirma ca pentru Biserica Cinzecimea simbolizeaza inceputul marelui seceris spiritual al lui Dumnnezeu. Acest eveniment maret, dumnezeiesc in intregimea si complexitatea sa, a fost precedat de o rugaciune staruitoare. Se poate remarca paralela dintre pogorarea Duhului Sfant peste ISUS, si pogorarea Duhului Sfant peste ucenici. In ambele cazuri a existat un pre-suport al rugaciunii ( Luca 3; 21-22), Fapte 1:14, 2:4). Deseori, in adolescenta, privind la vietile oamenilor plini de Puterea Duhului Sfant, mi-am dat seama ce autentica era trairea lor cu Domnul, pe genunchi ” in camera de sus”.” Suntem mari cu Dumnezeu, daca avem genunchii tari” , spunea omul lui Dumnezeu Leonard Ravenhill. Sunt lucrari ale celui rau care nu se distrug decat cu arma rugaciunii. ( nu cu arma meditatiei, este buna si ea, dar nimic nu inlocuieste rugaciunea, adica inchinarea adevarata in Duh si in Adevar). Trebuie sa ne fie clar acest lucru daca vrem sa ne bucuram de roade. Apoi trebuie sa intelegem si faptul ca au existat manifestari vizibile ale Duhului Sfant, atunci ( Luca 3:22, Fapte 2:2-4). Interesant este ca aceste lucruri nu i-au speriat pe cei prezenti. Nimeni n-a fugit ingrozit de-acolo, luptandu-se cu vreo fantoma, desi vajaitul Vantului puternic era foarte real. De ce? Pentru ca era Dumnezeu acolo! Glorie Lui! Iar acolo unde este EL, frica dispare. Sa ne amintim mereu ca ” in Dragoste nu este frica”. Frica este de la cel rau.Iata, deci, cum putem deosebi o lucrare demonica, de una buna, de la Dumnezeu . Satan infricoseaza si ingrozeste. Duhul Sfant aduce Lumina, Bucuria, Dragostea si PACEA. Amin! Si nu in ultimul rand trebuie sa amintim ca SLUJIREA lui ISUS , si a ucenicilor, a inceput dupa pogorarea Duhului Sfant peste ei. ( Mat 3:16,Mat 4:17, Luca 3:21-23,4:14-19 si Fapte 2:14-47). O slujire eficienta este cea realizata „prin Duhul Sfant”.
    Care este semnificatia umplerii cu Duhul Sfant la Shavuot? A insemnat implinirea certa a fagaduitei lui Dumnezeu din Ioel 2:18-29. Duhul Sfant este turnat peste tot poporul lui Dumnezeu.( Mat 3:11, Luca 24:49, Ioan 1:33). In vechime doar unii erau haruiti cu acest DAR pretios ( profetii, preotii si unii regi ). Ucenicii ( si toti discipolii lor ) au fost imbracati cu aceasta Putere nemaipomenita de vestire a Evangheliei, reusind sa-I fie martori Invatatorului lor ” in Ierusalim, in toata Iudea, in Samaria, si pana la marginile pamantului” Amin! Slavit sa fie Dumnezeu Duhul Sfant!

    Lucian
    Membru
    Post count: 183

    Și când te gândești că Ioel 2 era doar o împlinire parțială, cea finală stând în viitor.
    Dacă dumneavoastră ați descris minunile Cincizecimii, oare cum va fi manifestarea finală a darurilor Duhului?

    Duhul fie lăudat!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Draga Lucian!

    Amin! Duhul fie laudat! Ma gandesc ce dulce si ce minunat a fost Domnul nostru atunci cand le-a promis ucenicilor: ” Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da Un alt Mangaietor, Care sa ramana cu voi in veac; si anume Duhul Adevarului, pe care lumea nu-L poate primi , pentru ca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi IL cunoasteti, caci ramane cu voi, si va fi in voi. Nu va voi lasa orfani, Ma voi intoarce la voi” ( Ioan 14: 16-18). Se observa bine grija de Frate mai mare, o grija materna si paterna, in acelasi timp. El nu-si va lasa fratiorii mai mici neajutorati in aceasta lume care nu-i a lor. ( Iar noi stim bine cine este stapanitorul acestei lumi! ). ” Se va intoarce la ei! ” Cand? ( Atentie la context!) Odata cu pogorarea Duhului Sfant! Amin! Glorie Lui! Iata, ce veste extraordinara! ISUS, Domnul nostru Drag este cu noi ” prin Spiritul Sfant” ! Se implineste, astfel, ceea ce a promis: ” Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului. Amin.” ( Matei 28:20 ).
    Sa ne bucuram, si sa ne veselim in acest Shabat de aceasta minunata promisiune. Duhul Sfant in noi, inseamna Fiul in noi, iar Fiul in noi, inseamna si Tatal in noi, cu noi si pentru noi! ( Ioan 17: 10, 23 ). Iata ce ne este dat sa traim pe acest pamant obosit de pacat!
    Shabat Fericit! Shabbat Shalom!

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Lucian (2)

    N-am inteles foarte bine intrebarea ta:”…oare cum va fi manifestarea finala a darurilor Duhului?” La care ” manfestare finala” te referi sau mai bine zis la ce fel de „manifestare finala?” Formuleaza-ti intrebarea ceva ma explicit, te rog! Sa fii binecuvantat!

    Lucian
    Membru
    Post count: 183

    Profeția lui Ioel a cunoscut o împlinire parțială la Cincizecime. Ea se adresează timpului sfârșitului:
    Fapte
    2:17 „În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor proroci, tinerii voştri vor avea vedenii, şi bătrânii voştri vor visa visuri!
    2:18 Da, chiar şi peste robii Mei şi peste roabele Mele voi turna, în zilele acelea, din Duhul Meu, şi vor proroci.”

    O împlinire totală presupune o amploare mai mare a fenomenului, cel puțin ca număr și areal.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Draga Lucian,

    Sintagma ” zilele din urma” evident nu este foarte precisa, iar reprezentarea ei semnificanta duce catre o imagine foarte aproape de zero ( de prezent), pe axa timpului. La fel se intampla cu multe alte expresii din Biblie: ” in vremea aceea” , dupa-aceea” etc, care se caracterizeaza prin aceeasi nota de imprecizie , de nedeterminare .
    Cred insa ( trebuie sa precizez ca nu este doar parerea mea, ci a mai multor frati din Biserica), ca expresia temporala ” zilele din urma” se refera chiar la aceasta perioada, de astazi, de ACUM, pe care o traversam cu totii. Exista toate indiciile ( nu voi intra in detalii) care sa ne ajute sa intelegem ca timpul prezent al omenirii de astazi, este egal cu ceea ce Cuvantul numeste ” zilele din urma”. Pentru noi acest lucru trebuie sa sune foarte imbucurator stiind ca Domnul este foarte aproape, poate fi chiar la usa. Glorie Lui!
    In ceea ce priveste profetia din Ioel 2, putem fi siguri , ca ea se implineste sub ochii nostri. Biserica ( in toata diversitatea ei ) nu ar putea exista fara protectia si conducerea eficienta, plina de Dragoste, a Duhului Christosului Inviat! Viata Bisericii rezida, si se consuma prin Acest Duh Sfant! In ceea ce priveste DARURILE Lui, slavit sa fie Dumnezeu, si ele exista,in Biserica, peste tot in lume. Sa nu uitam, insa ca Duhul Sfant vine, sub forma revarsarilor ( producand trezire chiar in Biserica) numai in urma unui proces serios de pocainta adanca . Apar astfel minunatele ” vremuri de inviorare” ( Fapte 2: 38-39 ) care duc la revarsari pline de HAR.
    De asemenea, trebuie sa intelegem ca rugaciunea detine un rol hatarator in revarsari. Numai acolo unde fratii s-au unit in rugaciuni staruitoare, unde cerul s-a unit cu pamantul, au fost posibile asemenea manifestari de Putere (asa cum s-a intamplat in Fapte 2, dar si in alte locuri, ulterioare revarsarii principale din Fapte 2 ( Fapte 4:31, 19:6 ). In Istoria Bisericii au existat multe revarsari de Duh Sfant, de-a lungul timpului. As aminti valul mari de TREZIRI din SUA, generat de campaniile de evanghelizare ale lui Charles Finney si ale lui Dwight L. Moody, din sec 19, apoi Trezirile din Strada Asuza- SUA ( care-au inceput de la un grup de rugaciune care se strangea zilnic intr-o casa) si care au generat Miscarea Charismatica mondiala, Trezirile din Indonezia ( din a 2-a jumatate a sec 20 ), Trezirile din Insulele Hebride, din anii `70-`80), omul de care s-a folosit Duhul Sfant a fost Duncan Campbell, si mai nou , chiar acum, Trezirile din Africa de Sud, prin pastorul Chris si sotia sa Anita ( Dumnezeu lucreaza cu semne si minuni mari pe continentul negru, unde ,inca, semnele oculte exista; oamenii se duc si astazi la vraci si vrajitori pentru tamaduire, insa Puterea lui Dumnezeu este mult mai mare, facand de rusine lucrarile celui rau, Fapte 13:8-11). Slavit sa fie Dumnezeu Duhul Sfant! Amin!

Vizualizare 7 articole - 8 la 14 (din 21 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.