aprilie 2024
D L Ma Mi J V S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Familia

Statistici forum

Utilizatori înregistrați
2.144
Forumuri
25
Subiecte
62
Răspunsuri
588
Etichete subiect
6

Categorii

Arhive

Home/Forumuri/FORUMS/EMMAUS/Poezie creștină adventistă/Cenaclul BENONE/Ce părere aveți de versurile Ondinei ?

ACASĂ Forumuri FORUMS EMMAUS Poezie creștină adventistă Cenaclul BENONE Ce părere aveți de versurile Ondinei ?

Vizualizare 4 articole - 8 la 11 (din 11 în total)
  • Autor
    Mesaje
  • Ondine
    Membru
    Post count: 4

    Va multumesc pentru critica poeziei mele.. Sunt un copil ciudat care are mereu pregatita nuiaua pentru el insusi. Sigur, sunt multe de spus/lamurit. Si pe mine ma lasa rece categorisirile de orice fel – desi unele persoane, cu toata bunavointa dealtfel, imi tot spun sa fiu trendy, atat in forma cat si in continut. Dar cred ca asta nu are nimic de-a face nici cu NOUL nici cu VECHIUL. Ca sa raspund la intrebare, stihuiala mea este recenta. Atat.

    Poezia mea este o pleodarie pentru RENASTEREA TOTALA IN SPIRIT desi n-am stabilit asta de la inceput, pur si simplu am lasat-o sa ”curga”. Este drumul sinuos de la ignoranta/neglijenta (pierdere) pana la constientizare(ardere) si acceptare (piosenia). . Accept ca pierderea este o tradare si ca firea mea omeneasca ma face sa imi mai intorc capul catre Egipt. Poezia mea nu pune accentul pe acest aspect si nu pot sa spun daca este vorba de INLOCUIRE sau ADAUGARE. Poate ne ajuta Anduraru, dar ne baga in teologie si n-o sa mai stim cum sa iesim de acolo. Aveti dreptate, totul este acum NOU si VECHI in acelasi timp, dar ”peste podet la cativa pasi” (ce frumos!) totul va fi NOU. Nu stiu de fapt ce inseamna asta.

    Din critica pe care mi-ati facut-o am inteles ca trebuie sa fiu mai atenta la imaginile poetice pe care le creez ca sa nu las loc interpretarilor. Iata cum critica poate fi utila. E buna pentru cei ca mine. MULTUMESC. Si eu ma las sedusa de ”miresme”. Poate de aceea nu am fost atenta la ”logica” poetica. Dar ce e rau in asta? Noi nu construim vapoare, cream doar apele pe care ele plutesc. Cu valurile lor cu tot.

    Ondine
    Membru
    Post count: 4

    Otniela,

    nici eu nu sunt pentru critica de dragul criticii. Dar eu vreau sa stiu cum stau si ce trebuie sa imbunatatesc la versurile mele, de aceea am intrat in dialog cu voi si mai ales doresc sa aflu parerea Maestrului. Nu vreau dacat sa fac totul din ce in ce mai bine. Iti multumesc pentru aprecierea ta si pentru incurajare.

    Ondine
    Membru
    Post count: 4

    Anduraru,

    va multumesc pentru raspunsul prompt. In mod clar acolo este un adverb dar asta nu mai conteaza, pentru ca mi-am dat seama (dupa ce am dat click) ca este un termen redundant. Piosenia consta in rugaciunea insasi. Considerati-l disparut cu totul. Titlul este intr-adevar pretentios, dar mi s-a parut prea banal sa spun Renastere, Innoire, etc. De acord, nu sunt recomandabile astfel de titluri. Voi avea grija sa le evit.

    Anonim
    Inactiv
    Post count: 99

    Draga Ondine

    Bun venit intre noi! In primul rand vreau sa-mi reconsider prezenta in acest cenaclu : nu vreau sa se creada ca eu sunt criticul cel mai critic , cel mai pertinent- desi am terminat Facultatea de Litere , am un Master in Critica si Istorie Literara, si un Doctorat in desfasurare pe aceleasi coordonate ale literaturii si literaturizarii. ( Iertare daca suna a lauda, eu as vrea mai degraba sa stii ca esti pe maini bune aici; cu totii percepem Arta cat mai pozitiv, si intelegem efortul ” micului print/ printese” ).
    Deci draga Ondine , si Maestrul are dreptate ( de fapt este de-acord cu aforismele eminescene ), chiar daca ” nu se da in vant dupa Curente, Linii , Clasificari, Inramari” si Anduraru , care , mai darnic din fire , iti considera poezia ” de mare valoare estetica”, stilul tau fiindu-i „foarte confortabil”.
    Unde este locul meu? Ei bine, inca nu exista un loc al meu in elaborarea unui punct de vedere critic. De ce? Pentru ca ar trebui sa mai parcurg inca vreo 5-6 poezii ale tale, si apoi sa descind un demers critic. Asa se procedeaza intotdeauna, asa este corect. Aceasta este metoda critica in determinarea textului si inter-textului unui scriitor.
    Critica literara este o MESERIE grea. Un critic trebuie sa citeasca enorm, sa gandeasca enorm ( pana la urma il voi trezi pe Caragiale care m-ar putea ironiza cu un sinonim mai mestesugit pentru ” enorm”: MONSTRUOS! ), sa compare enorm. Si unde mai pui , niciodata criticii literari nu sunt iubiti. Insa ce sa facem? Din pacate, nu se poate fara noi.
    Ondine draga, iata sfatul meu pentru inceput: scrie fara sa te mai gandesti la Critica literara. Scrie pur si simplu! Si nu uita : fii tu insati! Evita sa te compari cu altii ” mai mari ” si ” mai grei”. Ei au stilul lor deja. Tu trebuie sa ti-l definesti pe al tau!
    Curaj si mult succes!

Vizualizare 4 articole - 8 la 11 (din 11 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.